Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 35

Thread: AJUTOOOR !

  1. #11
    Member polsen_h's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Petrosani
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes

    of, of...

    Zilele trecute am primit si eu un asemanator...Asta e... tragem aer adanc in piept si...o luam de la inceput.
    Lose youself in nature and find peace

  2. #12
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    gus, in mare ca sa nu te trezesti cu pestii pe jos... sau cu pisica in oala, se mai mentine si temperatura... ii mai feresti si de stres...si daca nu le pui lumina... sa nu fie chiar bezna totala?
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  3. #13
    Member onutzzz's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Timisoara
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea e ca nu curge. E vreun condens sau orice altceva. Sa zicem ca ar curge prin partea inferioara pe undeva. De ce a curs doar cantitatea mica mentionata de tine? Ca ar fi trebuit sa curga pana se goleste tot. Daca e undeva in partea superioara, atunci a curs pana nivelul apei a coborat sub eventuala portiune cu probleme. Si daca ar fi in partea superioara, suprafata peliculei de apa e mare, ca vad ca ai un avariu destul de mare, deci iarasi volumul de apa care ar fi trebuit sa curga ar fi fost mai mare decat un "ceva ca un pipi de pechinez" . De aici eu, si sper sa am dreptate ca sa nu te apuci sa muti toate si sa observi ca nu e nimic, deduc ca nu poate curge acvariul.
    PS: analiza mea e bazata pe detaliile oferite de tine.
    succes

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    london
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    androklys@multumesc frumos .nu va suparati pe mine ca eu-s invatacel.

  5. #15
    Member polsen_h's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Petrosani
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by onutzzz
    Parerea mea e ca nu curge. E vreun condens sau orice altceva.
    Spre binele lui @rockman37 sper sa ai tu dreptate, dar dupa cum am mentionat mai sus, acelasi lucru am patit si eu, o balta micuta linga acvariu.
    La fel ca si acvariul in cauza si al meu(rekord 60) are la baza o rama.
    La mine a fost fundul acvariului crapat.
    Lose youself in nature and find peace

  6. #16
    Member onutzzz's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Timisoara
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    nu am vazut postul tau :
    "100 %, am venit acasa la 19.10 am constatat, am sters tot, m-am trezit acu vreo ora si am facut poze, sincer chiar cred ca sub acvariu(pe masa) e plin de apa, rama este elastica si nu lasa sa scurga apa, dar curge. 100% nu e condens, e ceva , o crapatura de la nenorocitii care mi l-au transportat. Nu curge ca la robinet dar curge!"
    crapatura in sticla nu e, probabil pe la silicon pe undeva.
    sa speram ca defectiunea e undeva in partea de sus.

  7. #17
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    anyway... scoate din apa first of all.... in ce moment al operatiunii de salvare te aflii?
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Galati,Romania
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    Merci andreic sigur ajung la solutia ta. Intre timp ca am studiat problema, am gasit o solutie cu ce am in casa, un fir de cositor, pungi de la cumparaturi si unprosop +castronel( si leucoplast de la romanica). Chiar functioneaza! Aviz amatorilor! Vai de mine ce ma asteapta! Chiar vreau sa va multumesc pentru sprijinul acordat, andreic, angelina, etc Deja ma pregatesc sa plec la munci si sper ca am sa vin acasa fara sa gasesc covoarele vecinului puse la uscat....
    Mai am putere sa fac haz...........de necaz!
    Solutia:




    Sigur ca voi avea de munca, va rog, un sfat, acvariul nu e din sticla, e ceva acrilat, acrilic sau ceva pe-acolo, un plastic. L-am studiat si are lipiturile cu un fel de silicon negru. Acum stau si ma gandesc, daca are o crapatura pe fund= am pus-o, asta nu se rezolva, se duce mai departe. Daca imi curge pe la lipitura cum voi vedea unde? E destul de mare si foarte greu de manevrat(nu pot sa-l mut singur, in doi cu mare efort)
    [/b]
    Da Doamne sa-mi creasca pestii sanatosi, frumosi, iubareti si longevivi....
    ca sa nu fiu nevoit sa mint...

  9. #19
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Am si eu un acvariu chinezesc, Jebo, de sticla ce-i drept, iar partea lui de jos este pusa intr-o ''rama'' cu silicon. Adica ce vezi tu acolo jos, ca si banda, de fapt este o tava de pastic plina cu silicon. Partea proasta este ca NU se poate desface. Am incercat si eu la un acvariu care mi-a venit spart la transport si este mult prea bine prinsa. NU cred ca pe acolo curge, mai degraba ai o fisura in sticla, probabil de la transport.
    Apropo, acvariul este un Sun Sun, nu-i asa?
    In opinia mea nu ai ce face decat sa cumperi unul nou, daca se adevereste supozitia mea cu spargerea sticlei. In caz de dezlipire, ceea ce ma indoiesc, se reface aproximativ simplu.

  10. #20
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rockman37

    Sigur ca voi avea de munca, va rog, un sfat, acvariul nu e din sticla, e ceva acrilat, acrilic sau ceva pe-acolo, un plastic. L-am studiat si are lipiturile cu un fel de silicon negru. Acum stau si ma gandesc, daca are o crapatura pe fund= am pus-o, asta nu se rezolva, se duce mai departe. Daca imi curge pe la lipitura cum voi vedea unde? E destul de mare si foarte greu de manevrat(nu pot sa-l mut singur, in doi cu mare efort)
    Trebuie in primul rand sa depistezi unde este fisura, porul sau ce o fi.
    O sa ai doua alternative:
    1. fisura in acrilat (ceea ce ma indoiesc, doar daca l-au scapat aia pe jos, acrilatul se foloseste tocmai din motivul ca se sparge (a se citi fisureaza foarte greu) fata de sticla.
    2. por in imbinarile cu acel mehlem care nu e silicon obisnuit, ca ala nu prinde pe acril.

    Rezolvarea pentru punctul 1 este lipirea acrilului acolo unde este fisura, cu adeziv dedicat. Ca sa fii sigur de reusita (cu toate ca din cate stiu adezivele pentru acril lipesc prin lichefierea materialului) poti pune o placuta intaritoare peste locul fisurat, bineinteles lipita (ca la sticla, aceeasi metoda).
    Pentru punctul 2 ar fi sa adaugi mehlem (nu stiu ce naiba e ala) pe interior peste imbinarea cu pricina, dupa ce cureti surplusul pe care il are din fabrica.
    Varianta 3 este sa il trimiti inapoi la garantie si sa iti dea altul.

    Bafta si imi pare rau pentru tine (sincer). Stiu cum e pe pielea mea.... dar cu 2 acvarii home made.
    La cele cumparate, si am destule slava Domnului nu am avut asa necaz.

    PS Daca e fisura si te hotarasti sa o repari singur, incearca sa opresti propagarea dand 2 gauri cu un spiral foarte fin, de 0,8 sau 1 mm exact la capete, Dar exact la cele doua capete. Dupa care incepi operatiunea de umplere si lipire a fisurii, apoi placuta intaritoare peste. Ar trebui sa mearga.

    Dar daca faci asta NU MAI AI ACCES LA GARANTIE!!! Never la acvariul ala.... Asa ca mai bine du-l inapoi.

    Noi incercam sa te ajutam. Dar daca nu iese, esecul iti apartine, sper ca n-o sa dai vina pe noi.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •