Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 35

Thread: AJUTOOOR !

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Galati,Romania
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes

    AJUTOOOR !

    Va salut! Azi cand am venit acasa de la munca am gasit putina apa langa acvariu(ceva ca un pipi de pechinez). Am luat la controlat, si dezastru imi curge acvariul.
    Am innebunit, nu stiu ce sa fac, am 250 litri de apa, pesti cum nu am mai avut, si trebuie sa fac ceva daca ma gandesc numai la chiria proprietarului(am parchet-nu-mi doresc sa ajung sa platesc schimbarea). Eu ma gandesc sa folosesc cada, e bine? Duminica sigur ma duc sa iau alt acvariu. Va rog, urgent un sfat(ieftin)
    Asa arata acum





    Cred ca e pe undeva pe fund problema si sigur trebuie sa-l golesc, va rog urgent sugestii, maine muncesc, la mine acum e aproape 4 dimineata, numai duminica pot sa fac ceva, DAR CE?
    [/b]
    Da Doamne sa-mi creasca pestii sanatosi, frumosi, iubareti si longevivi....
    ca sa nu fiu nevoit sa mint...

  2. #2
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Esti sigur ca iti curge acvariul ? Sa nu se faca condens si sa se prelinga de pe capac cumva...
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  3. #3
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    galeti curate curate - in cada risti fie sa se scurga fie sa fie urme de detergenti - sampoane

    cat mai multe galeti cate una / specie de peste daca ai posibilitate

    si la cate plante ai acolo... tot galeti dar nu ingramadite ca le pierzi, si neaparat da-le lumina...

    a si la pesti, acopera galetile/oalele


    sau cum zice angelina... sa nu se prelinga.... mai scoate niste apa din acvariu (macar sa te departezi de capac si de posibilitatea de condens)

    sterge bine bine bine, si pune servetele apoi, vezi daca se imbiba
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  4. #4
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Pestii intr-un vas ceva de 10-15l sa poti inclzi acel vas, iar plantele in cadacu restul de apa.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Galati,Romania
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    Am o oala de inox de 50 litri si cam atat
    In galeata pe care o am nu am ce sa pun ca e numai pt spalat pe jos si sigur nu e solutia. In oala nu au lumina , sa le pun capacul de la acvariu deasupra? De plante chiar nu ma gandesc acum, am sa iau altelle, sa le pun filtru la oala?
    [/b]
    Da Doamne sa-mi creasca pestii sanatosi, frumosi, iubareti si longevivi....
    ca sa nu fiu nevoit sa mint...

  6. #6
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    in felul asta ti-ai pastra si filtrul ok... dar vezi sa nu-i faci ciorba de val vartej...

    incalzitorul e musai cum ti-a spus si @andreic
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  7. #7
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Ia oala pune-o pe o masa, atasaza-i filtrul extern, micsoreaza-i debitul, pune pe jumatate un capac pe ea si ls-o asa. Pestii nu vor pati nimic fara lumina, mai ales daca le pui si incalzitorul. Plantele, asa cum am mai spus, in cada, cu restul de apa.

  8. #8
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    dar inainte de toate... esti siguuur ca iti curge acvariul??? intrebarea angelinei a fost bine pusa...
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Galati,Romania
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    100 %, am venit acasa la 19.10 am constatat, am sters tot, m-am trezit acu vreo ora si am facut poze, sincer chiar cred ca sub acvariu(pe masa) e plin de apa, rama este elastica si nu lasa sa scurga apa, dar curge. 100% nu e condens, e ceva , o crapatura de la nenorocitii care mi l-au transportat. Nu curge ca la robinet dar curge!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    london
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    andreic@intrebare pt. tine :de ce trebuie capac la oala?serios intreb. merci mult.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •