Results 1 to 3 of 3

Thread: intrebare intrebatoare

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti - Lacul Tei (Domino)
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes

    intrebare intrebatoare

    se da> un acvariu de 80l (75x35x30 L/l/h) specii in el: vivipari, scalari (inca mici si prietenosi) scormonitori de nisip (recte sanitari)
    se cere> cantitate de vivipari maturi tinand seama ca sunt 6 scalari mici....deocamdata ...si 4 sanitari (de aia albi ca nu stie eu cum le zice)
    PS se cere o defalcare pe specii (molly, xipho, guppy) si rata mascul/femela pentru fiecare. de mentionat ca aceste calcule se fac pentru urmatoarele 6 luni pt ca dupa aia urmeaza un upgrade la acvariu ce presupune adaugarea a inca 180 litrii :P

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Ramnicu Valcea
    Posts
    283
    Post (Dis)Likes
    Deci..scalari mici si prietenosi..mai vorbim dupa ce cresc..fa-le un acvariu cu coloana de apa cat mai inalta (macar 50 cm)..de unde si viitoarea problema ..vivuiparii nu se simt prea bine in acvarii inalte..in plus, avand in vedere caracterul super rapid de inmultire in special al guppy-lor), scalarii iti vor multumi din sufletul lor mic si prietenos pentru masa lunara copioasa..ca idee generala 1cm peste/1 litru apa..dar nu in combinatia ta..scurmatorii tai sunt cory aeneus..ajung la 3.5-4.5 cm la maturitate, exista si o varietate mari de culoare (bronze)..daca te mananca sa-ti mai iei pesti baga neaparat 2-3 ancistrusi pui, si fereste-te de sanitari precum fosilis si hoplo..ai mai putea baga vreo 2 cory paleatus (nu stiu daca am nimerit-o)..cresc pana pe la 8-10cm..asta pentru scalari...dar vezi ce facui cu viviparii
    Daca intelegi mai mult de 20% din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti - Lacul Tei (Domino)
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    problema puilor de guppy si alte oratanii vivipare se rezolva...oricum ce scapa in acvariu mare ..salut popor si voie buna...are cine sa ii manance si acu. sfatu cu privire la sanitari e tardiv...am aflat pe propriapiele cat se pot face fosilis si hoplo...doar am un acvariu special pt ei ca faceau ravagii in plante....ancistusi am 2 asa ca nu imi mai bat capu....in privinta acvariului in urmatoarelke 6 luni am in plan o uprgradare la 250 l asa cum am mai zis ... proportiilo vor fi standard 100x50x50. daca are cineva o alta idee de dimensiuni e binevenit

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •