Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 61

Thread: Killi fish - ghidul incepatorului

  1. #11
    Very high member CataOlo's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu-Romania
    Posts
    1,326
    Post (Dis)Likes
    Sar'na pentru aprecieri!

    La Red Devil (Betta) nu renunt nici moarta! E pestele meu favorit de cand aveam cativa anisori ... Acum vorbesc tot singura - vreau o ponta de Betta mici, si apoi trec la urmatoarea "gara"... in lat acvariu (poate vine mosu' cu un acvariu de Killi fish ... mai stiti ?!)

    @Harry-alb - multumesc de pont, dar nu sunt genul de persoana care sa se duca la om, sa ii bata la usa ... Si asa si asa, daca ma apuca rau de tot damblaua cu killi, plang in stanga si in dreapta - nu scapati voi de mine!

    Nu stiu, mai judec - am numai 4 luni de acvaristica! Lasati-ma sa mai cresc un pic!
    RKA 102

  2. #12
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by CataOlo
    @Harry-alb - multumesc de pont, dar nu sunt genul de persoana care sa se duca la om, sa ii bata la usa ... Si asa si asa, daca ma apuca rau de tot damblaua cu killi, plang in stanga si in dreapta - nu scapati voi de mine!
    Eu cred ca se bucura. In fond, din asta traiesc. Vand pesti en-gros.

  3. #13
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    nu-mi da si mie nimeni un raspuns la lucrurile scrise mai sus chiar asa pe forum-ul nu merit si eu nici un pic de atentie
    p.s- multumim mult colegei Catalina pentru textul tradus, este foarte sugestiv si sper sa fac abstractie de "lene" si sa fiu putin folositor traducand un text despre killi
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  4. #14
    Very high member CataOlo's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu-Romania
    Posts
    1,326
    Post (Dis)Likes
    @snakeskin_guppy - imi cer scuze, nu te-am ignorat ... am citit, nu am stiut sa raspund ... nu m-am bagat! Bafta la tradus

    @Harry-alb - nu zic nu, poate oamenii se bucura ... dar imi este mie nu stiu cum! Cand eram copil nu aveam nici o problema - erau doi crescatori de pesti la care ma toot duceam, dar acum mi-a fost rusine sa ma duc in casa si la colegul nostru Vio_Guitar!

    L.E.: Iti dai seama ca pentru 3 pesti nu ma duc pana in Apold ... sau mai stii ?! Inca nu m-a apucat asa de tare damblaua
    RKA 102

  5. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    @ snakeskin_guppy - O sa-ti raspund eu ! Substanta antifungica folosita este albastrul de metilen.
    Da ! Turba neagra si cea rosie au calitati antifungice din cauza aciditatii.Dar, daca o fierbi si arunci acea apa "neagra", de fapt maro/ nu o sa mai aiba aceleasi calitati . Mai bine introduci mop-ul ,culegi icrele, tratezi icrele cu albastru de metilen si uite asa ai reusit performanta de de 90% neatacate de fungi ! Concentratia de albastru o sa o stabilesti insa tu !
    Bafta !
    Trebuie să ştii să perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie să fii echilibrat pentru a avea posibilitatea să examinezi cu calm şi limpezime. Trebuie să examinezi cu calm şi vedere clară pentru a ajunge la linişte, la încredere.Trebuie să fi obţinut liniştirea, încrederea, pentru a putea discerne esenţialul lucrurilor. Când se discerne esenţialul lucrurilor, se poate atinge scopul.

  6. #16
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Discurile de turba pentru rasaduri (daca le stiti) sunt bune pentru acvariile cu killi? Sau sunt tratate cu ceva (eu nu prea cred avand in vedere pretul...)?

    Din pacate Killiman are dreptate. Am incercat pana acum sa le las in mop si au fungus toate. Mai bine culese cu rabdare si puse separat. Acum intrebarea: unde le pui? In casoleta cu turba? direct in bazinul steril?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #17
    Very high member CataOlo's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Sibiu-Romania
    Posts
    1,326
    Post (Dis)Likes
    Ce spuneti? Mai vreti articcole despre killi? Ma ajutati?

    Urmatorul pas ar fi o clasificare a pestilor - dar sunt cam 1270 specii ... Eventual sa vad pe familii? Sa gasesc cate ceva si sa traduc ? Va ajuta? E ok?
    RKA 102

  8. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    Stii amirale discurile de demachiat ? Cu toate ca nu-i profi , eu cel putin stiu ca functioneaza !
    Trebuie să ştii să perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie să fii echilibrat pentru a avea posibilitatea să examinezi cu calm şi limpezime. Trebuie să examinezi cu calm şi vedere clară pentru a ajunge la linişte, la încredere.Trebuie să fi obţinut liniştirea, încrederea, pentru a putea discerne esenţialul lucrurilor. Când se discerne esenţialul lucrurilor, se poate atinge scopul.

  9. #19
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    in acest post ma adresez strict "bosorogilor".
    băăăăăăăăăă fosile ce sunteti, ia luati-va-ti nevestele la intrebari dupa un ghemulet de melana ramas din vrenuri imemoriale, de pe vremurile cind tricotau "polovere"
    daca nu gasiti si totusi considerati ca materialul in dscutie va avantajaza, o sa fac niste sapaturi pe la sacul cu minuni al maica-mi, ca sigur gasesc.
    sa-mi specificati ce culori preferati
    in ciuda faptului ca este produsa in romania, a fost fabricata cu instalatii profesionale de ultima ora (la acea vreme), folosindu-se in exclusivitate coloranti naturali de inalta calitate si procedee ecologice.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  10. #20
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    iasi
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    daca aveti prin casa caciuli de ale copiilor sau ale voastre puneti mana pe ele.....aveti material pt mopuri...dar trebuie dezinfectate mai intai.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •