Page 1 of 36 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 360

Thread: Resun BL-1800F "Neverending story"

  1. #1
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes

    Resun BL-1800F "Neverending story"

    Pana una-alta, se pare ca maine va sosi noul acvariu.
    O surpriza placuta, exact la timp!
    Deci, soseste monstruletul - 1800x480x720 , un Resun BL-1800F la care o sa-i scot capacul si partea de filtrare.
    Deocamdata am, sau sunt in curs de achizitionat:
    - 2 overflow JB300 - 240x180x195, sunt curioasa daca sunt suficiente
    - 3 becuri HQI de 150w, balaste comandate, socluri si reflectoare - sa le cumpar
    - 8 capete de T5 izolate, neoane si reflectoare - de achizitionat in viitorul apropiat
    - 4 becuri cu 18 leduri de 1,2W si socluri pentru moonlight
    - skimmer Aqua Medic Turboflotor 1000SL , mai am de gand sa mai iau si un post-skimmer tot Aqua Medic
    - UV Boyu 18W
    - incalzitoare - vreo 3 de diferite puteri, o sa aleg 2
    - chilerul - Hailea HC-300A - poate anul viitor o sa fac cumva sa-l schimb cu unul mai mare
    - o pompa EHEIM Compact 5000 - pentru retur
    - pompe de valuri - pe drum Boyu WM-3 Wave Maker (Magnet Version) cu 4 pompe si controller - poate o sa mai comand inca un rand daca este nevoie, ca sa nu pun pompe unidirectionale, ci tot turbionare
    - sare - am cam 30+kg
    - coralit pentru substrat - s-a vorbit deja, desi m-a ingrijorat cantitatea (cel putin 2 saci de 20kg !!!)
    Standul este de facut, este lucrarea sefului casei, iar despre sump - recunosc ca nu prea am decis nimic. Astept idei!
    Poate am uitat de ceva.......
    Nu stam in loc de nimic...

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes

    Re: Upgrade !

    waw ...ati jefuit vreo banca, ceva?
    Fish Only Tank

  3. #3
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes

    Re: Upgrade !

    Quote Originally Posted by danyalexa
    waw ...ati jefuit vreo banca, ceva?

    Visele se materializeaza daca tii cu dintii de ele...
    De cate ori ma vede George, cred ca isi aduce aminte de acum doi ani de cand am inceput sa il bat la cap cu prostiile mele si sa adun chestii. Ce-i drept, de putin timp am inceput sa simt ca sunt pe aproape. Si mai este...
    Urmeaza partea cea mai nasoala, in care depind de alti oameni. Sa vezi acum diplomatie.

    Hai marinari cu idei despre sump! Dimensiuni, compartimentare, exemple.
    Nu stam in loc de nimic...

  4. #4
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Iti poti alege de mai jos:

    http://www.melevsreef.com/allmysumps.html

  5. #5
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Nu. Nu asa. Pe astea le stiam si eu.
    Ceva care sa functioneze deja, cu dimensionarea pompei de retur, refugiu, eventual si o parte de fraguri, unde sa pun skimmerul, sa pun iesirile din overflow sa aduca apa in acelasi compartiment sau nu, sa am la intrarea in sump o parte cu bucati mici de piatra cum am vazut la unele, unde sa las loc de alte device-uri si ce anume ar fi astea (pentru achizitii viitoare de echipamente), samd.
    Nu stam in loc de nimic...

  6. #6
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Aloooo, Regiana Mama, nu crezi ca e cazul sa facem un split pentru un nou topic cu jurnalul la piscina aia de ii zici tu acvariu?

    Stiu ca la ora asta dormi, asa ca iau eu decizia pentru Dumneavoastra.

    Deci, split!

    LE

    L-am facut sticky, deci vom fi cu ochii pe tine! Nu ne dezamagi, ca ma urc in masina si vin la Ploiesti. Si-ti cant imnul de la Lepsa live.

    On Topic

    Sper ca pui niste poze cu acvariul, dar in asa fel ca sa se vada proportiile. Eu il stiu pe ala "mic" de la Profipet.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes

    Credeam ca pot sa continui la Aquael. Era frumos, ca nu se prindea toata lumea cum stau atatia pesti si corali in 90l ... Vad ca nu ma ierti...

    Nu dorm, sunt cu ochii pe pereti, ma tot foiesc, mai am o surpriza. De fapt cam doua. Sa iasa intai... (Asta e mai curand, peste o saptamana si un pic...). Azi e o zi lunga

    ... Sa vezi ce-ti dau eu cantat...

    Ceva poze o sa facem, cu copii din dotare si cu ceva beri pe langa, cand o veni monstruletul.
    ("Ala mic" este 1500x480x720 . Mi-a placut si acela. )

    Pana una-alta, ia spuneti-mi ce sa fac cu sumpul... Ma gandesc sa nu fie mai mare de 1000x350x400. Si masa nu mai inalta de 75cm, desi 100cm mi-ar fi placut, dar iar ar trebui sa ma urc pe scara.
    Nu stam in loc de nimic...

  8. #8
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Mare sumpul, dar si acvariul e pe masura.... Nu stiu ce sa zic, cred ca ideea e ca un sump poti sa-l faci cat te tin puterile, dar sa ai grija la consumuri. Deja depasesti 1 tona de apa si la schimburi trebuie sa iei in calcul tot volumul.
    Si deja trebuie a te gandesti la un sistem de mentenanta care sa implice schimburi mai rare, sau mai mici si mai dese.
    Nu putem compara ce avem acum cu ce urmeaza sa faci. Sunt cu totul alte probleme, iar aparatura e un must have.
    Mai vorbim....
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #9
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes

    nu are rost sa-ti zic si la mai mare

    Va fi un acvariu plictisitor cu pesti mici si urati, cum sunt toti pestii de apa sarata, de altfel.... Ca sa nu mai zic de "tufele" alea urat colorate.
    Biotop Amazonian 54l
    South American Fish Species 240l
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  10. #10
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    bravo bravo, (miscare feminista) tot femeile sunt in frunte.... (mama ce avertisment imi iau)

    dar nah acuma la tine sunt sigura ca nu o sa am de ce sa ma iau nu tu o sa-l faci perfect colorat frumos

Page 1 of 36 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •