Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: Sectiunea killifish

  1. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes
    Sunt mandrul posesor al unor Fundulopanchax gardneri nigerianum ( 2m /2f) in afara de Dunareanu' se pare ca comunitatea killi fish din Romania nu mai exista. De ce?

  2. #12
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    Comunitatea exista , insa nu asa cum ar trebui , vezi tu la noi in Romania acesti pesti nu sunt foarte comuni desi nu au preturi prea mari si culori , comportament pe masura asteptarilor .
    E destul de greu sa aduci specii noi , si atunci cand le aduci te cam chinui cu eclozarea , cresterea si perpetuarea speciei , sa nu mai vorbim de faptul ca la unele specii perioada de incubare e cam mare (vezi N rachovi , sau unele specii de simpsonichthys)
    Romanian Killifish Association-RKA104

  3. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes
    Am cautat killifish in tot Bucurestiul. Nu am gasit decat la unul im Militari Shoping Center 4 femele de lineatus. Vanzatorii asigurandu-ma ca nu mai aduc oricum altii.
    Am vorbit cu comerciantii din Obor, mari cunoscatori de acvaristica: nu sunt vandabili ( traiesc putin/ nu prea sunt colorati) . Femele nu prea sunt dar si la Guppy este aceeasi situatie si observ ca este un peste de succesc , toata lumea stiind ce este.
    La Hornbach cand am intrebat de killi se ducea spre plante.
    Cum am putea sa promovam si la noi in patrie acesti pestisori frumosi si interesanti , nu prea pretentiosi. Interesul pentru killifish este doar in 2 judete Iasi si Galati.

  4. #14
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    Si nici nu ai sa gasesti alceva in afara de lineatus, gardneri sau australe la pet-shop , vezi crescatorii particulari .
    In Bucuresti ai pe cineva nick-ul folosit pe forum este @killiman , si la Iasi mai gasesti ceva anuali si la @okipho , in Galati suntem putini crescatori 2-3 .
    Romanian Killifish Association-RKA104

  5. #15
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Pentru ersinv dar si pentru alti amatori de killie,este vremea cea mai propice pentru a comanda icre sau chiar pesti de pe aquabid!Pentru icre ,recomand pe thailandezi (killipun)pentru incepatori,asta pt nothobranchius,sau pentru alte genuri(aphyosemion si Fundulopanchax)de la crescatori din UE.
    Ca recomandare generala,nu va aruncati la speciile despre care nu ati mai auzit,cu preturi mari sau care sint recomandate celor cu experienta in crestera de killifish.Chiar daca unele specii arata magnific in pozele celor care vand,sa nu va asteptati sa obtineti chiar acelasi lucru...
    Nu in ultimul rand,dintr-un pachet cu 50 de icre,e posibil sa eclozeze doar cateva(uneori si asta e un caz fericit!)sau chiar deloc, acest lucru datorandu-se urmatoarelor situatii:
    ambalare defectuoasa,manipulare in conditii improprii de igiena,temperatura sau colectarea icrelor imediat dupa depunere,ambalare ermetica,turba de calitate indoielnica si foarte des din cauza curiozitatii celor care primesc icrele.Din dorinta de a vedea ce au primit,neglijeaza un aspect f important ,acela de a nu astepta momentul prielnic pentru eclozare si pun prea devreme icrele in apa.
    ROMANIAN KILLIFISH ASSOCIATION
    RKA 001MF

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •