Results 1 to 5 of 5

Thread: O sectiune mult timp asteptata

  1. #1
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes

    O sectiune mult timp asteptata

    Ma bucur foarte mult ca in sfirsit s-a facut o sectiune separata pentru killifish care sunt pur si simplu niste pesti extraordinari din toate punctele de vedere! Sunt si fericitul "parinte" a unui trio de F. gardneri gardneri si astept saptamana asta sa primesc un pachet cu turba ca sa vad daca cei trei nebunatici pot deveni la randul lor parinti ! Toate cele bune tuturor colegilor posesori de killifish ( desigur si celorlalti colegi ) si sper ca aceasta specie sa aiba o ascensiune bine meritata in acvariile noastre!
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    intr-adevar,sper ca in curind va apare si sub topicul vinzari si schimburi pt killifili.Acum ori niciodata!Ma astept sa apara oferte de vinzari si schimburi de killie dinspre Galati!
    Ura pt KILLIE TRADER DE ROMANIA!

  3. #3
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Facem si asta, sa vedem ce iese.

    Un schimb de material genetic e necesar, mai ales la killi.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #4
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes

    schimb de material genetic,mai ales la killie

    !!!!!!!!!!!!!!????????????????????
    Aici se merge numai pe cosangvinizare la mai toate speciile.Eu cel putin asa stiu... [quote]Invatati,invatati si iar invatati...

  5. #5
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Cred ca nu s-a inteles ce am scris, nu m-am referit la schimbul de material genetic in cadrul speciei, adica asa zisul "new blood".
    Ma refeream la schimburile de pesti intre noi cu trio de reproducatori de diverse specii (care contin material genetic specifici speciei respective etc...)
    Deci eu iti dau eggersi blue si tu imi dai la schimb alta specie. Am folosit expresia in sensul de matca de reproducatori care asigura material genetic pentru o noua linie la mine in acvariu de exemplu.

    PS Din cate imi aduc aminte consangvinizarea nu este benefica, ba din contra duce la degenerarea speciei. De fapt multe articole pe care le-am citit despre killi spun ca in momentul cand procentul icrelor infertile creste foarte mult se vine cu ceva new blood pentru a creste rata de icre fertile.
    Nu am studiat problema in adancime, dar o s-o fac.
    Nici nu doresc sa intelegi ca te-am contrazis, e doar o noutate pentru mine incurajarea consangvinizarii.

    Ea se foloseste intradevar ca metoda si in cresterea canarilor, dar nu numai din motive stiintifice ci si din motive economice - un mascul reusit cu un cantec aproape perfect costa o avere iar noi dorim sa intarim acest caracter la descendenti. Dar se lucreaza controlat dupa o schema bine definita pana la un anume grad de inrudire de unde ne oprim si incepem o noua linie cu parteneri din parinti diferiti. Este linia de unde incepe probabilitatea degenerarii si pot aparea micii monstri (pasari care se nasc diforme sau cu carente).

    PPS Fii convins ca nu m-am oprit din invatat nicodata in 50 de ani. Nu am facut si nu voi face NIMIC "dupa ureche" mai ales cand am pe mana viata unor fiinte nevinovate.

    Cred ca pastrarea unei linii curate a speciei, sau altfel zis descurajarea hibridizarii nu tine neaparat de consangvinizare. Repet, nu te contrazic ci incerc sa gasesc logica afirmatiei tale.

    Uite ce zice un medic veterinar despre consangvinizarea ca metoda de pastrare a liniei pure la caini: Gradul de homozigotie al indivizilor de rasa pura,este mult crescut fata de al metisilor,asa explicandu-se si sensibilitatea mai mare a acestora si predispozitia la anumite tare genetice,iar in cazul imperecherilor intre subiecti inruditi,se multiplica.[molossclub]

    Oricum si acolo parerile sunt pro si contra.... si multumiri autorului.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •