Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Background chiclide malawi - un scurt how-to

  1. #1
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes

    Background chiclide malawi - un scurt how-to

    rezultatul se vede aici :

    http://www.youtube.com/watch?v=esoi8XBUoHc

    asta e acvariul :



    backgroundul este de 160x60 inlatime
    pt inceput am luat doua bucati de pal de 160x60 una si una de 60x60 (astea sunt dimensiunile acvariului meu 160x60x60 si e acvariu de colt, deci e gandit sa se vada doar 2 fete a acvariului) si le'am prins una de alta la un unghi de 90gr ca sa formez cele 2 fete din spatele acvariului pe care o sa fie lipit backgroundul:


    pe urma am folosit plasa de sarma (am vazut facut un background pt un paludariu (sper ca am scris corect) din asa ceva si mi'am zis ca de ce nu) cu ajutorul plasei de sarma puteam sa fac un efect de 3D mult mai mare, adica din polistiren nu puteam sa fac asa de mult iesit in decor sau doar din spuma. am prins sarma cu ajutorul unor cleme si holsuruburi de pal dandui formele pe care le'am vazut prin filmulete de malawi si alte backgrounduri care mi'au placut:
    partea dreapta:


    mijlocul:


    pe urma am inceput cu aplicarea spumei pe sarma. am folosit aprox 5 tuburi de spuma



    dupa ce am terminat de aplicat spuma si aceasta s'a intarit am desfacuto de pe pal (e drept mai greu desfacand holsuruburile si taindule restul cu un bomfaier/topor mic) de asta recomand (cine o sa mearga pe pasi mei) sa foloseasca niste holsuruburi mai mici.
    din fata:

    din laterala:


    urmatorul pas a fost scluptarea si modelarea spumei. am scluptato cu un cutit am incercat sa fac mai multe suprafete drepte sa simuleze rocile mai mari si colturile acestora le'am "modelat" cu ajutorul unei brichete de aragaz.






    dupa modelare am inceput aplicarea cimentului. primul strat a fost compus din 3 parti ciment o parte nisip fin.



    al doilea strat si al treilea a fost compus din 2 parti ciment 2 parti nisip fin


    pe urma am inceput sa aplic culoare. am folosit oxizi nu mai stiu numele lor complect dar era oxid negru, rosu si alb. am aplicat oxid negru pe zonele mai adanci pt a crea unmpic de efect


    dupa oxidul negru am dat cu oxid rosu si pe urma cu oxid alb




    dupa straturile de culoare am aplicat peste stratul final de ciment am incercat sa acopar doar partile mai iesite in relief in asa fel incat sa ramana culorile din straturile anterioare, ei bine nu mi'a prea iesit treaba asta ca am acoperit prea mult. din pacate in etapa asta nu mai am pozele...

    dupa uscare am folosit rasina epoxy (spre sa nu spun prosti) cumparata din arad (discutia aici) de la o firma am luat 1l dar sincer cred ca 500ml imi ajungeau pt ce imi trebuia mie. am dat 3 straturi de rasina. nu recomand, cel mult doua straturi. din cauza ca am dat 3 straturi prin unele locuri backgroundul mi sa albit, bine nu e de rau ca se vede bine dar nah...

    pe urma am bagat backgroundul in acvariu, eu nu am intaritoare pe laterale sau in H la acvariu dar totusi m'am chinuit putin cu el
    pt lipire am folosit aproape 2 tuburi de silicon... i'am dat din abundenta daca o fi sa il desfac oi vedea eu

    aici e cu neoane osram fluora deasta se vede mai rosiatic:




    am folosit nisip de mare jumatate de sac (doar atata mi'a fost adus de la mare :( ) si ceva nisip alb fin care l'am avut pe acasa l'am cernut tot cu o sita de faina alba, iar pietre am folosit aduse de pe muntii din apropiere





    inca o chestie cu ce ma confrunt eu acuma teroristii mei de pesti au sapat in nisip si au descoperit unele gauri dupa background pe unde am dus furtunul si altele si au intrat dupa background, bine vad ca si iasa inapoie dar nah ma seaca pe mine ca nu ii vad pe toti si am inceput sa le astup gaurile cu alte pietre. asta e bine de facut dinainte sa ii bagati in acvariu din punctul meu de vedere :P

    sper sa ajut pe cineva cu "indicatiile" astea

    salut

    ps: puteti folosi pt primele 2 straturi de ciment ulei de bebelusi jhonsons baby oil ajuta sa nu crape cimentul. eu unu nu am folosit decat pt al doilea strat dar sa vazut diferenta. si pe cat de mult posibil nu il lasati la soare ca se crapa imediat cimentul. si stropit destul de des posibil

  2. #2
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Genial, din pacate mie nu mi incarca pozele in pagina asta asa ca a trebuit sa iau link-urile din sursa html .

    Zi-mi te rog de unde ai luat "oxizii".

    Tx.
    I lol on u ...

  3. #3
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    am modificat acuma sper sa mearga pozele, oxizi gasesti cam pe la orice magazin de chimicale si sunt vreo 5 lei punga parca...

    ps eu am folosit si oxid galben. am uitat sa specific.

  4. #4
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Felicitari! Original si foarte frumos!

  5. #5
    Base member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    brasov
    Posts
    401
    Post (Dis)Likes
    arata super, felicitari.

  6. #6
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Si eu ma orientez de aproape o luna pe youtube si pe alte site-uri din afara, dar asa background home made, atat de reusit nu am mai vazut! Sper sa imi iasa macar jumatate la fel de bine pe cat ti-a iesit tie
    Felicitari si apa limpede!

  7. #7
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    felicitari!
    unde exista un dram de pricepere si simt estetic , se vede ! bravo!!!..imi place mult acvariul cu totul..background ul nu e departe de unul de firma si arata cat se poate de natural...o sa arate si mai bine odata cu trecerea timpului cand vor apare si algele ..
    eu am aproape un metru cub de polistiren achizitionat in vremurile cand inca credeam ca sunt in stare sa fac si eu de unul singur un background pentru acvariul de 700 litri ..mi am recunoscut repede limitele am strans oleaca cureaua ..si am reusit sa cumpar unul de firma care arata de mama focului ..nu e un lucru cu care sa ma laud dar mai bine dai banul decat sa dai cu batu*n balta

    bafta !

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    268
    Post (Dis)Likes
    Furtunul la ce iti foloseste, schimb de apa? Cu filtrarea cum faci?

    Cimentul presupun ca e aplicat pe toate partile background-ului, nu doar pe fata.

  9. #9
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    furtunul e turul unui dintre filtre, am doua tetrate ex 1200 pt acvariu. cat despre ciment e aplicat doar pe fata m'am gandit sa il dau si pe spate dar am renuntat, am dat doar un strat de rasina pe spate.

    ps crys eu nu am gasit background de firma sa imi placa si la dimensiunile acvariului meu.

  10. #10
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    A iesit frumos mai, live e si mai si decat in pozele tale de incepator in arta fotografiei. Daca am timp in weeckend trec sa vad si "chiriasii", care erau lipsa la apel cand ti-am vazut ultima oara acvariul.

    PS. Nu trebuia sa postezi la rubrica "Laudati-va" ????


    ...e o gluma bineinteles, sper sa fie gustata ca atare.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •