Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 77

Thread: Acvariu 200 litri

  1. #1
    High member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti/sector6
    Posts
    600
    Post (Dis)Likes

    Acvariu 200 litri

    Salut,
    Cum topicul de la introducere mi-a fost inchis probabil pe buna dreptate am decis sa fac un jurnal aici despre evolutia acvariului meu. Mai jos am atasat niste poze cu stadiile in care s-a aflat acvariul, iar apoi voi continua cu poze din prezent si cu unele intrebari la care sper sa primesc niste lamuriri.

    Am acvariul de aproape 3 luni, inainte am mai avut unul de 54 litri.
    Initial am cumparat un filtru intern Eheim 2212 iar astazi am instalat un Tetratec EX1200 cu care sper sa nu mai am probleme.
    Pentru plante am bomba cu difuzor de CO2, Ferropol si PPS-PRO din care pun cam 5ml/zi.

    Vietati :
    -3 scalari diamant (e posibil sa mai cumpar unul)
    -in jur de 20 de neoni normali si rosii
    -10 tetrazona
    -3 ancistrusi
    -2 corydoras
    -4 pomaceea
    -niste melci ciudati negri carora nu le stiu denumirea

    Lumina: 3 x Osram 865 si 1 Osram 830 T5 fiecare de cate 39w, momentan tin 830-ul inchis de test, pt. ca am putine alge si ma gandeam sa nu fie prea multa lumina.
    Capacul mai e dotat cu ventilator si moonlight, si urmeaza sa cumpar si un incalzitor dar mai trebuie sa studiez problema, am cam 25 grade in acvariu momentan.



    In prezent acvariul arata cam asa:


    Dar am o dilema:
    Nu stiu cum sa asez furtunul de evacuare de la filtru extern ca sa-l maschez cat de cat. Dupa cum se vede momentan e cam inestetic, dar trebuie sa am grija sa nu-l pun sa bata in jos ca-mi face praf substratul. In plus, probabil ca trebuie sa dau gauri in capac, dar cum nu m-am hotarat cum sa asez furtunul vreau mai intai un sfat , cam cum sa-l asez si abia apoi sa fac gaurile ca sa nu fiu nevoit sa fac mai multe.
    fara reclama

  2. #2
    High member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti/sector6
    Posts
    600
    Post (Dis)Likes
    Nici un comentariu ? Urmeaza zilele astea sa dau gauri in capac in locurile pe unde intra in acvariu furtunele filtrului extern. Am cumparat astazi un incalzitor intern de 300w resun cu care sper sa trec iarna.
    O noua poza...
    fara reclama

  3. #3
    High member frank's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    584
    Post (Dis)Likes
    mie imi place cum arata acum, dar parca lipseste ceva in spate... ceva mai mult rosu, de exemplu Rotala macrandra. in rest a avut o evolutie frumoasa zic eu, si inca se mai poate

  4. #4
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Un adevarat "El Natural".

  5. #5
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    dar parca lipseste ceva in spate... ceva mai mult rosu
    Subscriu la cele zise de frank.Ai putea sa pui o tufa de Rotala macrandra, sa "spargi" verdele.

  6. #6
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    poti pune un fundat (eventual negru .. sau oricum, inchis la culoare)
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  7. #7
    High member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti/sector6
    Posts
    600
    Post (Dis)Likes
    Ar trebui sa pun un fundal, stiu... Dar acvariul e aproape lipit de perete si nu prea pot sa-l misc ca sa umblu in spatele lui...daca nu m-am gandit de la inceput...
    fara reclama

  8. #8
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Lasa fundalul daca tot n-ai acces si umbla la furtunele alea care stau alandala , aranjeaza-le astfel incat sa nu se vada nimic si fa-i o rama ca sa nu se mai vada spatiul dintre capac si apa sau modifica capacul astfel incat sa urci neoanele mai sus si sa poti umple acvariul pana la nivelul capacului.
    I lol on u ...

  9. #9
    Super Moderator vio.guitar's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    sibiu
    Posts
    1,631
    Post (Dis)Likes
    ca un prim comentariu, nu stiu zau cat se potrivesc tetrazonele cu scalarii...
    parerea mea..renunnta la tetrazone...sau la scalari
    No keyboard detected!... press F1 to resume...
    Acvariu 400L; Nano 25L

  10. #10
    High member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti/sector6
    Posts
    600
    Post (Dis)Likes
    @vio.guitar: stiu asta dar par sa se inteleaga si nu ma lasa inima sa renunt , cel putin atat timp cat nu exista lupte in acvariu. Mici sicanari mai sunt dar nimic serios.

    Accept sfaturi cu ce pot face cu furtunele. As mai putea sa le acopar cu niste moss dar alte idei nu mai am. Chiar as vrea sa stiu cum le mascheaza restul.
    fara reclama

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •