Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 71 to 76 of 76

Thread: Ce trebuie sa stiti cand amenajati un pond(iaz pe Romaneste)

  1. #71
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    treaba cu koi banali si cu desene neimportante pe spate e o chestie trecatoare. Cand o sa vina un Dum sau un Syso pe la tine si o sa-ti reaminteasca ce crapi urati ai, ai sa vrei sa le inchizi gura cu un exemplar deosebit . sau cand vei avea un koi deosebit in iaz, sa vezi cat de urati ti se par ceilalti, de nu stii cum sa scapi de ei.
    toti am patit asa. Cu totii ne simtim intr-un fel anume cand altcineva ne apreciaza pestii, cainii, porumbeii etc, mai ales daca se si pricepe.(stiu ca imi dati dreptate )
    tin minte ca primii crapi i-am luat de la Zoomania din Ploiesti acum multi ani, si ce incantat eram de ei, pana cand mi-a zis un crescator de carasi ca sunt fara valoare....
    nici n-am mai dormit in acea noapte. am stat pe net, am cautat, am comparat, si mi se pareau toti la fel.
    asa o sa fie si la tine. cu trecerea timpului insa, o sa vezi lucrurile cu alti ochi.
    eu unul, asa am patit, si-mi venea sa sar la bataie cand mi-a zis respectivul ca am crapi fara valoare.
    si cata dreptate avea...

  2. #72
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Aici iti dau perfecta dreptate.Am observat asta la toti clientii care vin la mine.Toti dar absolut toti neavind termen de comparatie considera ca PESTII sunt la fel.Dupa o scurta prezentare(max 5 minute),nu exista un client care sa nu aleaga ulterior cel mai frumos exemplar din citeva sute vizionate.Asta in conditiile in care cei prezentati sunt si ei triati de mama focului.

  3. #73
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Urat ce face-ti voi, va rog nu faceti dintr-un "hobby" un lucru pur romanesc in care in loc sa dam inainte ne distrugem reciproc, aici se dau sfaturi se discuta nu se ataca persoane sincer sa fiu nici nu pot citi toate posturile ...
    P.S. @Goodmans Mersi pentru toate sfaturile de pana acum .

  4. #74
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Presupun ca sintem cu totii oameni "cu scaun" la cap ca sa zic asa, si cred ca niste discutii de
    genul asta sint binevenite si sint in folosul comunitatii. E adevarat ca eu m-am bagat ca musca-n
    lapte aici pentru ca nu am nimic de a face cu pondurile, dar principiile trebuie sa fie aceleasi in
    opinia mea. Nu cred ca a avut cineva intentia de atac la persoana, dar uneori e bine sa despici
    firul in patru inainte sa faci o investitie. E valabil pentru toti acvaristii, fie ca sint de apa dulce
    sau sarata, de ponduri sau de nanouri. Si cu atat mai mult in domeniul pondurilor unde nu cred
    ca sint prea multi acvaristi cu experinta in Romania si unde, in opinia mea, nu poti face din
    cacat bici, scuza-ta fie-mi exprimarea.

    O seara placuta,
    Dragos

  5. #75
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Tare Cristi ) Ps: totusi.... nu s-a dus Dragos cu mana goala la Victor.... (sau: de asta esti "ofticat"? )
    Quote Originally Posted by kirucd
    de ce ti se pare ca m-a mancat?!
    Mi-a spus Victor ca ai trecut pe la el, si dupa ce i-ai vazut acvariile, ti-a venit asa o idee de a lasa marinu si a te apuca de plantate ..... deoarece singura planta pe care o poti tine in marin e varza ....
    D-aia am spus ce am spus .... cu toate marinele si alte alea .... tot la plantate va trage ata .......
    Da hai ca suntem prin lalele .... sa-i lasam pe colegii nostrii cu ale lor si noi sa ne vedem de ale noastre ... ca ei nu vin in topicurile noastre sa-si bage baboii printre rasucitele noastre ...
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  6. #76
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Acilea sa stii ca nu prea ai nimerit-o ma trage ata mai mult la un pond, da' nu am unde sa il fac.
    Si cum primul acvariu cu discusi a fost plantat (sic!) parca m-ar trage ata sa il fac biotop
    Dar dintre toate daca ma intrebi pe mine, cred ca reeful este cel mai fain si mai usor de intretinut,
    daca respecti niste reguli.

    Scuze de offtopic, gata nu mai postez aiurea

    O zi buna,
    Dragos

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •