Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 76

Thread: Ce trebuie sa stiti cand amenajati un pond(iaz pe Romaneste)

  1. #21
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    pai unde era sa mai desenez si pompa?
    filtrul sta pe marginea iazului sau in apropiere,ferit de ochii lumii iar pompa sta cuminte pe fundul iazului ca doar acolo ai este locul si de acolo aspira mizeria pestilor.
    Se conecteaza cu furtun din acela spiralat special de 3/4 sau 1".

    tu zici ca nu se poate pune UV la debit de 4000L/h....
    eu nu ma contrazic cu tine dar am luat exemplul celor care mi-au fabricat filtrul pe care am dat 1300ron,adica cei de la hozelock si daca aia au pus un UV de 13W la un debit de 8000L/h (a fost KIT,filtru cu UV incorporat si pompa) m-am gandit sa pun si eu unul de 36W la filtrul facut de mine.

    In fond nu vad de ce nu ar fi OK,daca studiezi specificatiile fabricantilor de filtre UV toti recomanda debite de la 2000 la 6000L/h indiferent de puterea lampii.

    Si oricum filtrul asta e facut dupa "puterea mintii mele"
    daca cineva crede ca ai pot aduce imbunatatiri in vreun fel,il rog sa posteze,este interesul meu.

    P.S: uite ce zic cei de la Tetra
    Sterilizator Tetra Tetrapond UV 35000 36 W
    Agent de limpezire a apei din pond de pana la 35000 l.

    * Distruge bacteriile si algele prin radiatii UV-C.

    * Nu prezinta nici un aspect daunator.

    * Reduce cantitatea de germeni si riscul de boli sau infectii.

    36 W ; 20000 l/h .

  2. #22
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    e interesant, felicitari.

    Spune-mi insa ce ai facut cu plantele pe timpul iernii,
    le-ai lasat in iaz? au mai ramas ceva din ele?

  3. #23
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    ahaaa,deci pompa nu ai bagat-o in filtru ci in iaz pe fundul acestuia,nu stiu dc nu m-am gandit la asta ma scuzi,foarte interesant proiectul,din cauza ta la anul o sa-mi fac si eu iaz in curte.am fost ieri pe la HB si am vazut folie pentru iaz cred ca era folie PVC,crezi ca e buna?sau trebuie altceva?tu cu ce ai facut?

  4. #24
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    plantele au ramas in iaz,toate.
    au rezistat foarte bine nuferii la 50cm adancime,acum au deja frunze si am vazut si 2 boboci,ca i-am scos sa le schimb pamantul.
    trestia si papura am neglijat-o si am lasat ghivecele la suprafata iazul,au fost inghetate bocna dar.....trestia si papura sint OK,deja am lastari de 30cm.
    Pontaderia cordata a rezistat tot asa la 50cm.
    am mai avut elodea si cabomba care au mierlit-o la temp scazute.

    Folia de PVC este OK dar depinde mult locul unde va fi amplasat iazul.
    Daca au fost arbusti,copaci,vita de vie si au ramas radacini exista un risc de perforare.
    Idem si in cazul rozatoarelor.
    Conteaza mult si pretul pentru ca am vazut folie PVC la 20ron/mp in conditiile in care anumiti importatori aduc membrana epdm firestone la 6-7euro/mp
    Eu nu as cumpara PVC si oricum nu de la HB
    vezi la augment sau gardensysteme care sint importatori directi.
    la gardensysteme am gasit produse si preturi foarte OK,pot spune ca-s cele mai mici de pe piata.
    Am avut o pompa pondovario care a cedat dupa 1 an,cautat ceva chinezarie prin comert si inafara de hailea sau alte balarii cu pret destul de ridicat si performante slabute n-am gasit.
    La gardensysteme am gasit o pompa foarte buna fabricata in china ca oricare brand evident,sub licenta messner,are un design foarte OK si chiar functioneaza ireprosabil
    4000L/h la 235ron cu kit de arteziana inclus si ridica apa la 2m,adica arteziana arata splendid.
    Nu vreau sa fac reclama de nici un fel dar vreau sa recomand si altora preturi si marfa bune ca de tepe e plin peste tot.
    Cu respect,poze dupa o iarna lunga:






  5. #25
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    MANGALIA
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Frumos, chiar si asa fara plante.
    M-am saturat eu da cate ori ti-am multumit, dar inca o data ''multumesc''

  6. #26
    Base member Banzai's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Fukushima-3rd reactor
    Posts
    370
    Post (Dis)Likes
    Ti-as sugera o modificare in pozitionarea materialelor filtrante.
    Indicat ar fi (parere rezultata din cele citite pe forum) sa incepi de jos in sus cu un burete grosier, vata de perlon sau orice alt material care se preteaza pentru filtrarea fina mecanica, un strat de burete fin dupa care (a se interpreta la urma) siporaxul sau bioballs. Observi ca am scris bioballs SAU siporax, intrucit ambele au cam acelas rol diferenta constind in suprafatape care o pun la dispozitie bacteriilor. Daca vrei totusi sa folosesti si carbunele activ, in constructia facuta de tine ti-as propune sa-l plasezi intr-un saculet, deasupra siporaxului (un fel de post scriptum in butoi) astfel incit sa poti avea control facil asupra lui, iar cind incepe sa dea semne de oboseala, sa poti sa-l scoti cit mai rapid.
    Nu am observat din desen sau nu ai mentionat, insa tot la cpitolul modificari ti-as propune utilizarea unor separatori care sa mentina distante mediile de filtrare, astfel incit sa existe o distanta de minim 2-3 cm. Cum ai putea sa o realizezi ? Nu stiu, dar la cite ai bricolat, presupun ca nu-ti va fi prea greu sa improvizezi ceva.
    Cei ce nu pot sa-si aminteasca trecutul sunt condamnati sa-l repete - Santayana - Coda Bene Gesserit

  7. #27
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Banzai multumesc de sfat.
    Eu am folosit ca separatoare exact buretele grosier,a fost cel mai la indemana si are 5cm grosime.
    carbunele activ este pus evident in "saci" pentru usurinta in manipulare(am scris eu mai detaliat dar a picat forumul si postarea dusa a fost)am folosit dresuri de dama taiate in care am bagat carbunele activ,e o solutie buna.
    Ai dreptate insa cu bioballs si siporax ca fac acelasi lucru,dar....ideea e ca acest filtru se bazeaza 90% pe filtrare biologica iar asta inseamna ca 50% din capacitatea lui sa contina mediu de filtrare propice dezvoltarii bacteriilor.
    Eu am decis sa pun din ambele pentru ca: bioballs nu-s la fel de eficiente ca siporaxul in ce priveste bacteriile dar retin foarte multa mizerie motiv pt care le-am pus primele in filtrare si au cost redus.
    siporaxul este de top in privinta bacteriilor insa este scump si forma lui nu retine asa bine murdaria.
    Motiv pentru care am bagat din ambele,sa fie!

    Vata de perlon nu se poate pune prima pentru ca se colmateaza repede la murdarie si "inneaca" filtrul.
    Si este exact cum ai spus tu,burete grosier de jos in sus (Atentie,circuitul apei in filtru este de jos in sus)
    Asa cum l-am gandit eu (furand si de la altii evident) este usor de manipulat la curatari intermediare,adica:
    dai drumul la robinetul de golire care daca are diametrul maricel permite evacuarea mizeriei (mare parte din ea)
    dupa care deschizi capacul si inlocuiesti vata de perlon cu alta noua.
    In felul aceste nu umbli deloc la mediile de filtrare care contin coloniile de bacterii denitrificatoare.
    Carbunele se schimba odata la 3-4 luni cand faci si curatarea mai amanuntita a filtrului.Rolul lui este sa diminueze acei agenti poluanti care pot ajunge accidental in apa.Uleiuri si alte prostii aduse de ploaie sau altceva.Oricum nu strica sa fie in filtru,rau nu face deloc.
    Cu stima

  8. #28
    Base member Banzai's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Fukushima-3rd reactor
    Posts
    370
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goodmans
    Eu am folosit ca separatoare exact buretele grosier,a fost cel mai la indemana si are 5cm grosime.
    Eh, exact lucrul asta vroiam sa te sfatuiesc sa-l eviti. Daca ai observat cu atentie filtrele externe de uz acvaristic (nu am vazut cum arata unul de pond) mediile filtrante nu se suprapun prin lipire directa, ci cu ajutorul acelor sertarase se creaza acel gol dintre medii de care ziceam.
    In fine, tu sti cel mai bine ce si cum ai facut si ce anume vei prelua din sfaturile mele, oricum imi mentin sfatul de a nu plasa masa de suport pentru bacterii in prima linie de filtrare pe motiv de colmatare/umplere mai rapida in absenta unei filtrari mecanice anterioare.
    Cei ce nu pot sa-si aminteasca trecutul sunt condamnati sa-l repete - Santayana - Coda Bene Gesserit

  9. #29
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Aaaa,am uitat sa-ti zic ca urmatorul proiect pentru filtru asta este un vortex cu perii pentru prefiltrare.
    deja caut un recipient potrivit,de 15L forma conica pentru chestia asta.
    Ce zici? e o idee buna?

  10. #30
    Base member Banzai's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Fukushima-3rd reactor
    Posts
    370
    Post (Dis)Likes
    Imi pare rau, nu stiu despre ce este vorba.
    Cei ce nu pot sa-si aminteasca trecutul sunt condamnati sa-l repete - Santayana - Coda Bene Gesserit

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •