Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 76

Thread: Ce trebuie sa stiti cand amenajati un pond(iaz pe Romaneste)

  1. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    MANGALIA
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Daca poate cineva sa ma indrume spre un loc unde sa cumpar membrana pentru iaz, cat mai groasa 0,8 mm-1mm, in constanta.
    Sau cine are iaz facut din beton, ma intereseaza cu ce materiale a fost hidroizolat.
    Multumesc

  2. #12
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Bine v-am regasit in 2010.
    Acum ca iarna aproape a trecut si pestii mei sint OK desi a fost o iarna grea cu temperaturi foarte scazute.Am inceput usor furajarea koilor cu grau fiert in cantitati mici,si asta pt ca nu se ridica inca la suprafata iar in comert nu se gaseste mancare pt fundul iazului ci doar sticksuri plutitoare.

    barzone nu risca cu iazul din beton pentru ca iarna va trebui sa-l seci,nu exista bazin de beton care sa nu crape la inghet daca are apa in el.
    Membrana epdm firestone se gaseste la importator (augment) din bragadiru,sper sa nu se considere reclama dar incurajez oamenii sa-si faca pond-uri nu sa-si vanda unii marfa,ca ex la brico era anul trecut 40ron/mp iar la augment am dat 26ron/mp,acum o fi chiar mai ieftin.
    Recomand inceperea constructiei la sfarsitul lui martie-inceputul lui aprilie.

    berilla spune-mi te rog ce vrei sa faci mai intai ca sa iti pot impartasi ce stiu,totul se leaga de marimea/adancimea iazului si de numarul de pesti din iaz.
    Oricum sa stiti ca este vital sa aveti cel putin o lampa cu UV cu putere peste 13W.

    Si inca ceva....desi nu au mancat de 3 luni pestii nu par sa fi slabit foarte mult,chiar deloc.

  3. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    MANGALIA
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspuns,

  4. #14
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    intrebare,lampa UV ai conectat-o la unul din filtrele pondului?multumesc

  5. #15
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    inca nu am conectat UV-urile pentru ca abia am bagat bacterii bio si trebuie lasate 14 zile.
    Uv-ul cumparat separat il voi conecta la iesirea din filtrul home-made,altfel as avea nevoie de o pompa separata doar pentru UV.

  6. #16
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    MANGALIA
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    HRISTOS A INVIAT
    Din cauza caderii forumului, s-au pierdut informatii pretioase, cum ar fi si detaliile pe care ai binevoit sa mi le dai in legatura cu fabricarea unui filtru pentru iazul meu.
    Le ai cumva salvate pe undeva?
    Asta-i viata

  7. #17
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    din pacate nu le am salvate dar am sa mai scriu odata si poate pun si ceva poze.....zilele astea.

  8. #18
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    MANGALIA
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    multam fain, de data asta le salvez

  9. #19
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes


    asta e filtrul si recomand pentru el la 40L o pompa de 4000L/h si la iesire o lampa UV-C de 18-36W.

  10. #20
    High member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    foarte interesant proiectul pentru filtru,pompa de apa cam unde ar trebui sa fie pusa mai exact?intreb pentru ca in desen nu vad ca ar fi. inca ceva:merge pus un uv la debitul pompei de 4000 l/h(<4000l/h cu tot cu materiale filtrante)?stiam ca nu prea se poate,chiar sunt curios

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •