Page 19 of 19 FirstFirst ... 9171819
Results 181 to 184 of 184

Thread: Excremente "fir de ata"

  1. #181
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    95
    Post (Dis)Likes
    Am fost intrebat de doza pe care am folosit-o, nu la ce dozaj se foloseste medicamentul in tratament, deci nu puteam sa folosesc patru sau cinci (4-5) tablete!
    Doza recomandata este de o pastila la 20 litri de apa, deci am folosit patru pastile si jumatate.
    PS: roshadow, poti sa ajuti in vreun fel in problema pe care o am? Sa continui cu fertilizarea sau nu?

  2. #182
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    Resuscitez acest topic in ideea ca poate ajuta pe cineva. M-am confruntat cu aceasta boala necrutatoare pe la inceputul anului. Simptome: excremente fir de ata, pestele se retrage si se fereste de lumina, e apatic, se decoloreaza (posibil se aplica la femele betta, care isi schimba mult culoarea in functie de dispozitie), refuza total hranirea. Inainte de deces, uneori se observa rani interne in zona abdomenului, mai ales daca pestele e mai transparent de felul lui. Uneori ranile ajung la exterior. La inceputul anului, cand m-am confruntat cu situatia, mortalitatea a fost 100%, in sensul ca au murit toti cei cativa adulti (betta splendens, nu stiu daca are relevanta). Tot ceea am incercat, inclusiv Metronidazol Arena 250 mg, nu a functionat. Recent m-am trezit iar cu pacostea pe cap. Tot in acvariul comun. 19 betta (15 femele adulte + 2 perechi juvenili). Rand pe rand manifestau boala, separam, si a doua zi iar gaseam cativa ascunsi. Redau mai jos ce si cum. Ma autocitez din topicul in care am semnalat boala. PS: recunosc ca pe google nu am gasit mare lucru in legatura cu acest medicament.

    Quote Originally Posted by dcg View Post
    Revin cu un update. Un vechi (si fost) membru al acesti forum mi-a oferit un medicament (vrac) cu instructiuni 1 pastia la 100 de litri timp de 5 zile. Am separat toti pestii din acvariu, indiferent daca aratau simptome sau nu, in bidoane de 5 litri, in apa curata, pe ideea ca daca exista pesti neinfectati, acestia vor fi salvati. Am pus medicament in toate bidoanele, mai putin in 3 bidoane. Acesti 3 pesti au fost grupul martor, ideea fiind sa vad daca medicamentul chiar functioneaza si sa nu pun toate ouale in acelasi cos, in cazul in care medicamentul face mai mult rau decat bine. Rezultatele au fost spectaculoase. Toti pestii tratati sunt bine si sanatosi. Deja sunt mutati la loc in acvariu comun (care a fost in prealabil dezinfectat prin metoda uscarii). Dintre cei 3 pesti netratati (de fapt tratati si ei dar numai dupa ce am vazut inspre ce deznodamant se intreapta lucrurile, prea tarziu din pacate) doi au murit si unul nu se hraneste si, cel mai probabil, va muri si el. Numele medicamentului este JBL FuraPond Plus.

    Fetele sanatoase si cu burtile pline va saluta!



    Daca sunt necesare alte info, gen poze excremente, parametri acvariu, cauze probabile, spuneti si incerc sa completez.
    Last edited by dcg; 29-06-2015 at 11:44.

  3. #183
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    JBL FuraPond este echivalentul lui JBL Furanol, dar pentru volum mai mare de apa. Este un antibiotic avand ca si substranta activa nifurpirinol, sau Sera Baktopur, pentru cei ce nu gasesc JBL. Pestii tai au avut o infectie intestinala, dar asta nu e singura posibila cauza pentru excremente fir de ata. Infectia cu flagelate prezinta simptome similare, dar se trateaza cu Metronidazol sau medicatie dedicata pentru acvaristica: Sera Flagellol sau echivalentul de la JBL Spirohexol.
    Last edited by Faye; 29-06-2015 at 14:09. Reason: erata

  4. Likes Nimeni liked this post
  5. #184
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    Da, am retinut din topic ca fara teste (la microscop) se merge pe presupuneri. Dar tot ma deranjeaza ca nu stiu cauza. N-am chef de astfel de episoade in viitor. Data trecuta suspectam tubifexul. Acum am realizat ca in ambele dati, boala a izbucnit dupa introducerea in comunitate a unui peste de petshop. De fiecare data, pestele de petshop s-a prapadit primul (cu aceleasi simptome). E destul de groasa pentru a fi o simpla coincidenta. In defavoarea acestei teorii lucreaza faptul ca se molipseau urgent (ritmul a fost aproximativ 1-3 pe zi care se "ascundeau"). Intrebare: genul asta de infectii se poate transmite prin fecale? E posibil ca pestii sanatosi sa se infecteze cand ciugulesc excrementele unui peste bolnav? Sau sa-mi intrept atentia spre hranire. Hranire pe care nu am schimbat-o... deci...
    Last edited by dcg; 29-06-2015 at 14:20.

Page 19 of 19 FirstFirst ... 9171819

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •