Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 53 of 53

Thread: Nu scap de algele brune. Ajutor! Acvariu 1200 L

  1. #51
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    PO4 inainte de a pune PhosEX era 1,2. Am schimbat si hrana de atunci, le dau doar JBL Malawi care contine foarte putine componente provenite din peste, si restul alge si spirulina, deci fosfatii vor fi mai mici.
    Adaug zilnic 20ml Feropol, am observat ca e mai bine asa decat sa pun o data pe saptamana o cantitate mare.

    Culmea, Cabomba nu mai creste ca nebuna, dar Nimphea a luat-o razna...rasare peste tot.

    Vedem cum evolueaza.

  2. #52
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Dupa ce am scos PhosEX-ul, PO4 e pe la 0,2. A ramas mic cel mai probabil datorita hranei preponderent vegetale.

    GSA a stagnat si pare sa incepa sa dea inapoi.

    Per total exista un progres constant, desi destul lent, in dezvoltarea plantelor. Nucusii o duc cel mai rau, cred ca duritatea apei e principala lor problema. Eustralis stelata a inceput sa creasca foarte bine, nimphea invadeaza tot. Echinodorusii s-au curatat de alge si cresc viguros. Cabomba si-a reluat cresterea dar nu in ritmul dinainte...ceea ce in parte imi convine . Bacopa creste foarte lent si se acopera de niste alge cafenii, foarte marunte, pe frunzele de la suprafata apei. Anubiasii dau frunze noi destul de rar si, din pacate, africanii le cam manaca varfurile cand sunt foarte fragede :(

  3. #53
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ciclidu
    Anubiasii dau frunze noi destul de rar si, din pacate, africanii le cam manaca varfurile cand sunt foarte fragede :(
    Nu stiu cum ti-ai dresat tu africanii dar eu ma chinui sa tin o amarata de planta in bazin si rezista cateva zile, apoi cand incepe unul sa ciupeasca din ea sar toti pe ea...o vallisneria a fost rupta intr-o zi
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •