Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 66

Thread: My killifishies

  1. #21
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Multam fain.
    Cauta pe eBay microscop USB si cred ca dai de el.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #22
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    Sa-ti creasca mari, sa depuna, sa traiasca "trei" ani.... si mai bine !
    Deja se vede albastrul de eggersi.
    Trebuie să ştii să perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie să fii echilibrat pentru a avea posibilitatea să examinezi cu calm şi limpezime. Trebuie să examinezi cu calm şi vedere clară pentru a ajunge la linişte, la încredere.Trebuie să fi obţinut liniştirea, încrederea, pentru a putea discerne esenţialul lucrurilor. Când se discerne esenţialul lucrurilor, se poate atinge scopul.

  3. #23
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Multam prietene!

    Despre gardneri: am aplicat metoda pentru puturosi, adica 1 m + 2 f intr-un acvariu foarte bine plantat, hraniti cu tubi, si uitati acolo vreo 2 saptamani. Sper sa iasa ceva, daca nu schimbam metoda. Avem si mop, dar vreau sa incerc asa intai.

    Daca e o prostie ce fac, dati-mi cu injuraturi ca nu ma supar.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #24
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Update

    Deci pe rand:
    1. Gardneri in formula "naturala" au depus, deja am vazut 2 pui mari, nu stiu cum au ajuns la 7-8 mm fara sa stiu ca sunt pe acolo, deci nu au primit nimic de mancare in mod special, parintii fiind hraniti exclusiv cu tubi. Cred ca mai sunt si pui si icre, dar in desisul de plante sunt greu de gasit.
    Am scos parintii si i-am pus ieri intr-un acvariu steril cu mop scufundat. Astazi dimineata am numarat 5 icre la vedere, ce-o fi prin mop nu stiu. Ma gandesc sa ii las macar o saptamana, dar nu stiu daca e bine sa las icrele sau sa le scot zilnic.
    2. Lineatus gold, stiucile mele, cresc ca niste porci. In faza initiala aveam 2 M si 1 F juvenila. Acum ma indoiesc ca e femele, se pare ca am 3 masculi. Deci neaparat trebuie sa ajung la Killiman sa preiau femelele acelea cu rucsacul la usa...
    3. Thai> icrele de la thai le-am verificat vizual si cred ca mai trebuie sa le tin in turba. Am umezit turba, am sa mai fac o verificare si daca ii vad ca se "invart" in icra i-am pus la eclozat. M-a ajutat la verificare prietenul Liviuo. El a pus primul pachet la apa si rata de eclozare e aprox 90%, deci felicitari vanzatorului thai. O sa mai apelez la el cu siguranta.

    Astea sunt noutatile, cand vor capata culoare puii lui Liviuo, o sa il rog sa puna poze.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #25
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes

    icrele de la thailandez

    Sa intzeleg ca venim in curind la cumetrie?Bravo,sa va traiasca!Entuziasmul va mai creste odata cu eclozarea la eggersi red si guenteri,dupa care urmeaza un "low-kick" sub centura la Rachovii.
    am glumit un pic.Nu te sfatui sa mai iei alte specii de la thailandez deocamdata.Am luat si eu....

  6. #26
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Re: icrele de la thailandez

    Quote Originally Posted by okipho
    dupa care urmeaza un "low-kick" sub centura la Rachovii.


    Ce sa fac... Trebuia sa trec si prin "gara" asta vorba ta....
    Va fi o experienta noua, indiferent de rezultat.
    Oricum, mergem inainte.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #27
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    Mult succes!Thailandezului,daca-l avertizezi dinainte ce ai auzit de la"altii",spune-i sa ma dezminta si sa-ti trimita icre care se vad bine,gata de eclozare la sosirea in Romania si o sa-i dai un feed-back gold 5 stars!
    p.s.
    Saptamina viitoare trec prin Galati

  8. #28
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Sper ca daca treci prin Galati sa nu ne ocolesti. Eu sunt vecin si prieten cu Liviu, care a tinut legatura cu tine telefonic din cate stiu.
    Am inteles mesajul pentru thai. Asa voi face data viitoare....

    Acum o intrebare, daca nu e cu suparare. Multe din icrele de gardneri (i-am pus la lucru cu mop de data asta) se albesc si mucegaiesc. Din experienta mea cu alte specii, bagam ceva tripaflavina in acvariul cu icre, dar la ei parca nu am curaj.... Cred ca sunt nefecundate, dar nu inteleg de ce o proportie asa mare. Si la Liviu am vazut fenomenul...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #29
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    IASI
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes

    icre albe

    Dupa 2 saptamini de la inceputul depunerilor,femelele de killie se epuizeaza fizic.Le trebuie o pauza de refacere cu hrana diversa altfel viata lor e cam gata din punct de vedere reproductiv.Icrele lor nu sunt viabile,masculul e bun tot timpul,chiar si la batrinete!
    Se poate adauga tripaflavina pt icre,le ajuta dar gindeste-te ca deja sunt multe de slaba calitate.La o cantitate mai mare de tripaflavin,doar icrele perfect viabile rezista,cele slabe se ingalbenesc si poti sa le arunci.Oricum caltatea puilor care ar iesi din ele(caci mai ies si din asa ceva)e f slaba.
    E mai bine sa folosesti inj mediul cu turba albastru de metil.

  10. #30
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Am inteles. Multumesc.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •