Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28

Thread: T5 sau T5+HQI ?

  1. #11
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LauraP
    Da, lampile o sa fie mascate pentru ca vreau ca lumina sa nu dea in ochii privitorilor, deci va trebui sa ma gandesc si la un mod de culisare/ridicare a intregului ansamblu...
    Vezi ca am vazut in garaj niste scripeti. Si un motoras de vreo 3 litri de Nissan parca. No offense ca am tras cu ochiul.
    Poti ridica acvariul cu totul la nevoie.


    Acuma serios, se gasesc sisteme de prindere in tavan cu reglare pe inaltime. Si alea chiar nu sunt scumpe (fata de lampa).
    Lampa nr. 2 indicata de Ionut chiar mi-a placut. Si e destul de lunga la 1800 mm pentru ce vrei tu sa faci.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #12
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Daca amarata aia de lampa Boyu de 60cm - 150W+2x24W ajungea la usa mea cu aprox 1200ron, iti dai seama cat ar fi asta? Si oricum nu este pe Fish-street.
    Nici nu ma incumet sa caut un pret...

    Referitor la cum va sta sistemul de iluminat cand voi avea nevoie sa umblu in acvariu, ma gandesc la fostul meu capac care avea balamale spre spate. Cumva sa-l ridic spre perete ar fi cel mai bine.
    Sau un sistem cu scripeti.

    Acum apare o noua problema: daca la neoane mergea fara un ecran protector fata de apa, la MH e musai asa ceva.
    (Vezi Cristi, la asta e bun topicul...)
    Deci, pentru o lampa cu MH trebuie sa aiba o sticla in fata, sa nu sara apa. (Cum va fi prinsa peste reflector?)

  3. #13
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LauraP
    Deci, pentru o lampa cu MH trebuie sa aiba o sticla in fata, sa nu sara apa. (Cum va fi prinsa peste reflector?)
    Cat si ca filtru uv.

  4. #14
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    eu zic ca merita sa dai un mail pe fish-street sa intrebi daca iti pot aduce acea lampa si cat te-ar costa.

  5. #15
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LauraP
    (Vezi Cristi, la asta e bun topicul...)
    Deci, pentru o lampa cu MH trebuie sa aiba o sticla in fata, sa nu sara apa. (Cum va fi prinsa peste reflector?)
    Laurica, da' cine a zis mama ca nu-i bun topicul?
    Numai ca sincer sa fiu eu am ramas cu ideea ca vrei sa cumperi lampi, nu sa bricolezi, de aceea poate neintelegerea.
    Scuze daca s-a inteles altceva...
    Eu as pregati terenul si as cumpara. Au aspect in primul rand, bricolate nu vor iesi niciodata ca alea.
    E parerea mea.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #16
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Corect, nu vor arata niciodata ca alea de firma.
    Dar nu se vor vedea! Am de gand sa arate cam asa: http://reefkeeping.com/issues/2007-07/totm/index.php, dar la perete, nu ca peninsula. Singurul lucru luminos pe holul acela intunecos va fi bazinul. Numai apa!

    O sa dau mail sa vad cat costa lampa de la Fish-Street cu 3 MH si neoane, desi am gasit pe la nemti ceva destul de ieftin: T5 Hängelampe 8x 39W T5 100cm - 216eur http://www.tropic-meeresaquaristik.d...0T5%20100cm%22

  7. #17
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    daca tot bricolezi de ce nu pui 3x150w HQI 10000k si intre ele pe mijloc doua 70w HQI 20000k?? Ma gandesc ca ajungi mai ieftin din toate punctele de vedere.

  8. #18
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Nemtii zic cam asa: "Wir liefern innerhalb Deutschlands". Adica numai in Nemtia... plus ca daca vei considera si transportul, ar mai fi cel putin 50 EUR.
    D.p.d.v. cost, tot China rules... apropo, vezi ca are si Mugabis un cuvant de spus.

  9. #19
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Rattle
    Nemtii zic cam asa: "Wir liefern innerhalb Deutschlands". Adica numai in Nemtia... plus ca daca vei considera si transportul, ar mai fi cel putin 50 EUR.
    D.p.d.v. cost, tot China rules... apropo, vezi ca are si Mugabis un cuvant de spus.
    Cam ai dreptate ....
    Sa vedem cum e cu China, am trimis mail.

  10. #20
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    ideea mea cu 3x150w 10000k si 2x70w 20000k cum ti se pare?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •