Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: T5 sau T5+HQI ?

High member
    Post (Dis)Likes

T5 sau T5+HQI ?

Intrebare intrebatoare...
    Ce sa aleg? O lampa numai cu T5-uri sau combinata T5 cu HQI?
    Din punct de vedere al costurilor ulterioare (inlocuiri neoane/becuri sunt cam aceleasi dupa calculele mele).
    Acvariul va avea max 50cm inaltime, deci coloana de apa max 45cm.
    Ce parere aveti? Va rog sa si argumentati...

Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Post (Dis)Likes
    T5 cu HQI,

Fa singura un calcul,neoanele le inlocuiesti la max 6 luni, un bec metal halide la 2-3 ani.

Aquarium expert Juwel's Avatar
    Post (Dis)Likes
    La "maxim" 6 luni... De ce nu la 3 luni, ca sa fii sigur?

Daca baietii astia le schimba la un an, cred ca o sa fac ca ei.

http://www.nano-reef.com/forums/inde...owtopic=204053
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Sa zicem, un bec metal halide se gaseste pe ebay si la o suta de lei, cate tuburi trebuie si cat costa ele ca sa acopere 150W?Daca le schimbam la un an, asta inseamna inmultit cu trei,deci un simplu calcul spune asa:

6 tuburi de 24 de watti costa 240 lei(la 40 lei bucata), inmultit cu 3, ne da 720 lei.Ce bulb ne luam noi metal halide de banii astia?Ca sa nu mai zicem ca si t5-urile incalzesc in draci.

PS:mai pun la socoteala droserele tuburilor?s-or mai arde si ele intre timp......

Aquarium expert Juwel's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Stai asa, ca nu-i asa.

In primul rand eu nu am comentat nimic legat de MH. Doar ca ai exgerat putin cu viata unui tub si am vrut sa te corectez in ideea ca unii chiar vor T5 si se vor speria amarnic de cele 6 luni de viata.
    In al doilea rand "T5 se incalzesc in draci" vrea sa fie de fapt "si T5 se incazesc in draci". Ca de altfel nu vad ce relevanta are cand la MH poti sa fierbi oua. Drosere la tuburi: sa inteleg ca MH le bagi direct in priza? Sau sunt nemuritoare? Nicule, ce naiba bre....
    In al treilea rand, raspunsul la intrebarea Laurei si-l poate da numai ea pentru ca singurul reper pe care l-a dat doamna este inaltimea acvariului. Acand in vedere ca nu stim cu ce il va popula, ea stie cel mai bine. Nu numai live stockul e important ca sa iei o decizie care costa multi bani, ci si faptul ca acvariul va avea o lungime de vreo 2 m.

Acuma parerea mea (pe care de altfel nu mi-a cerut-o nimeni):

Daca ai cojones soluta consta in 2 lampi clasice, adica combinatie MH + T5 + Moonlight cu racire, comanda separata pentru fiecare element si toate alea.
    Daca n-ai cojones geaba mai intrebi. Pui ce gasesti mai ieftin.

Multa stima si cu drag va salut.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

High member
    Post (Dis)Likes
    Ce naiba mai Juwel, un brainstorming dezvaluie lucruri la care nu te gandesti.

Intrebarea a fost pusa un pic cam deplasat la prima vedere, recunosc, dar cu un anumit scop. In afara de costuri initiale si apoi "de exploatare", singurul criteriu la care m-am gandit a fost intr-adevar cel al temperaturii/incalzirii echipamentelor.
    Ideea a fost sa vad si ce alte criterii am scapat din vedere, eventual importante, ca sa decid ce voi face.

La obiect, cu ce mi-ati "reprosat" voi:
    1. Corali vor fi preponderent moi, desi la un moment dat sunt convinsa ca ma vor preocupa si altii... Sistemul poate fi upgradat, deci nu ma gandesc foarte mult la asta. (Intr-adevar acvariul va avea 200x50x50cm)
    2. Eu nu am prea auzit de balasturi arse, mi se pare un fenomen destul de rar, asa ca nu o sa ma gandesc din start la inlocuirea lor.
    3. (Cam trebuia sa fie primul punct) Cojones n-am, asa ca lampile (ca m-am gandit la 2 de 90cm, deci T5uri de 39W-85cm) vor fi bricolate de mine, nu cumparate "de firma", ca oricum am vazut ca vin fara becuri, deci oricand pot inlocui instalatia DIY cu una profi si o sa ramana droserele si reflectoarele.
    Dar intreb, pentru ca toata lumea stie ca problema se vede altfel din afara...
    4. Oricare varianta va contine si moonlight, cu intrerupatoare separate, si cate 2, sau 4 neoane. Inca o data, o lampa va avea 8x39W sau 2x39W + 2x150W (sorry, am gresit initial cu 4x39plus MH) - de asta ziceam ca puterea ar fi cam aceeasi.
    Am facut calcule gandindu-ma ca un neon va fi schimbat la 1 an si un bec MH la fel. Intr-adevar, m-am gandit la un neon 50ron si un MH 100ron.
    Daca pun si MH e mai complicat cu comandatul pachetului, dureaza mult mai mult, in schimb neoanele sunt mult mai usor de procurat.
    5. Important: temperatura nu este o problema pentru mine, am achizitionat un chiller, de asta ma gandesc si la MH (intr-adevar, MH se incalzesc chiar in draci, m-am fript de nenumarate ori cand faceam curat in acvariu). Nu m-am gandit nici la evaporare si completare apa.

Deci, ce am scapat?

[Si as vrea parerea oricui, de asta am deschis topicul, poate cineva va avea aceeasi dilema si informatii pe la noi - nu prea sunt.
    Sunt convinsa ca exista persoane care au schimbat lampile cu T5uri cu unele mixte, vreau sa stiu diferentele.]

Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Chiar daca nu e cea mai avizata parere eu iti recomand ori doua lampi din acest model ori una ca asta. Cand o sa ai ditamai bazinul o sa vrei si altceva cu siguranta.

High member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ionutlatcan
    Chiar daca nu e cea mai avizata parere eu iti recomand ori doua lampi din acest model ori una ca asta. Cand o sa ai ditamai bazinul o sa vrei si altceva cu siguranta.
    Multam Ionut.
    Prima varianta e sub ce ma gandeam (2buc de 150+2x39 - cam putin).
    A doua se apropie de adevar...

Inclin spre MH plus neoane. Si sigur DIY.

Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Post (Dis)Likes
    DIY cu siguranta daca maschezi partea superioara a bazinului.

High member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ionutlatcan
    DIY cu siguranta daca maschezi partea superioara a bazinului.
    Da, lampile o sa fie mascate pentru ca vreau ca lumina sa nu dea in ochii privitorilor, deci va trebui sa ma gandesc si la un mod de culisare/ridicare a intregului ansamblu...

Page 1 of 3 123 LastLast