Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: Proiect skimmer

  1. #1
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes

    Proiect skimmer

    Avand in vedere ca dispun de cateva materiale,m-am hotarat sa ma apuc de un skimmer.Deocamdata mi-am facut o parere despre cum va fi,cat despre functionalitate mai vedem.Avand in vedere ca nu sunt convins de cat de bine va skima,el va fi construit sa poata fi folosit si cu piatra de aer.
    Voi folosi o pompa resun de 500l/h.Astazi am facut doar piesele urmand ca zilele urmatoare sa le lipesc.






    Problema de care ma lovesc momentan este faptul ca nu stiu daca adezivul tangit sau codez lipeste policarbonat,plexiglas si pvc;n-as vrea sa patesc ce s-a intamplat cu plexiglasul si sticla.Tubul este din policarbonat,capacele si fundul din plexiglas iar cateva coliere vor fi din pvc.


    Cupa va fi construita dupa acest model iar corpul mai vedem.

  2. #2
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Plexi lipeste, policarbonat nu stiu... esti sigur ca e policarbonat ?

  3. #3
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Nici sigur nu sunt ca tubul e policarbonat,ideea e ca am luat niste tuburi mai mici de la alt skimer si par a avea aceeasi textura si la fel de casante.

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Care mai e stadiul? Ai incercat lipirea?

  5. #5
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Am incercat cu tangit si se pare ca nu lipeste,va trebui sa caut Acrifix sau vreo 100ml de cloroform;maine incerc cu adeziv pt instalatii, un cianoacrilat, sa vedem ce o fi.
    Azi am facut si conul de sub cupa,incet incet se aduna...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    Ai grija boieru' cu triclormetanul deoarece daca e in concentratie mica "nu lipeste" iar daca e reactiv de analiza (cu concentratie mare) lipeste , dar e volatil în prezenţa oxigenului, la lumină, se descompune formându-se fosgen, clor şi acid hipocloros (HCl). Iar fosgenul , a fost folosit in primul razboi mondial ca gaz de lupta, nu fara succes !
    Cu cyanoacrilat nu merge daca sunt medii cu coeficienti de dilatatie diferiti.
    Trebuie să ştii să perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie să fii echilibrat pentru a avea posibilitatea să examinezi cu calm şi limpezime. Trebuie să examinezi cu calm şi vedere clară pentru a ajunge la linişte, la încredere.Trebuie să fi obţinut liniştirea, încrederea, pentru a putea discerne esenţialul lucrurilor. Când se discerne esenţialul lucrurilor, se poate atinge scopul.

  7. #7
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Bine bine, dar atunci ce solvent as putea folosi sa topeasca niste pilitura de policarbonat sau plexiglas, ca sa fac o pasta de lipit?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    La Lexan (policarbonat) lipirea se face cu amestec de : butanona70%+etanol30%; acetona75%+etanol25%; ciclohexanona 78%+etanol 22% , cea mai solida fiind cea cu butanona .
    In principiu se pot gasi substantele in sine. De asemenea poti sa incerci cu rasini epoxi pentru plastic .
    Pentru PLEXIGLASS poti folosi ACRIFIX 106 care are potential toxic mult redus fata de cloroform .
    Si protejaza si patura de ozon !
    Trebuie să ştii să perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie să fii echilibrat pentru a avea posibilitatea să examinezi cu calm şi limpezime. Trebuie să examinezi cu calm şi vedere clară pentru a ajunge la linişte, la încredere.Trebuie să fi obţinut liniştirea, încrederea, pentru a putea discerne esenţialul lucrurilor. Când se discerne esenţialul lucrurilor, se poate atinge scopul.

  9. #9
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Observ ca plasticul in mod surprinzator pune mai multe probleme decat sticla. Si totusi... un skimmer nu trebuie sa fie neaparat cilindric.
    http://www.aqua-medic.de/seawater/en...20I%20400%20A/
    http://www.thereeftank.com/forums/f7...ck-118330.html
    Si nici nu trebuie neaparat facut din plexiglass sau policarbonat.
    http://www.marineaquariumsa.com/showthread.php?t=2074

  10. #10
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Eu sunt convins ca se poate face si din alte materiale dar hai sa fim seriosi,ultimele 2 linkuri sunt niste trompete de schimere.
    Hai sa iti spun de ce la noi policarbonatul si plexiglasul pune probleme:
    1-se gasesc foarte greu piese(fitinguri) pt skimer
    2-prea putina informatie si prea putini oameni competenti
    3-cei care stiu,tin pentru ei in speranta ca vor da lovitura pe piata si vor trebui sa-si cumpere pantaloni cu buzunare adanci, incat sa le incapa castigurile.
    Problema mea ca imi este foarte greu sa imi pierd jumate de zi si ceva benzina, sa ajung pana in Baneasa sa-mi cumpar un nenorocit de Acrifix, ca in alta parte, ori nu gasesti, ori nu ai informatia ca ai gasi.
    Chit ca imi ia 3 luni sa fac acest skimer,dar il voi face cum vreau.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •