Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 43

Thread: Carasei

  1. #31
    High member frank's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    584
    Post (Dis)Likes
    deja va abateti de la discutia de baza, ce e sigur e sigur, plante cat mai multe si cat mai sanatoase ajuta foooarte mult in mentinerea unui echilibru si deci scade cresterea algelor, sau chiar o impiedica.
    daca vrei sa ai un loc frumos amenajat, care sa placa ochiului si care sa fie cat mai natural (rupt din natura) atunci sigur vei vrea sa ai si ceva plante, ceva nuferi, pistia genul cu frunze groase, sau chiar plante dintr-o balta-iaz care au nenumarate roluri. filtrarea apei e foarte importanta si iti recomand sa te gandesti la asta, macar o galeata plina cu pietris si cu o pompa care sa impinga apa la fundul galetii printr-un furtun, e o metoda simpla si destul de buna, cauta pe forum ca mai are cineva si are si poza. cat despre broasca testoasa eu as donao si as mai baga carasei sau koi...

  2. #32
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by frank
    ce e sigur e sigur, plante cat mai multe si cat mai sanatoase ajuta foooarte mult in mentinerea unui echilibru si deci scade cresterea algelor, sau chiar o impiedica.
    daca vrei sa ai un loc frumos amenajat, care sa placa ochiului si care sa fie cat mai natural (rupt din natura) atunci sigur vei vrea sa ai si ceva plante, ceva nuferi, pistia genul cu frunze groase, sau chiar plante dintr-o balta-iaz care au nenumarate roluri...
    Sunt 100% de accord cu tine.

  3. #33
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    De cand plantele ajuta la combaterea algelor? Daca cunosti plante care ajuta la combaterea algelor te rog frumos da-mi cateva exemple de planta x care combata alga y. Cred ca ai revolutiona acvaristica.
    Sunt acvarii in care nivelul nitratilor si al fosfatilor este mare, de aceea uneori se pun in acele acvarii plante cu crestere rapida. Nu spun ca daca ai aceste plante nu ai alge, dar au si acestea rolul lor in combaterea algelor.

  4. #34
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Multi pomenesc de Pistia dar nu stiu cati au incercat afara in bazin,soare full.La cat e de invaziva nu se gaseste nicaieri la noi,tind sa cred ca nu ii prieste soarele nostru.Frunzele se ard in cateva saptamani.

    @creator
    Te legi niste probleme care sunt deja universal acceptate,la fel cum Pamantul e rotund.45 No3 e mult,in natura e mult mai mic,pentru alge mai sunt si alte conditii ca lumina.Substantele de combatere a algelor tocmai asta fac printre altele reduc concentratia de NO3.
    Exemplu de plante vandute ca "EIN ECHTER ALGENKILLER" pe ebay

    Azolla http://cgi.ebay.de/ALGENFARN-AZOLLA-...d=p3911.c0.m14
    Lemna Minor
    http://cgi.ebay.de/Die-kleine-Wasser...d=p3911.c0.m14

    Papura,trestia,iarba de mlastina si altele sunt trecute ca "EINE TOLLE/GUTE FILTERPFLANZE" si sunt recomandate pentru echilibru biologic.

    @Legolas
    Trebuia sa faci o scurgere astfel incat atunci cand ridici nivelul apa de la suprafata sa iasa curatandu-se bazinul de frunze si alte chestii plutitoare.Iti trebuia o teava trasa in canalizare,sau direct afara pe pamant daca ai unghi.Iti pui pompa pe priza cu timer si improspatezi automat apa.

  5. #35
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Eu cresc pistia afara, intradevar, acum cu caldurile astea s-a mai ingalbenit, dar tot creste, deja am chiar multa.....o cresc alaturi de salvinia natans...

  6. #36
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Se cam parlesc frunzele si ajung sub apa,dar unele rezista insa nu pe termen lung.Cel putin la mine in 18-20 grade apa si soare full.Cum merge salvinia afara?Comparabil cu cea din acvariu?

  7. #37
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Salvinia e cam umbrita de pistia si inghesuita, creste mai lent ca in acvariu dar face frunze mai mari, aproape duble...

  8. #38
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    DUMBRAVEI SIBIU
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes
    Pestii sunt mai importanti decat plantele. http://www.numaifacereclama.ro


    Tu, chiar nu intelgi ca nu ai voie sa faci reclama?
    andreic

  9. #39
    Member DeathAce's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Si eu am un pond, dar nu am sa postez nimic, imi e frica

    Edit: Pana nu il aduc la standarde europene

  10. #40
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    DUMBRAVEI SIBIU
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes
    NOU.Au aparut babusca si linul ornamental. http://www.amuriialbi.ro

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •