Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 43

Thread: Carasei

  1. #11
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    O sa iti fac poze cu ce le dau, am vreo 2-3 tipuri, de haleala.Iti fac poze si la Brosca si la pesti.

    Mersi mult !

  2. #12
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Nu e nevoie de poze, atata timp cat mananca si pestii si broasca e tot ce conteaza!

    Cu placere

  3. #13
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Da, broscuta mananca orice,am sa le dau si rame am sa caut,prin curte sau prin florile mamei mele, o sa manance le spal putin si le dau.


    Auzi dar cum imi dau seama care dintre ei e femela/ barbat, cum ii bag sa faca icre.

  4. #14
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Cine sa faca icre? Carasii?

    Tu ai facut ceva cu filtrarea apei din iazul ala? Sau este doar oxigenata de pompa aia?

    Pana la urma in acea apa se va aduna multa mizerie si pestilor nu cred ca le va placea. Incearca macar sa bagi ceva plante.

    E ca in bancul ala cu Ion si Maria , in care maria zice ..."Ioane daca ma prinzi , ma ..." . Asa si acolo , carasii zic ..."Testoaso daca ne prinzi , ne maninci " .
    Cat am ras cand am citit fraza asta

  5. #15
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Apa o schimb aproape mereu, odata la o saptamana.Nu folosesc filtru,am sa pun si ceva plante.Ea sta in mijlocul gradinii,pe langa ea numai flori,gazon,un cais,ce tine umbra.

    Nu ma criticati cu schimbatul apei.

  6. #16
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Pana acum nu am inmultit broaste. Daca vrei sa se le imperechezi mai intai trebuie sa aiba nisip langa apa. Aici vor depune oule (in nisip). Ele pot depune si in apa, dar atunci e posibil sa nu eclozeze ouale.

    Sexul testoaselor nu se poate aprecia decat dupa varsta de 3-4 ani, pentru ca se considera ca atunci forma carapacei si plastronului dobandesc caracteristicile exemplarelor mature. Poti determina sexul dupa lungimea cozii (la masculi coada e lunga, puternica, iar la femele e mica). Apoi, in afara de coada, priveste deschiderea placilor anale (la masculi unghiul facut de placile anale in dreptul radacinii cozii este mai mare de 45 grade, iar la femele este foarte ingust). O alta caracteristica de diferentiere intre sexe la testoase este dimensiunea: masculii sunt mai mici decat femelele.

    P.S. Broastele depun oua, nu icre

  7. #17
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Cam greu sa imperecheze "broastele" atata timp cat nu are decat una.... Copilul se referea la pesti. Incercati sa nu mai cititi printre randuri.

  8. #18
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bogdan94
    Tu ai facut ceva cu filtrarea apei din iazul ala? Sau este doar oxigenata de pompa aia?

    Pana la urma in acea apa se va aduna multa mizerie si pestilor nu cred ca le va placea. Incearca macar sa bagi ceva plante.
    Vad ca iti place sa razi de altii, dar crezi ca daca baga plante atunci apa o sa fie curata? Din simplu motiv ca iazul nu e acoperit, soarele bate direct in apa si vor aparea algele, asa ca nu vad sensul plantelor!

    Poate cu exceptia celor de suprafata, gen nufar.

    Daca citeai primul post vedeai mentionarea lui legolas despre oxigenarea iazului datorita pompei!

    Legolas, asa cum zice si Bogdan si ceilalti useri i-ati un filtru extern pentru a-ti pastra apa din iaz curata!

  9. #19
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    1 Iazul sta in umbra.
    2 Nu avem o curte foarte mare, dar avem tot ce trebuie, pomi,flori,vita de vie,spatiu pentru masina si gratar, loc pentru o masa scaune..

    Oricat as pune filtrul,frunzele copacului cad acolo,le bate vantul..Asa schimb apa 1 la 2/3 saptamani.Cel putin asa am invatat pestii.In curte de cand am cumparat casa, avem o fantana ,cu hidrofor.Iar apa este curata,limpede, buna,nu are clor sau alte minunatii,poate doar calcaroasa

    Pe langa apa am "pitici " solari, am vreo 4-5 solari, 2 roci solare, si vreo 4 chestii cum erau veiozele alea cu baterii care le aprideai si faceau jocurile acelea de lumini cu firele alea de plastic ridicate in sus, tot solar.

    Iar fara o minunatie, regina noptii infoloreste, si miroase din ce in ce mai tare, trandafirii rosi,albi si galbeni la fel sunt infoloriti,jocul de lumina apa de la pompa.. Paradis )..

    @ Si stau in Bucuresti, Ferentari , iar nu peste tot in ferentari sunt tigani.

  10. #20
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Legolas
    ... apa este curata,limpede, buna,nu are clor sau alte minunatii,poate doar calcaroasa...
    Stiu la ce te referi si eu stau la casa in Pantelimon si apa o am la fel ca tine din put. Eu am pus dedurizator si din GH=21 a scazut la 1, deci nu mai am probleme cu duritatea.

    In legatura cu filtrarea daca apa e curata, nu are alge atunci e ok pentru iaz!
    In rest ai grija de pestisori si de broscuta.

    P.S. Broasca hiberneaza din noiembrie pana prin martie, aprilie si trebuie tinuta la o temperatura de 15 grade. Daca cumva nu ii oferi conditiile necesare de hibernare atunci o sa fie activa.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •