Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 43

Thread: Carasei

  1. #21
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Eu iarna o tin in casa. Mai cade dupa scari,cand coboara jos ),dar n`are nimica.Daca o tin afara ,moare

  2. #22
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    @creator, macar ti-ai dat seama de ce am zis sa foloseasca plante?

    Acestea consuma substantele nutritive din apa, deci o curata...ce-i drept, nu foarte mult.

    Am uitat sa precizez ce plante, ma refeream la plante plutitoare gen pistia, lemna minor, salvinia...astea pe deasupra tin si umbra...


    Si nu vreau sa rad de oameni...

  3. #23
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Au umbra destula.Dar cumva ai asa ceva ?

  4. #24
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Mi-am dat seama de ce ai zis sa foloseasca plante, dar el vorbea de iaz nu de acvariu e o mica mare diferenta. Chiar eu i-am sugerat sa foloseasca plante de suprafata!!

    Daca cumva ai destula umbra nu te mai complica cu plantele de suprafata!

    P.S. Plantele de suprata se inmultesc repede sigur gasesti un user care vrea sa mai scape din plante. Pune o cerere la Bizz/Bucuresti/Altele sau vb cu userul cristinucu din cate tin minte, el a zis ca are multa si ca daca vreau vreodata imi da!

  5. #25
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Multam.

    Din pietre le-am facut niste pesteri, si se ascund pe acolo cand se joaca (pesti),brosca sta mai mult bagata in pamant si cand e foame intra.

  6. #26
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Schimbatul apei e o solutie provizorie in lipsa filtrului. Dar cand schimbi apa ce faci cu mizeria de pe fund? O aduni?

    Daca vrei sa le dai rama, vezi sa le pui intr-o cutie la umbra in care sa pui o hartie si pe ea ramele si sa le lasi o zi acolo ca sa isi faca nevoiele Apoi le dai pestisorilor&testoasei de mancare

    Vezi ca la Romstal Garden are oferte la nuferi
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  7. #27
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Plantele de suprafata infrumuseteaza foarte mult iazul, eu zic ca nu se complica daca pune cateva acolo, va arata mult mai bine si natural...

    @creator

    Nu ai sugerat sa foloseasca plante, ai spus ca bate soarele in iaz si se fac alge, deci nu are rost, abia dupa aceea ai spus ca poate ceva gen nufar, si exact ca la faza cu inmultitul pestilor nu ai citit ce a spus el, legat de umbra:
    pe langa ea numai flori,gazon,un cais,ce tine umbra.
    Si daca chiar se faceau alge, plantele ajuta la combaterea lor, de aceea pe langa cele plutitoare ar putea pune elodea, ceraphyllum, plante cu crestere rapida.

  8. #28
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bogdan94
    .. daca chiar se faceau alge, plantele ajuta la combaterea lor, de aceea pe langa cele plutitoare ar putea pune elodea, ceraphyllum, plante cu crestere rapida.
    De cand plantele ajuta la combaterea algelor? Daca cunosti plante care ajuta la combaterea algelor te rog frumos da-mi cateva exemple de planta x care combata alga y. Cred ca ai revolutiona acvaristica.

    Astept cu sufletul la gura sa vad ce exemple de plante o sa dai!

  9. #29
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    cum zicea englezu "hold your horses" .. n-ai plante, ai alge .. una din doua sau amandoua, trebuie sa mance cineva nitratii si fosfatii aia din apa, nu?
    I lol on u ...

  10. #30
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Am avut si am acvariu fara plante si fara sisteme UV si cu NO3= 45 (carasi) si nici macar o mica alga nu am vazut in acvariu!

    n-ai plante, ai alge
    De zicala asta nu am auzit, iar daca vrei sa o inventezi tu sa stii ca nu o sa mearga pentru ca NU este valabila!!

    Quote Originally Posted by clonitza
    ....trebuie sa mance cineva nitratii si fosfatii aia din apa, nu?
    In cazul in care mai esti nedumerit in legatura cu cine imi papa nitratii iti spun eu: nitratii scad cand fac schimburi de apa, neavand plante care sa-mi consume.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •