Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 43

Thread: Carasei

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes

    Carasei

    Am un curte un iaz.
    Foarte simplu,am cumparat o "membrana" special pentru iaz,cred ca are 2-2,5 diametru si de la 30pana la 50cm adancime,cam asa.Tata a facuto
    Am pus o pompa de fanta arteziana,care vara merge in continu,in afara de noaptea ,

    1-Se vede frumos.
    2- Le da oxigen la pesti
    3 Curata si apa (cred)


    Am avut 4 carasei,luati din hornback ,ii luasem cu 3lei buc. au cam 1 an, dar au mai ramas decat 2,unu nu prea creste nici in lungime nici in latime,al2lea este mai mare si lat si mai lung.
    Am si o broasca testoasa mare,tot acolo o tin.
    Sunt foarte jucausi,se alearga unu pe altul si se ascund sub pesteriile care le`am facut cu pietre luate de la munte, dupa malul techirghiolului sau din Eforie ,nu mari nici prea mici si am luat niste granit tot din Hornbach, 0,50 buc, am luat vreo 10-15 se vede frumos.

  2. #2
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    ...foarte frumos ...

  3. #3
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Am un curte un iaz.
    pe bune ??? un, o, in ?
    am cumparat o "membrana" special pentru iaz...... Tata a facuto
    deci ai cumparat-o sau a facut-o tata ? (apropo... la scoala ai studiat limba romana sau este una din materiile la care ramai corigent in mod regulat?)
    Curata si apa (cred)
    nicio pompa nu curata apa.. de acest aspect se ocupa filtrele.


    ... restul nu mai comentez.

    Ai gasit sectiunea Introducere? Daca DA, atunci iti recomand sa postezi acolo cate ceva despre tine. Daca NU, atunci caut-o si fa ce ti-am recomandat.
    E chiar asa de greu sa respecti limba romana?
    Cand postezi, incearca sa nu te mai grabesti sa dai "Submit". Intai verifica daca ceea ce ai scris poate sa fie citit... Sau daca nu ai aberat prea mult..

  4. #4
    Very high member manu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Biled
    Posts
    1,035
    Post (Dis)Likes
    greu cu gramatica, dar mai greu cu iazul! :P
    pompa de care zici tu numa curatenie nu face
    daca vrei ca pestisorii tai si broscuta sa se simta intradevar bine ai nevoie de o filtrare si o pompa pe masura.
    adancimea max. de 50cm din iaz nu te ajuta ca pestii sa supravietuiasca iarna....
    un search pe acvarist si google plus rabdare te-ar ajuta mai mult.
    uite, de exemplu, linkul acesta:
    http://www.lac.ro/sfaturi.html
    bafta

  5. #5
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Iti trebuie neaparat filtru... cat despre iaz, ce te faci cand vine iarna pt ca ce ai tu acolo va ingheta mai mult ca sigur

    Si ca sa te mai inveselesti iti spun un banc:
    Un om se duce la magazin si zice:
    - Dati -mi si mie niste pesti...
    - De cat?
    - Da... decat pesti. :|

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes

    Re: Carasei

    Quote Originally Posted by Legolas
    Am si o broasca testoasa mare,tot acolo o tin.
    Sunt foarte jucausi,se alearga unu pe altul .
    Normal Broasca testoasa isi vineaza hrana .
    E ca in bancul ala cu Ion si Maria , in care maria zice ..."Ioane daca ma prinzi , ma ..." . Asa si acolo , carasii zic ..."Testoaso daca ne prinzi , ne maninci " .
    Cred ca USB 2.0 e o nimica toata . Cred ca va trebui sa facem up-grade la rankul de wireless .

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Nu ca broasca nu ii mananca, sunt de 3luni aproape acolo.
    Iarna ii tin in casa intr`un acvariu

  8. #8
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Legolas, broasca e mica? Cand zic mica ma refer ca are cam aceasi lungime ca carasei nu? Daca da atunci nu o sa se dea la pestii, deocamdata! Am 3 ani de experienta cu broastele testoase, si daca pestele e marisor atunci nu se da la el chiar daca e caras voalat. Dar daca pui un peste mai mic sau cand o sa creasca broscuta, pai sa spunem ca nu mai trebuie sa iti faci griji pentru "dieta" broastei

    S-ar putea ca pana la toamna sa se inteleaga perfect carasii cu broasca dar la primavara, o sa ai suprize!!
    Vezi ca memoria broastei tine cam cateva zile, deci in 3 luni va uita ce colegi de balta a avut vreodata.

    Am si eu un "iaz"(mai bine zis o balta) extrem de mic facut de mine si tatal meu din pietre de rau unde tin salamandre! Le-am facut un loc unde sa se bage sub pietre pentru a se ascunde/sa doarma si pentru iarna.

    Offtopic: Legolas incearca sa nu mai scrii in graba si cat mai multe topicuri ca sa ajungi la mii de posturi. Crede-ma acest forum nu e un joc cu nivele si chiar daca ai o mie de posturi nu primesti nimic in schimb. Daca vrei sa inveti mai bine ia forumul si google-ul si rasfoieste-l si ai sa vezi ca vei gasi raspunsuri la multe intrebari de ale tale.

    In rest, multa bafta cu viitoarele tale proiecte!

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    24
    Post (Dis)Likes
    Nu ma intereseaza posturile, ca nu mi-am propus un obiectiv.

    Da cel mare este cat ea ,iar cel mic aproape pe jumatate.Am bagat niste carasi voalati acolo si.. adevarat,au devenit cina ei .Aveau 2 ani, la inceput n`am stiut ca o sa ii manance, dar asta este.


    Ce recomanzi sa dau la broscuta de mancare??Acum ii dau niste Tetrafauna, sticksuri mai am niste "viermisori "uscati.

  10. #10
    Base member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti, Pantelimon
    Posts
    377
    Post (Dis)Likes
    Despre tetrafauna nu am auzit, dar daca vrei sa "scapi" de "gatit" (cand spun gatit ma refer la cumparat mancare) te duci la Hornback si iei o galetusa de Gammarus la 35 ron si iti ajunge sa zicem pentru un an de zile! (economisesti multi bani si timp)

    Iar cand ai timp cauta dupa ploaie sau la locuri umbroase rame. Iar daca ti se pare scarbos atunci poti sa ii dai carne de peste/pui nepreparat taiat in bucatele mici. O sa aprecieze mult gestul. Mai sunt bune si cuburile inghetate care le gasesti prin petshop-uri dar mi se par cam scumpe!

    Daca vrei iti pot sugera sa iei niste hoplo cresc repede si sunt chiar marisori! Vezi ca e un anunt la donatii : http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?p=196240#196240

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •