Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 53 of 53

Thread: Nano-reef 200l

  1. #51
    Base member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    479
    Post (Dis)Likes
    Am facut o mare schimbare.
    -schimbat substratul cu spartura de coral la de la Grotech, granulatie 1-2mm


    Am facut asa: scos corali, scos pesti, scos apa pentru pastrat, scos pietre. Apoi m-am apucat sa scot substratul, dar l-am trecut printr-o sita ca sa mai pastrez nisipul meu si sa-l pun inapoi in acvariu (am reusit sa salvez ~3kg, pe care le-am pus langa celelalte 11kg).
    Substratul era inchegat ca un humus, din cauza mizeriei care s-a ridicat in apa am luat decizia de a arunca apa ramasa, dar am pastrat ~80l de apa limpede. Dupa ce am scos tot ce era in acvariu, am curatat acvariu de coralina, alge si alte chestii si l-am curatat de tot.
    Apoi am pus in acvariu 80l de apa preparata proaspata, si am bagat nisipul. Am lasat sa se aseze si sa se clarifice apa, apoi completez cu apa pastrata si daca mai e nevoie cu apa proaspat preparata. Desi sunt sigur ca o sa mai fie nevoie pentru ca mai am de curatat sump-ul.
    Am curatat sump-ul, am scos pietrele din sump, curatat pompele.
    A 2a zi am bagat 75ml Special Blend, urmata la 30min de doza de NiteOut II. A 3a zi acelasi lucru.
    Pestii, corali stau intr-un acvariu de 50l cu o pompa de valuri si cateva pietre ca sa aibe loc sa se ascunda.

    Valori ale apei astazi:
    pH - 8.2
    KH - 10
    PO4 - 0,05ppm
    NH4 - 0,02ppm
    NO2 - 0,05ppm
    NO4 - 10ppm

    De asemenea...am schimbat pompa de valuri: Vortech MP20. A ajuns mai repede decat m-am asteptat, doar 10zile(nota 10 pentru cei care au trimis-o si pentru posta USA ). Ambalata foarte frumos, am platit 1,65ron la posta.
    Prima impresie, pompa este frumos construita, dintr-un plastic de calitate, totul este plug&play, singurul lucru care trebuie adaptat este "pin spacer-ul", un cauciuc care stabileste distanta intre motor-pompa propriu-zisa, in functie de grosimea geamului.

    Pentru moment pompa merge pe maxim timp de 24 de ore pentru "break in". Pe langa bolboroseala apei, pompa nici nu se aude, doar cu urechea lipita de motor se aude.
    Nu am testat alte moduri decat "constant speed" si este pe maxim. Oricum, intai trebuie sa bag vietuitoarele inapoi in acvariu. Maine repet NO2 si NO3 si posibil sa mai bag o doza de S.B si N.O.

    Poze:





  2. #52
    Member didip's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    galati
    Posts
    239
    Post (Dis)Likes
    Ceva poze cu pompa Vortech ne arati si noua? Este pe 220V sau 110V. O singura pompa asigura necesarul de curenti in 200 lt?
    2 Rio 240lt, 54lt.
    Evolution marin
    66 g Reef Tank

  3. #53
    Base member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    479
    Post (Dis)Likes
    Ar fi trebuit sa fac poze de la inceput, cand inca era nefolosita, dar eram atat de nerabdator incat am sarit peste si nici acum nu am apucat sa-i fac poze
    Pompa merge pe 24v, are un transformator pe care il legi la priza cu un cablu de alimentare ca cel de la calculator. Pentru moment doar MP20-ul merge, dar cred ca voi mai baga o Koralia ca sa fac miscare si printre pietre.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •