Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Boala a pestilor Guppy

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Pitesti
    Posts
    6
    Post (Dis)Likes

    Boala a pestilor Guppy

    Am cautat toata seara raspunsul la o intrebare si nu am reusit pana acum. Am gasit cateva cauze, manifestari si efecte ale unor boli ale guppilor, dar nu am gasit exact de ce aveam nevoie, asa ca va intreb pe toti cei care cunosc problema...

    Am doua acvarii, in principal formate din guppy si sanitari de diferite tipuri. Acum 15 zile guppy au inceput sa moara in acvariul mai mare: se observa inainte de deces o pliere ca de evantai a cozii, ca un fel de uscare a acesteia. Decesul survenea cam la 24 de ore de la aceste observatii. Au murit atat femele, cat si masculi; dar numai pestii acestei rase, nu si altul din celelalte 3 rase care traiau in acelasi acvariu. Apoi a inceput sa moara si puietii lor aflati in alt acvariu in care fusesera si adultii cand au fatat. Nu se observa pete albe, mananca bine, sunt vioi... Murea cam cate unul pe zi. Au mai ramas doi in acvariul principal si 7 puieti. Ce ar putea fi de vina? Si cum ii pot trata?

  2. #2
    High member danco79's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Codlea/ Roma.
    Posts
    820
    Post (Dis)Likes
    Din cate stiu eu e vorba de "clampare", un fenomen in aparenta inexplicabil, dar cauzat de o bacterie sau conditii improprii ale apei. Eu am avut 25 de pui de molly care au fost gata in 3 ore. Nu stiu ce tratament poti face, schimburi de apa sau alceva...

  3. #3
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Da-ne detalii despre acvariu pentru ca nu putem ghici in glob ce se intampla acolo.De exemplu cata apa schimbi si cat de des ? Cel mai bine completeaza formularul http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=22917 acesta si treci apoi pe introducere,sa stim si noi cu cine vorbim
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  4. #4
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Discutam dupa ce bagi un ochi in linkul dat de @Angelina.
    Dar pina atunci vin si eu totusi cu o intrebare . Schimburile de apa la cit timp le faci ? Sau mai simplu , care-i duritatea apei tale ?
    Din umilele mele experiente cu guppy , fenomenul descris de tine apare atunci cind apa are o duritate foarte mare , duritate ce poate aparea in urma lipsei schimburilor de apa si a completarii periodice , sau poate fi vinaapei de la retea . Efectiv "se usuca" stind in apa .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    0. (sau mai bine nu)Daca e urgent... pui ceva sare..cam jumate de linguritza la 20 litri de apa. Daca se poate sarea sa nu fie iodata. Oricum scoate plantele, ca ele mor de la sare. Am inteles de la cineva ca ei rezista fara probleme si la sarea de bucatarie?!


    1.Apoi cumperi GeneralTonic, un produs facut in germania de Tetra. Scrie "tetra medica" si "general tonic" pe el.
    E un medicament bun cam pentru orice fel de boala la pesti.Si pentru fungus si pentru infectii bacteriene.
    Pui niste picaturi (cat scrie pe el) si apa se va colora in verde.
    Scoti filtru de carbon de la pompa si buretele, dar pompa o lasi sa mearga, asa fara filtre.
    Racesti acvariu. "Parazitii" nu rezista la temperaturi reduse, sau daca rezista nu se inmultesc ca la temperaturi inalte. Cand crete temperatura in acvariu intotdeauna vei avea un boom de bacterii, ca ele se inmultesc ca naixx de repede la caldura.

    2.Apoi faci schimburi de apa de 25% pe zi...


    3.Dupa 3-5 faci inca un schimb de 50% apa (preferal de 3 ori in ziua aia cate 10-15% ) apoi adaugi plantele inapoi si gata

  6. #6
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Jumatate de lingurita la 20 l de apa nu are efect nici asupra "grisului".
    Daca te pricepi cu adevarat scrie tu care trebuie sa fie temperatura "acvariului racit."

  7. #7
    High member frank's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    584
    Post (Dis)Likes
    faza cu acvariul racit chiar e tare
    si cum il racesti? cu gheata? (acuma lasand gluma de o parte nu incercati asa ceva)
    daca tu la puii de gupy clampati le mai scazi si temperatura atunci o sa scrie pe ei

  8. #8
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Sfatul meu sa nu iti mai moara pestii: 1 lingurita de sare la 10l apa si ridici temperatura la 28 grade dupa 24 ore un schimb de apa 25% apoi iara sare 1 lingurita la 10 l. daca ai plante sensibile la sare scoatele daca nu lasale acolo. Succes.

  9. #9
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Latty
    Sfatul meu sa nu iti mai moara pestii: 1 lingurita de sare la 10l apa si ridici temperatura la 28 grade dupa 24 ore un schimb de apa 25% apoi iara sare 1 lingurite la 10 l. daca ai plante sensibile la sare scoatele daca nu lasale acolo. Succes.
    Pe ce se bazeaza sfatul tau? Stii cumva care este agentul patogen?

  10. #10
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    Cred ca sfatul lui Latty se bazeaza pe experienta unor acvaristi foarte experimentati ... tratamentul ca sare este unul dintre cele mai generale, daca, cateodata, nu face bine, nici rau nu face ... sarea poate fi profilactic pentru foarte multe probleme, in schimb ajuta la stabilizarea parametrilor apei si incetinind inrautatirea acestora, aportul de minerale este favorabil pestilor, ajuta la dezvoltarea mucusului ... unele persoane considerand ca sarea elimina/contracareaza stresul la guppy ... cu ce nu sunt eu de acord din ce a zis latty este concentratia de sare...trebuie mentinuta constant ... adica in prima zi se adauga o lingurita de sare la 10L de apa, apoi se face schimbul de 25 pana la 50% depinde daca au fost adaugate si alte substante in apa ... iar completarea se face cu apa in care a fost adaugata sare in aceeasi concentratie (o lingurita la 10L) ... imi pare rau Latty, dar din ce ai zis tu, dupa recompletarea cu apa eu inteleg ca o sa iti creasca concentratia de sare...

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •