Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Tratament de alge mortal

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes

    Tratament de alge mortal

    Am patit-o. Am scos o buturuga dintr-un acvariu si am tratat-o de alge cu alcool. La aplicarea alcoolului algele deveneau brun roscate. Le-am indepartat de pe buturuga si apoi am spalat foarte bine buturuga. In urma introducerii buturugii inapoi in acvariu , am iregistrat mortalitate de suta la suta la pesti. Mortalitatea a aparut la cca 5 ore dupa reintroducerea buturii, pe parcursul a cateva ore.

    Ce am observat: aparitia unei pelicule deasupra apei, punctata destul de des cu luciri metalize ( similar cu petele de ulei mineral). Pestii s-au ridicat la suprafata apei similar ca in cazul nitritilor.

    Nu m-am mai lovit de situatia asta. Imi poate spune cineva ce s-a intamplat?

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    despre ce alcool a fost vorba mai exact ? eventual si firma producatoare

  3. #3
    Member TankCla's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Cu siguranta este toxic acel alcool. S-au descoperit la noi in tara producatori de alcool toxic pentru consumul uman, pestii fiind mai sensibili...

  4. #4
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Si eu cand va spun si repet si iar repet ca nu exista tratamente rapide pentru alge decat foarfeca .. off .. sa scapi de alge inseamna rabdare si studiu pana obtii acel echilibru prin care plantele se dezvolta in asa fel incat sa nu mai existe surplus de nutrienti care sa favorizeze dezvoltarea algelor.

    Iti pun si tie acelasi articol pe care l-am mai impartit prin forum:
    http://www.thekrib.com/Plants/Fertil...rs-conlin.html

    Succes.
    I lol on u ...

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Alcool sanitar dar buturuga a fost foarte bine limpezita

  6. #6
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lupul-sur
    Alcool sanitar dar buturuga a fost foarte bine limpezita
    Este posibil sa fi ramas in lemnul buturugii alcool.
    Alcoolul fie el metil(toxic si pentru om) sau etiilic poate afecta pestii.
    Bine era daca fierbeai buturuga (o distilare )

    Este posibil ca alcoolul sanitar sa fi continut si alte minuni.

  7. #7
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes

    Re: Tratament de alge mortal

    Parerea mea de om care fugea de chimie:
    Alcoolul a aderat la fibra lemnului si a patruns in profunzime. Prin limpezire nu ai reusit sa elimini tot alcoolul, eventual doar superficial.

    Astfel, ai introdus beutura in acvariu. In continuare: prezenta beuturii in apa a dus la scaderea Ph-ului.
    Am facut si eu un test azi dimineata cu 2 picaturi de tequilla(ce risipa ) la un litru de apa de la robinet. Apa de la robinet are ph 7,2. Am lasat cam o ora "mixtura", am masurat cu un 5 in 1 si valoarea ph era in jur de 6. Nu stiu cum a variat la tine ph-ul, dar m-as aventura si as spune ca asta a fost cauza deceselor.

    Referitor la pelicula: tot beutura. Imi mai aduc aminte ca alcoolul contirbuie la antrenarea si concentrarea proteinelor. Fie le-a anternat si concentrat din apa, fie tot din buturuga.

    Sicer, este doar o teorie , poate ca gresesc amarnic si daca aberez va rog sa-mi dati in cap
    Am avut si eu probleme cu buturuga si am apelat la clor. Am tinut buturuga in solutie cam 24 de ore, apoi a stat la uscat, apoi a stat in apa cam 3 zile. In ultima faza, dimineata dupa trezire si seara inainte de culcare, frecam buturuga si schimbam apa. In ziua introducerii am mai fiert-o cateva ore, de amorul artei

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by clonitza
    Si eu cand va spun si repet si iar repet ca nu exista tratamente rapide pentru alge decat foarfeca .. off .. sa scapi de alge inseamna rabdare si studiu pana obtii acel echilibru prin care plantele se dezvolta in asa fel incat sa nu mai existe surplus de nutrienti care sa favorizeze dezvoltarea algelor.
    Succes.
    5 luni mi-a luat sa scap de BBA cu 1-2-3 ore de lectura in fiecare zi, teste, fertilizare, etc....
    sau alt acvariu la fel de rapida solutia dar temporara poate....
    si dupa cum am citit, auzit, vazut.. nu mai stiu unde alcoolul patrunde in lemn pana la 2-3cm intr-un timp scurt cand e clatit lemnul cu alcool... cred ca limpezirea nu are nici un efect...

  9. #9
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Dupa munca si rasplata ... Viata devine asa de plictisitoare daca totul merge struna ... scapam de alge, vin altele, scapam si de alea ... micul ecosistem merge inainte.
    I lol on u ...

  10. #10
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Alcoolul sanitar, contine, din cate stiu eu, CuSO4- extrem de daunator branhiilor pestilor. Prin depunere pe branhii pestii se sufoca si mor.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •