Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Problema schimb de apa la picatura

  1. #1
    Base member MonkY's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Militari
    Posts
    446
    Post (Dis)Likes

    Problema schimb de apa la picatura

    Va salut. Am o mica intrebare legata de schimbul la picatura. Pentru acvariul de 550L, am facut un sistem cu preaplin (cu gaura in sticla) intr-o parte, iar in cealalta parte am tras apa de undeva de la 10-12m distanta si pus un sorb de filtru in acvariu. Pe traseul respectiv am o electrovalva legata la senzorul de nivel... mai sunt 2 filtre (carbon activ si 5microni) si 2 robineti.

    Problema pe care o am este ca nu reusesc sa reglez debitul la 1 picatura/secunda (sau macar pe-aproape). De fapt, am reusit de 3 ori deja, insa dupa ceva timp, nu mai vine apa. Nu stiu daca e de la presiune sau este robinetul foarte prost (e robinet din acela cu rotatie de maxim 90 grade)... dar deja incepe sa ma enerveze (eu bazandu-ma ca schimb apa numai prin acest sistem). Daca reglez din robinet un volum mai mare, deja schimb prea multa apa si risc o deciclare.

    Intrebarea mea este... sa incerc sa caut un robinet mult mai fin pe care sa-l pun pe furtun... Sau exista vre-un output care nu permite mai mult de o picatura pe secunda ? Deja nu mai am idei. Multumesc anticipat.

  2. #2
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Imi dau si eu cu parerea, daca nu e buna nu dati cu parul.
    Nu poti pune la iesirea apei spre acvariu un robinet care se foloseste la aerisirea caloriferelor? Are in mijloc un surubel care iti permite un reglaj destul de fin al debitului de apa.

  3. #3
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    NU,NU!!!!
    intrucit nu este un produs profesional, nu este recomndat in acvaristica de performanta. pe deasupra, pretul EXTREM de scazut, indica de la o posta calitatea dubioasa a acelui element.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  4. #4
    Base member MonkY's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Militari
    Posts
    446
    Post (Dis)Likes
    kyoshoy: merci... o sa incerc si cu asa ceva, sa vedem ce iese

    razvan: scuze, dar chiar nu pot sa-mi dau seama daca ai vrut sa fie un post ironic sau chiar ai vorbit serios Cat despre "acvaristica de performanta"... chiar nu prind legatura. Eu nu fac si nu ma ocup de asa ceva (nici nu stiam ca se fac "performante", competitii sau altele de genul acesta). Vreau doar sa fac sa functioneze sistemul de schimb la picatura fara sa fiu nevoit sa verific in fiecare ora daca nu cumva s-a oprit (fara sa fie activat senzorul de nivel sau sa actioneze electrovalva) sau daca nu cumva risc sa deciclez tot acvariul schimband prea multa apa... Tot ce am acolo este pentru pestiuci si pentru linistea mea sufleteasca (in special daca plec o saptamana de-acasa si ma bazez pe "tehnologie" sa-mi tina locul)

    Cred ca o sa caut si un robinet din acela clasic, care trebuie invartit de n ori pana se intampla ceva... cel de 90 grade nu prea imi lasa loc de manevra.

  5. #5
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    permite-mi, te rog, sa-ti adresez o intrebare: "problema schimbului de apa la picatura" nu face parte din proiectul tau mirobolant ?

  6. #6
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes

    Pe zi ce trece, imi intaresti tot mai mult convingerea ca faci misto de noi. Dupa cum ai observat, probabil, nu ti-am mai zis nimic, dar incep sa ma abtin cu greu. Daca tot observi ca esti complet in afara tehnicii, de ce nu te duci tu la Reef, de exemplu si iei un om de acolo de maneca, G.G. ar fi bun, sa iti seteze el bazinul?? Sunt convins ca ai iesi mult mai ieftin.

  7. #7
    Base member MonkY's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Militari
    Posts
    446
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Alt_Razvan
    permite-mi, te rog, sa-ti adresez o intrebare: "problema schimbului de apa la picatura" nu face parte din proiectul tau mirobolant ?
    Eu nu am nici-un proiect "mirobolant". Doar un acvariu mai maricel si alte cateva mai mici. Schimbul la picatura incerc sa-l realizez pt. toate. Din pacate nu am gasit nici debitmetru iar tipul acesta de robinet clasic (pus de un instalator pe cupru, nu de mine) nu ma ajuta...
    Quote Originally Posted by andreic
    Pe zi ce trece, imi intaresti tot mai mult convingerea ca faci misto de noi. Dupa cum ai observat, probabil, nu ti-am mai zis nimic, dar incep sa ma abtin cu greu. Daca tot observi ca esti complet in afara tehnicii, de ce nu te duci tu la Reef, de exemplu si iei un om de acolo de maneca, G.G. ar fi bun, sa iti seteze el bazinul?? Sunt convins ca ai iesi mult mai ieftin.
    N-am nici-un motiv sa fac misto de nimeni. Nici timp si nici vre-o dorinta ascunsa de a face asta. De-asta si intreb pe forum, in speranta ca vine cineva cu o solutie pe care o foloseste deja. Din pacate, din partea unora nu vin decat misto-uri. Rar am primit un raspuns tehnic sau cat mai simplu. Presupun ca unora le e mai usor sa ma iei la misto decat sa spui "da, uite eu folosesc robinetul X cumparat de la magazinul Y". Asta este, m-am obisnuit.

    Cat despre George sau Daniel... au fost amandoi si au vazut "instalatia". Daca aveam vre-o solutie salvatoare de la ei, nu mai intrebam aici. De altfel de la George am si luat electrovalva, senzorul de nivel, etc... De la Daniel un robinet, care insa se loveste de aceeasi problema de "reglaj de finete"... In fine... am "rezolvat" si problema asta. Merci andreic si Alt_Razvan de "sfaturi"...

  8. #8
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    stimabile... eu cred ca stai prost la cel putin un capitol: MEMORIE.
    Iata cum ai inceput acest topic:
    Va salut. Am o mica intrebare legata de schimbul la picatura. Pentru acvariul de 550L, am facut un sistem cu preaplin (cu gaura in sticla) intr-o parte......
    Iar pe 8 iunie ai promis urmatoarele:
    OK razvan, voi pune de-acum inainte toate intrebarile referitoare la cel de 160 x 60 x 60 in threadul cu pricina.
    Cate topicuri mai ai de gand sa deschizi aiurea?
    Si eu sunt de parere ca iti bati joc de noi....
    Investitiile enorme pe care le-ai facut si le faci in continuare in acvariile tale nu o sa suplineasca niciodata lipsa cunostintelor in domeniu. Nu ai cunostinte, pune mana si invata.. Vad ca ai destul de mult timp liber, asa ca te invit sa citesti, sa experimentezi, sa gasesti solutii pentru problemele tale. SINGUR.

    In ultimul mesaj ai spus:
    Cat despre George sau Daniel... au fost amandoi si au vazut "instalatia". Daca aveam vre-o solutie salvatoare de la ei, nu mai intrebam aici. De altfel de la George am si luat electrovalva, senzorul de nivel, etc... De la Daniel un robinet, care insa se loveste de aceeasi problema de "reglaj de finete"...
    ... si de ce nu i-ai intrebat pe ei, daca tot ai vazut sistemele functionale?

    "Sfatul" meu este (asa cum spunea si Andrei) sa lasi pe altcineva care se pricepe sa iti faca un bazin... Si sa se ocupe si de intretinerea lui... E mai simplu pentru toata lumea...

  9. #9
    Base member MonkY's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Militari
    Posts
    446
    Post (Dis)Likes
    Stimabile Alt_Razvan: am precizat clar ca schimbul de apa este realizat pt. mai multe acvarii. De aceea nu am postat in threadul cu cel de 550L. Oricum, cred ca v-am rugat de n ori ca daca nu aveti idee sau nu stiti (sau poate chiar nu doriti sa impartasiti) raspunsul la o intrebare sa ma ignorati. Sincer, in afara de kyoshoy care a propus o solutie (chiar daca nu este viabila, pentru ca este pentru eliberarea aerului din calorifere), voi adminii n-ati facut altceva decat sa va luati de mine si de proiectul "mirobolant". Pana la urma care e problema ? Vad ca ma vanati pe mine in timp ce altora le raspundeti la orice intrebare tampita... Una doua o dati cu investitia mea. Care e problema cu "investitiile enorme" ? Fac ce doresc cu baniii mei, nu trebuie sa le purtati voi de grija. Eu aici am pus intrebari legate de acvaristica, nu legate de conturile mele bancare.

    Si acum revenind la adevarata problema a threadului, cred ca voi merge pe urmatoarea solutie: Voi regla robinetul sa lase sa treaca o cantitate mai mare de apa, suficient cat sa nu se "inchida" singur... si ma voi folosi de electrovalva pentru a face un mic program. Cu alte cuvinte, in loc de o picatura pe secunda, voi lasa 4, iar din electrovalva, cu o priza programabila, voi seta la 6 ore pe zi schimbul de apa la picatura. Problem solved (desi nu ma voi opri din cautarea unui robinet mult mai fin - daca gasesc ceva prin magazinele noastre, voi posta aici - cine stie, poate mai are cineva nevoie). O zi buna !

  10. #10
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Problema pe care o am este ca nu reusesc sa reglez debitul la 1 picatura/secunda (sau macar pe-aproape). De fapt, am reusit de 3 ori deja, insa dupa ceva timp, nu mai vine apa. Nu stiu daca e de la presiune sau este robinetul foarte prost (e robinet din acela cu rotatie de maxim 90 grade)...
    Un debit constant poti asigura cu un picurator Gardena. Exista modele de 2l/h, 4l/h sau variabile 0-20l/h (vezi si tu Bricostore, Hornbach, etc). Folosind acea electrovalva si o priza programabila, poti seta exact cantitatea de apa pe care o doresti pentru 24h.
    Eu folosesc un model mai vechi de robinet-flotor (pt bazin de wc) pentru a micsora suficient de mult debitul, insa chiar o picatura pe secunda nu poti regla. Si oricum apar depuneri de calcar astfel incat debitul trebuie re-ajustat la catva saptamani. Nici cu un robinet multi-pass probabil nu poti regla un debit constant de o picatura pe secunda. In fine, la mine sistemul e ceva mai complicat, robinetul flotor se reajusteaza in functie de presiunea de la retea, am scris undeva intr-un topic despre el, insa pe vremea cand l-am facut nu exista Hornbach si nici nu auzisem de Gardena Daca functioneaza bine nu mi-am mai batut capul, insa daca as lua-o de la zero l-as face cu acele picuratoare.

    Later edit: acum am vazut ca deja ai scris de ideea cu priza programabila, incet incet vad ca te apropiai oricum de solutie

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •