Results 1 to 5 of 5

Thread: "Buruieni" de la noi sau procurabile

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes

    "Buruieni" de la noi sau procurabile

    In primul rand,sa stim din start ca se pot comanda pachete de plante de pe net inclusiv nuferi si nici nu sunt scumpe chiar cumparate in fiecare primavara.Dar nici noi nu stam rau.

    Am:(apa ~20 la suprafata,soare full)
    Papura-sufera frunzele la transport(se indoaie) dar plantata in ghiveci creste si da fire noi
    Trestie-creste,chiar si plantata fara radacini,face desis in apa si umbra,filtreaza

    Urmeaza:
    Creeping Jenny Lysimachia nummularia-unii o folosesc in acvariu,la pond plantata eventual pe mal si se prelinga in apa
    Menta acvatica plantata vreo 10-15 cm in apa,arata bine,infloreste,poate filtreaza cat de cat.
    O iarba verde deschis cu frunza mai lata,nu ii stiu denumirea,dar pe net e catalogata ca planta foarte buna pentru filtrare.Plantata doar in 1-2cm de apa,eventual in bazinul cascadei.
    Nuferi,buni pentru umbra,filtrare mai slaba,catre Baia Mare ar fi un loc de unde se pot aduce(sau mai bine Delta),plus melci planorbis,si alte vietati.

    Ar mai fi de incercat unele de pe net ca zambila,salvinia,azola,papirus,irisi(poate sunt si la noi) si altele.Eventual duckweed tot in bazinul cascadei,pentru filtrare.

    Dintre cele de acvariu am incercat pistia,dar nu prea rezista(se ingalbeneste),ludwigia,elodea,restul fara succes.N-am incercat inca echinodorusi, ceratophylum sau hydrocotyle.

    Astept pareri si experiente sa vedem care ce a incercat,si ce masuri s-au impus pe timp de iarna cu buruienile din dotare.Salut.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes

    Re: "Buruieni" de la noi sau procurabile

    Quote Originally Posted by Profetu
    Nuferi,buni pentru umbra,filtrare mai slaba,catre Baia Mare ar fi un loc de unde se pot aduce(sau mai bine Delta),plus melci planorbis,si alte vietati.
    Nu nu . Mai subtire cu colectarea de nuferi autohtoni , ca devenim penali . Marea majoritate sunt protejati de lege . Spre Baia Mare , mai exact la Baile Felix ai o intreaga rezervatie de lotusi . Fiind rezervatie , n-are rost samai explic consecintele . Cit despre Delta ... aici iar nu mai intram in discutii pt ca e protejata de legislatia internationala

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Nu ma refeream la Baile Felix(unde acum cati va ani se puteau cumpara),lacul respectiv este un lac salbatic,unde am auzit ca s-ar gasi.Nu asta e problema,se gasesc si la petshop,si pe net,ideea e sa se poata aclimatiza si sa reziste.Sper sa nu iau unul de pe net sa scape pe Somes sa faca ravagii .

  4. #4
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    Am gasit niste myriophyllum aquaticum in Lacul Stiucilor, la Sacalaia, langa Gherla, dar probabil gasesti si in alte lacuri, mai apropiate.

    Apoi, de curand am revenit de la Padis, unde, pe marginea catorva balti, era o plantuta taratoare-plutitoare care seamana cu glossostigma - din intamplare am descoperit ca am adus acasa un fir; daca ai rabdare sa-l cresti/inmultesti, sa vezi ce iese, ti-l dau cu placere. Acolo arata foarte bine pe marginea baltii, desi parea putin invaziva. Sper doar sa ii fie bine si aici, pe munte ii mergea foarte bine

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    bucuresti
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    ai putea sa pui si tu niste poze sa vedem si noi mai exact?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •