Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 51

Thread: scalari

  1. #11
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Victoria, jud BV
    Posts
    624
    Post (Dis)Likes
    Salut. Sa iti traiasca pestisorii! Tocam am reusit sa formez si eu o pereche de scalari si amandoi curata u planta cu frunze plate . Oare vor sa depuna? Le-am adaugat si un tub de PVC dar tot la planta raman. In cat timp depun dupa ce incep sa curete plantele? Masculul meu nu facea asta pana aseara cand a ajuns femela

  2. #12
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    La mine incep cam cu o zi inainte sa curete obiectul pe care vor depune...
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  3. #13
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Victoria, jud BV
    Posts
    624
    Post (Dis)Likes
    La mine inca curata. Am observat ca le-a iesit putin .... nush cum se numeste la ei . Sper ca zilele astea voi avea puiuti

  4. #14
    Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti - Dristor
    Posts
    285
    Post (Dis)Likes
    Da, cand le iese, sunt gata sa depuna. Azi sau cel tarziu maine vei avea icre de scalari. Iar in 48 de ore or sa le iasa coditele. Spor la inmultit.

  5. #15
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Victoria, jud BV
    Posts
    624
    Post (Dis)Likes
    Ms mult ca ma incurajezi. Inca curata impreuna doar o frunza pe care au pus ei ochii. Acum sa va intreb: daca mai am in acvariu 2 flameus si un platy este vreo problema? Mai am si niste corydorasi dar nu cred ca fac nimic

  6. #16
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    la mine in acvariul unde au depus scalarii am cam asa.
    (nu dati cu pietre va rog, e total anapoda - exact invers decat recomanda acvaristii )

    - 3 scalari (1 pereche ce tot depun din 2 in 2 saptamani + inca un mascul care ar vrea si el ceva de la femela...)
    - 6 ciclide de malawi labidochronis caeruleus
    - 5 black molly maturi
    - o pereche de Xifo
    - 3 corydoras maturi
    - 7 sau 8 pleco, nici nu mai stiu cati sunt..
    si cel mai grav pentru scalari: scoici, multe scoici puse pe substrat pentru ca ciclidele de malawi au prostul obicei sa dea din coada si sa imi faca gauri... gropi sau cratere... scoicile alea cresc duritatea apei - ceea ce e nasol pentru scalari. nu recomand la nimeni set-up-ul meu!!! repet, cred ca scalarii mei traiesc in conditii extreme!

    Cu toate astea, in ciuda conditiilor vitrege, de la ultima depunere au eclozat cam 80% din oua. Acum am o gramada de chestii miiici cu codita (cred ca sunt intre 3 si 4 sute!!!) care inoata disperate prin acvariul ala mic...
    e drept, am pandit momentul depunerii si IMEDIAt dupa ce am observat ca nu mai depun, am si scos PVC-ul din acvariul comun, cu mare grija sa nu intre ouale in contact cu aerul - iar apa unde le-am bagat am incalzit-o in prealabil la temperatura din acvariul comun, 26 -27 de grade, apa statuta cam 2 -3 zile + jumate apa din acvariu, piatra de aerare care s afaca un usor curent de apa.. .in fine, nitica migala dar s-a meritat din plin!!!
    am comandat pe net de la JBL - nobil FLuid si inca o chestie, ca sa le dau si lor ceva sa haleasca, maine ar trebui sa ajunga haleala in Arad. La arad nu am gasit decat hrana uscata pentru pitici...
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  7. #17
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Victoria, jud BV
    Posts
    624
    Post (Dis)Likes
    Am revenit cu noutati!!! Scalarii mei au depus in aceasta seara . Sunt suuuper fericit. Am vazut ca au depus pe mai multe frunze si inca depun. Ce trebuie sa le mai fac? Daca vreau sa am acum pui trebuie sa scot una dintre frunze si sa le las ce au mai ramas? Ce imi recomandati?

  8. #18
    Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti - Dristor
    Posts
    285
    Post (Dis)Likes
    Pai acum trebuie sa scoti frunza cu icre si sa o pui in alt acvariu, cu apa de aceeasi temperatura si pe cat posibil cu aceleasi caracteristici chimice. Dar sa fii atent, ca trebuie sa faci treaba asta fara ca icrele sa intre in contact cu aerul. Toata operatiunea are loc in apa.
    Apoi in acvariul pentru icre va trebui sa pui tripaflavin, pentru ca icrele sa nu fie atacate de bacterii. iti va mai trebui si o piatra de vibrator si un filtru gen burete bolborositor. Cam asta ar fi.
    In 48 de ore or sa inceapa sa dea din coada.

  9. #19
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Victoria, jud BV
    Posts
    624
    Post (Dis)Likes
    M-am tot gandit...pe langa faptul ca inca mai depun, mi-e si mila sa le fur "copii" deoarece este prima lor depunere. Mai bine sa le las acuma sa vad ce fac si daca nu sunt parinti buni data viitoare le voi scoate.

  10. #20
    Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti - Dristor
    Posts
    285
    Post (Dis)Likes
    OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
    Cum sa-ti spun eu.... aia nu sunt copii. Sunt icre.
    Daca nu ii scoti, acei copii vor fi mancati de ceilalti pesti, deci o soarta prea buna nu vor avea. Adica nu vor avea deloc.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •