Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 51

Thread: scalari

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    tr. Severin
    Posts
    39
    Post (Dis)Likes

    scalari

    am o mandrete de pereche de scalari matura.mi-au depus odata in acvariul al mare pe prunza de echinodorus dar au mancat icrele toate.spunetimi si mie cum sa fac cu ei sa am si eu pui de scalar.am citit tot ce este pe ecest site referitor la inmultirea scalarilor dar vreau va vad cum au facut oameni fara acvarii de zeci de sute de litri desi al meu are 100 de litri.cum au facut acvariu pentru depus ce au introdus in el si cum au facut pana au ajuns pui la maturitate

  2. #2
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    GALATI - Mazepa 2
    Posts
    748
    Post (Dis)Likes
    Poti vedea o maternitate "fara pretentii" aici:

    http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=2230

    Cand iti depun scalarii, rupi frunza cu icrele, bagi in acvariu un pahar sau borcan si pui frunza in el. Apoi, tot din acvariu iei apa si pui in maternitate, dupa care pui si frunza fara ca icrele sa "ia aer". Temperatura 26-27 grade, aer printr-o piatra care sa faca bule mari, si astepti ... Mai poti, cu un ac bine ascutit, sa indepartezi icrele care se albesc.

    Succes!
    Acvariu 150L net cu Scalari diamant
    Acvariu 30L cu creveti Red Cherry

  3. #3
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes

    Mi se misca ouale de scalari... ca titirezu

    Va salut!


    Dupa ce m-am apucat de acvaristica in luna noiembrie, dupa ce am inmultit guppy, xifo si molly, dupa ce am aplicat cu succes o metoda destul de barbara zic io - de scaoatere a puilor de labidochromis din gura femelelor, dupa ce am dat-o in bara cu prima depunere de la sumatrani, dupa ce am dat-o in bara si cu prima depunere de la scalari (in urma cu 2 saptamani si un pic) iata ca duminica scalarii mei dadeau semne ca ar vrea sa curete ceva... . Asa ca le-am bagat o bucata de PVC. In cateva minute au si inceput sa o pupe... au pupat ce au pupat, apoi au depus. Au depus in acvariul comun, acolo unde mai sunt si ciclidele africane, unde mai am 5 black molly si 2 xifo.
    Imediat dupa depunere, am bagat in acvariu o olita, am scos cu grija PVC-ul fara sa iasa icrele la aer. Am introdus icrele in alt acvariu mic, de vre-o 10 l, cu o piatra de aerare. Am intors pvc-un cu icrele-n jos, ca sa nu bata lumina pe ele... oricum, acolo nu are cum sa ajunga lumina naturala. Asta se intampla duminica. Luni - nici o miscare. Icrele nu erau albe.
    Marti seara, adica ieri, cand ma uit io mai atent, parca icrele dadeau din codita!!! ma uit io si mai atent si observ pe jos pe sticla acvariului alte icre, unele se batzaiau stanga-dreapta, altele se invarteau ca titirezu!!! Asta sa insemne ca o sa am scalari mici???
    e prima data cand vad asa ceva la mine in acvariu, dupa nici trei luni de acvaristica.. si sunt nitel emotionat, tre-sa recunosc
    sunt taaaare curios daca o sa reusesc sa salvez ceva scalari mici sa-i cresc mari.
    Va mai tin la curent
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes
    bravo, esti f. tare, partea mai grea de acum, incepe

  5. #5
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes

    Re: Mi se misca ouale de scalari... ca titirezu

    Quote Originally Posted by Gabii
    Marti seara, adica ieri, cand ma uit io mai atent, parca icrele dadeau din codita!!! ma uit io si mai atent si observ pe jos pe sticla acvariului alte icre, unele se batzaiau stanga-dreapta, altele se invarteau ca titirezu!!! Asta sa insemne ca o sa am scalari mici???
    nu...
    asta inseamna ca DEJA ai alevini de scalari!!!
    evita hranirea cit mai au "bilutza" in loc de burta, dupa care daca ai mocroviermi la indemana.. "la greu"... asemenea si cu artemia.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  6. #6
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    si eu am patit aceasi treaba asta acuma 4 saptamani :P iar de la miia de icre care au fost am ramas cu 30-40 pui care incep sa semene cu parintii :P o buna parte din ei au murit :( asta e am fost la inceput, nu am avut timp sa ma ocup de ei calumea oricum mai fain e cand vezi si parintii cum au grija de ei, nu crezi? eu mi'am cam golit tot din acvariu doar ca sa vad treaba asta

  7. #7
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    va salut!


    Ufff, ce rau a fost doua zile fara forum!

    ultimele noutati:
    La 3 zile de la mutarea in acvariul ala micut, icrele au cam cazut toate de pe pvc. Am scos afara bucata aia de pvc - pe ea mai erau vre-o 15 -20 % din totalul icrelor- da toate erau ALBE. Buuun,
    Ieri seara s-au implinit 4 zile de la depunere. Am observat ca printre ouale cu codite mai sunt in proportie de 10 -15 % si oua albe...
    Intrebare- sa incerc sa scot ouale albe si pufase de pe fundul acvariului? Dauneaza cumva celorlaltor alevini? Problema e ca nu prea stiu sa le scot, daca incerc sa le aspir mi-e teama sa nu aspir si pe alea cu codita...
    Alta intrebare, diseara ar trebui s ase implineasca 5 zile... oare cand incep sa inoate liber prin acvariu??? Ca momentan TOTI stau pe fund.. .Si nu prea au forma de scalari...

    La o prima numarare asa la repezeala, "din ochi" - sunt peste 120 -150 de chestii mici cu codite... Sper ca macar vre-o 20 -30 sa supravietuiasca...
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti - Dristor
    Posts
    285
    Post (Dis)Likes
    Pune niste tripaflavin in apa, o sa ajute la imputinarea numarului de oua albe. De obicei cand ai icre, pune tripaflavin, pentru ca previne atacurile bacteriene asupra oualor. Indiferent de specie.

  9. #9
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Victoria, jud BV
    Posts
    624
    Post (Dis)Likes
    Normal ca inca nu au forma de scalar mai asteapta putin si tu sa mai creasca

  10. #10
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Va salut!

    Alevinii mei inoata acuma ca disperatii!!! Au 8 zile de cand au aparut pe lume in stadiul de icre. Acum e prima zi in care inoata in grup.
    Vineri seara am pus 2 picaturi de albastu de metil, m-am gandit sa dezinfectez nitel apa si ouale albe de pe fund. Nu am gasit traiptaflavin...
    Acum stau si ma uit la ei, sunt sute de chestii miiici de tot care inoata ca nebunii in jurul buretelui bolborositor. Azi le-am facut prima sifonare a acvariului.
    Tot azi am inceput sa ii hranesc, din lipsa de artemia sau mai stiu io ce, am folosit Nutrafin "pour alevins"..
    Am scazut coloana de apa la 10 cm.
    Am pus un burete bolborositr si ... astept...

    Ei inaota fara incetare, probabil ca e ceva nou pentru ei, incearca si ei senzatii tari - ii las sa se obisnuiasca...

    Ma duc imediat la culcare, maine dimineata sper sa fie pestisorii tot asa ce agitati ca si azi!
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •