Results 1 to 6 of 6

Thread: Gris?

Junior Member
    Post (Dis)Likes

Gris?

Salut! Zilele trecute mi-am pus in functiune un Rio180 (180L). Problema este ca acum 4 zile am luat din piata inca 2 sumatrani si 2 neoni, ca sa am in total 6 sumatrani si 8 neoni. Evident am fost foarte atent cand am alesi pestii ca in acvariul in care se aflau sa nu existe semne de boala la vreun peste. Am luat pestii, iar ieri am observat la unul dintre sumatrani (cred ca este unul dintre cei pe care i-am luat din piata, dar nu sunt sigur), 3-4 puncte albe pe codita. L-am izolat imediat, insa apoi mi s-a parut ca vad si la unul din neoni cateva punctulete pe aripioarele pectorale, insa foarte mici. Am lasat neonul in acvariu comun, iar a doua zi dimineata (adica acum) nu pare sa mai aibe nimic. Problema este ca trebuie sa plec de acasa cam 4 zile, si nu am cum sa ii tin sub tratement decat cand ma intorc. Intrebarile mele sunt:
    1)Poate 1 sumatran mic sa reziste in 5 L de apa 4 zile ( cu 1-2 schimburi de apa partiale?)
    2)Pot sa ridic temperatura la 30 de grade in acvariul comun, daca atunci cand ma intorc consider ca va fi cazul? Mentionez ca am :neoni, scalari, sumatrani, xipho, guppy, sanitari, zebre,moly. Plante:Valisneria Giganteea, Egeria Densa, Hygrophila difHygrophila polysperma formis,Hygrophila corymbosa , Hygrophila salicifolia ?
    3) Daca da, cate zile sa tin temperatura la 30 de grade?
    Multumesc!
    Acvariu Juwel RIO-180
    101x41x50, 180L net, filtru BiFlow, Pompa de aer Tetratec APS300 (120-300), neoane 2x45

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Am sa ii las pe cei avizati sa iti raspunda la intrebari, dar daca-mi permiti as putea sa-ti sugerez sa scoti scalarii aia...

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LeeLoo
    Am sa ii las pe cei avizati sa iti raspunda la intrebari, dar daca-mi permiti as putea sa-ti sugerez sa scoti scalarii aia...
    Stiu ca nu prea e ok scalari+sumatrani, dar sunt 8 scalari si 6 sumatrani, si sunt foarte rare cazurile cand sumatranii mai ciupesc aripioarele scalarilor. Scalarii se simt foarte bine, se vede asta din comportamenul lor, nu au aripioarele ranite, si cresc pe zi ce trece.
    Ontopic, m-am intors acasa, sumatranul a supravietuit in vasul unde l-am pus, insa l-am izolat degeaba. 40% din pesti prezinta acum 1-2 punctulete albe pe ei. Am pus sumatranul inapoi, am setat temperatura la 28 de grade, si am sa o ridic in fiecare zi cu un grad pana la 30 de grade. In functie de cum o sa reziste pestii si plantele lam sa o las intre 7 si 10 zile. Sper sa fie suficient sa scap de parazit. Alte sfaturi, are cineva?

Member TankCla's Avatar
    Post (Dis)Likes
    O saptamana 27-28 gr (sa nu-ti moara plantele) si in apa mai poti pune solutii speciale pentru ichthyophthirius sau sare (sarea afecteaza plantele si melcii). Cele mai ieftine sunt de la Tropical, MFC sau Ichtiosan

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by TankCla
    O saptamana 27-28 gr (sa nu-ti moara plantele) si in apa mai poti pune solutii speciale pentru ichthyophthirius sau sare (sarea afecteaza plantele si melcii). Cele mai ieftine sunt de la Tropical, MFC sau Ichtiosan
    Am setat temperatura la 27-28 de grade si am cumparat o solutie speciala pentru gris de la Tetra, White Spot sau ceva de genul asta. Am pus 45 ml in apa (cate 5ml pentru fiecare 20L), si astept sa vad rezultatele.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by xella22
    Quote Originally Posted by TankCla
    Am setat temperatura la 27-28 de grade si am cumparat o solutie speciala pentru gris de la Tetra, White Spot sau ceva de genul asta. Am pus 45 ml in apa (cate 5ml pentru fiecare 20L), si astept sa vad rezultatele.
    Nu am reusit sa extermin complet parazitul, unii pesti inca mai prezinta simptome, am schimbat 20% din apa si am mai pus 45ml. Sper ca de data asta sa functioneze.