Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Melci bolnavi?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes

    Melci bolnavi?

    Salut, am cautat pe forum ceva despre bolile melcilor sau problemele pe care le pot avea, dar din pacate am descoperit ca lumea vrea sa scape de ei si nu sa ii vindece. Sper sa ma poata ajuta cineva. Problema este ca li se "mananca" cochilia, au tot felu de crapaturi, gauri dar nu sunt foarte adanci si deci nu patrund in interiorul cochiliei. La inceput o aveau lucioasa si frumoasa, erau veseli, vioi, mancau dar acum mai mult plutesc si nu se prea plimba. Sa fie probleme cu ph-ul? cu mancarea? ceva bacterii? sau altele. daca ma poate ajuta cineva este rugat sa o faca. Multumesc

  2. #2
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Gasesti aici raspunsul la intrebarea ta,pe la mijlocul paginii : http://www.applesnail.net/ . Da click pe butonul pentru limba romana in partea de sus a paginii Este si o poza acolo legata de problema melcilor tai.
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Mersi

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Angelina
    Gasesti aici raspunsul la intrebarea ta,pe la mijlocul paginii : http://www.applesnail.net/ . Da click pe butonul pentru limba romana in partea de sus a paginii Este si o poza acolo legata de problema melcilor tai.
    Am citit si acum am alta intrebare . Scria sa adaug piatra de var sau praf de marmura, intrebarea este: Imi afecteaza cumva pestii?? Sa le fac tratament separat? Iar daca ai facut asa ceva zi-mi si mie ceva indicii mai concrete in ceea ce priveste tratamentul cu aceste substante. mersi

  5. #5
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Ca sa li se refaca cochilia iti trebuie aditie de calciu pentru ca asta e deficitar la tine.

    "I also supplement calcium in my tank in the form of processed chicken egg shells (see comments for processing instructions), liquid calcium (I have a definite brand preference) and iodine supplements. I use the shells of approximately 12 eggs weekly in my 55 gallon tank. I use 1/4 tsp. of liquid calcium daily and 5 drops of iodine twice a week. *Note: Remember I'm treating 55 gallons of water containing approx. 3 doz. adult snails"

    Other vegetables like green beans, spinach, darker green leaf lettuce, and shelled peas and some vegetables can provide a good calcium source.


    Nota: 55 galoane = 208 litri, tsp = lingurita, doz (dozens) = 10 buc

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    29
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt ajutor.

  7. #7
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Eu am rezolvat problema cu o bucata de os de sepie pusa in acvariu, dar tu depinde ce pesti ai, unora nu le place apa dura.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  8. #8
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Gaia
    Eu am rezolvat problema cu o bucata de os de sepie pusa in acvariu, dar tu depinde ce pesti ai, unora nu le place apa dura.
    De curiozitate, cu cat ti s-a modificat duritatea generala dupa ce ai bagat osul?

  9. #9
    Member TankCla's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Salutare!
    Daca tot se discuta bolile melcilor, vin si eu cu un mister. Dupa o saptamana in care 4 pomaceea au mers bine, azi au murit toti. Dar tot in aceasta saptamana am scazut ph-ul (6,5) cu turba in filtru.
    E posibil sa fi murit din cauza ph-ului sau a schimburilor de apa dese (glumesc desigur)?

  10. #10
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    E nevertebrat, nu? In general nevertebratele sunt mai sensibile la fluctuatii ale ph-ului.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •