Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Achizitie osmozor

  1. #1
    Base member ADI_SABA's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    SIGHETU MARMATIEI
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes

    Achizitie osmozor

    As vrea sa achizitionez un osmozor,insa nu ma pricep la asa ceva! La robinet am asa, ph-8.5 si gh-25 ,altceva nu am masurat pentru ca ma inbolnavesc! M-am saturat sa tot tin galeti prin casa cu apa de ploaie. Ma gandesc la sanatatea pestiucilor,dar si la munca pe care o depun in prezent! Bugetul e destul de sarac asa ca va cer ajutorul sa imi indicati un osmozor mai ieftin ! Apa de osmoza rezultata este buna pentru uz casnic?Multumesc si va rog sa-mi scuzati nestiinta!

  2. #2
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes

    Re: Achizitie osmozor

    .

  4. #4
    Base member ADI_SABA's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    SIGHETU MARMATIEI
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    As cumpara osmozorul indicat de @bamse2008...insa mai am unele nelamuriri : trebuie sa am o anumita presiune la apa? , daca nu-mi foloseste pentru uz casnic,atunci cum procedez..ca nu am nevoie de apa osmozata numai 20l pe saptamana? Vine montat undeva pe robinet? Chiar sunt paralel la asa ceva si mi-ar prinde bine niste sfaturi de la cei care se pricep.Inca ceva,banuiesc ca anumite materiale filtrante sau membrana trebuie schimbate dupa o anumita perioada,cam care ar fi aceasta? Multumesc

  5. #5
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    .

  6. #6
    Base member ADI_SABA's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    SIGHETU MARMATIEI
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    Am citit despre osmozorul indicat de @bamse si scrie ca e nevoie de 3-4 bari presiune,iar eu am la hidrofor vreo 2,5 bari...o sa-mi functioneze? A facut cineva comanda la Reef? M-ar interesa care e costul transportului,pentru ca nu inteleg nimic din ce au pe site cei de la Fancourier. Si inca ceva,mi-ati indica sa cumpar acest osmozor sau sa ma orientez spre altceva? Multumesc.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Pentru uz casnic ai nevoie de un filtru care sa contina ca ultim etaj de filtrare un cartus de remineralizare a apei. Asa ceva nu vei gasi la firmele care vand produse pentru acvaristica.
    Eu la robinet am gh=10 si are un gust ciudat, asa ca prefer sa beau apa cu gh=0 fara gust, fara miros, asa cum trebuie sa fie apa. Inainte sa cumpar osmozorul obisnuiam sa beau apa plata (Bucovina), care avea gh=3, insa eram nevoit sa cumpar 20l pe saptamana. Am la fel o instalatie "low cost", Aqua Medic Easy Line 150. In prospect scrie ca poate fi folosita pentru uz casnic si ii cred pe cuvant.
    Filtru de remineralizare care poate fi montat la astfel de osmozoare exista, de exemplu Dennerle Osmosis ReMineral+, insa la noi in Romania vad ca ajung mai greu...

    Am citit despre osmozorul indicat de @bamse si scrie ca e nevoie de 3-4 bari presiune,iar eu am la hidrofor vreo 2,5 bari...o sa-mi functioneze?
    Si al meu ar trebui sa beneficieze de peste 3 bari, insa la 2,3 bari cat am eu e ok. Cu cat e mai mica presiunea ai un rejection rate mai mare, eu am 6 (la fiecare 5 litri obtinuti, consum 35l).

  8. #8
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Eu am presiune foarte mica la apa rece, nu am masurat dar sigur e sub 2 barri. Functioneaza exasperant de lent, nu am pompa booster, dar eficient.
    Imi asigura apa pentru acvariile marine si pentru uz casnic. Modelul nu are importanta, e cu doua cartuse, unul cu membrana si celalalt pentru prefiltrare.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #9
    Base member ADI_SABA's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    SIGHETU MARMATIEI
    Posts
    452
    Post (Dis)Likes
    Deci daca iau osmozorul de la reef, pot folosi apa pentru consum sau numai pentru acvariu? banuiesc ca nu mai are mineralele necesare,deci nu e potabila

  10. #10
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    decit sa stai sa primesti sfaturi de la utilizatori mai mult sau mai putin cunoscatori intr-ale instalatiei respective, de ce nu dai tu un mail direct la firma. le expui cit se poate de clar si concis situatia ta, iar raspunsul presupun ca va veni pe masura.
    gresesc gindind asa???
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •