Results 1 to 7 of 7

Thread: Fixare Ricordea proaspat achizitionata

  1. #1
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes

    Fixare Ricordea proaspat achizitionata

    Nu am prea avut timp sa caut pe net si la o prima vedere nu am gasit ce ma interesa, asa ca am zis sa incerc aici, poate este util si altora...

    Situatie: am o Ricordea (sau poate e o Discosoma, alt subiect de dezbatere, cine stie cum sa le deosebesc pentru ca am mai zis eu ca e Ricordea si nu era...) care nu vrea sa stea locului. Adica nu vrea sa se prinda de vreo piatra de prin acvariu dupa ce s-a desprins si am gasit-o in punga de transport. Sigur e din cauza curentilor prea puternici...
    Am pus-o intr-o maternitate cu cateva fraguri si niste pietre goale, bineinteles ca s-a atasat de o "crenguta" cu zoasi. Am desprins-o usurel, tot acolo s-a stabilit... Acum mi-e frica s-o mai stresez, trebuie sa fiu sigura ca de data asta e ultima oara cand o desprind.
    S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema, cum s-a rezolvat? (lipici, elastic, direct pe piatra mare/ pe o piatra lipita ulterior, altele?)

  2. #2
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Noi am mai discutat in privat problema, si mi-am adus aminte de ceva. Cand am luat ultimele pietre de la GG, era o ciumperca purtata de curenti prin bazin. L-am rugat sa mi-o puna in punga. Era mica, cam 5-6 mm.
    Acasa, dupa ce am asezat piatra, am pus-o intr-o scobitura, mai bine zis am scapat-o acolo (destul de adanca gaura). Nu m-am obosit sa o scot, si s-a prins acolo singura acum e la vedere si are vreo 10 mm.

    Nu am alta experienta, dar as incerca cu elastic de bani.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Da, stiu. Discutaram, dar nu am ajuns la nici o concluzie. E destul de mare, cam 4cm diametru cand se infoaie, parca nu as incerca cu elastic.
    Dar as vrea s-o prind de o piatra mai mica, ca pe un frag, sa o pot lipi ulterior undeva - ca nu m-am hotarat inca unde.
    Si am vazut ca si altii mai au Ricordea pe pietre...
    Acum, daca nimeni nu se baga, ori nu stiu vreo rezolvare, ori altceva...

  4. #4
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Eu am cautat o zona pe piatra unde curentii nu sunt asa puternici si am asezat-o intr-o gaurica punand o piatra peste ea,ma rog peste jumate din ea.Ulterior ea s-a asezat cum a vrut, iesind de sub piatra.

  5. #5
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    CLUJ
    Posts
    489
    Post (Dis)Likes
    Cu elastic nu o sa mearga pentru ca are un mucus pe ea.
    Sunt 2 variante:
    -ori o pui pe o piatra si invelesti piatra in material de genul celui de perdea (eu am folosit tifon) si apoi prinzi tifonul cu un elastic
    -ori folosesti metoda: http://www.fragoutpost.com/forums/showthread.php?t=229 dar in loc de foarfeca foloseste o lama sau un busturiu pentru ca merge mai bine

  6. #6
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    laura eu nu am treaba cu ciupercile, (si au si constitutie diferita.. ) dar iti spun ce am facut un la un rizom de anubias (nu avea decat un mot de frunza si fara radacinute dar nu am vrut sa-l arunc si era si atat de mic incat nu statea cu ata numaidecat "zbura" cum treceau cory pe acolo) am luat bormasina ( ) am dat o gaura care sa strabata mopanul si am infipt acolo rizomul. a mers...

    acum la tine ciupercile sunt mai alunecoase, dar daca repeti procedura, prinzi usor peste ea o ata pe care o bagi prin gaurica odata cu "codita" sau ce o mai fi ramas din ea? in felul asta "stie" si ea unde sa ramana... o tine si ata sa nu o miste curentii... ata se duce... ciuperca se prinde si poti lipii linistita ulterior pietricica oriunde...

    (ziceam si eu asa...)
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  7. #7
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Multam mult de idei, am sa incerc cu niste plasa peste, revin cu o poza...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •