Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 67

Thread: "Gradinita" pentru vivipari.

  1. #21
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    Salve,

    cine a zis ca guppy este un peste usor nu a zis bine, provocarea este mare, mai ales pentru cine vrea exemplare de calitate ... dar si satisfactiile sunt pe masura... incearca sa ne dai mai multe detalii poate reusim sa intelegem de ce sa intamplat evenimentul ...:

    - cantitatea de apa in care stateau,
    - cand i-ai pus in bazinul in care sa intamplat evenimentul,
    - la cat timp i-ai invatat sa le faci schimbul de apa,
    - cand le-ai facut ultima oara schimbul de apa,
    - folosesti sarea,
    - am vazut ca folosesti incalzitor pe caldurile astea, care sunt diferentele de temperatura in bazin (temperaturi maxime, minime),
    - ce varsta au puii,
    - cati pui aveai in bazin,
    - ce fel de melci ai bazin si cate bucati,
    - bazinul este barebottom?,
    - ce fel de filtrare ai?,
    - ce fel de aerare ai?,
    ......
    si ce iti mai aduci tu aminte....

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  2. #22
    High member danco79's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Codlea/ Roma.
    Posts
    820
    Post (Dis)Likes
    Buna, gupper, deci mai am doar 6 din 26 de pui....

    - erau 13 litrii de apa din acvariu mama, unde s-au nascut.
    - sunt in bazinul asta de duminica seara.
    - schimb de apa, cam 10 %, cu aspirare, completare cu apa din acvariu mama.
    - filtru bolborositor tinut 1 luna in acvariu mama.
    - ultimul schimb de apa aseara, inainte de stingere, dupa ultima masa, pe care au devorat-o.
    - nici un pic de sare, asa s-au nascut.
    - puii aveau 12 zile.
    - erau 26 de pui.
    - incalzitorul l-am pus ieri la pranz, dupa ce apa, de la 25°C cat avea duminica, ajunsese ieri la 22°C.
    - incalzitorul l-am setat la 24°C, iar temperatura a ajuns aceasta valoare casp in 3- 4 ore (+/-)
    - bazinul este o cutie de plastic transparenta, pe care am dezinfectat-o cu albastru de metilen cam 3 ore, apoi clatita in 'nspe mii de ape...

    P.S. Puii erau de molly, deci sa zicem " rezistenti"...

  3. #23
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    Salve,

    scuze, am zis guppy (dar sunt obsedat de ei) si tu vorbeai de molly, in documentatiile acestei specii se spune ca sarea este mai mult decat recomandata, ajuta la cresterea rezistetei la boli (http://www.acvarist.ro/molly-poecilia-sphenops.php), ..., dupa cum bine vezi nu este usor de diagnosticat ... conditiile generale le asiguri destul de bine (din cate spui) ... sa mai incercam pe alta cale:
    - de mancat ce le dai? ce le-ai dat in ultimele doua zile si aproximativ la ce ore ...
    - de obicei ce le dai de mancare si care sunt orele aproximative?
    - ai introdus ceva nou in alimentatia lor?
    - ai introdus vreun peste nou sau planta, roca sau orice altceva in vreunul dintre acvariile tale ("acvariul mama" sau in altele daca mai ai)?
    - ai incercat sa ii studiezi pe cei vii sa vezi schimbari comportamentale la ei ... tremuraturi, scarpinaturi, inflamatii, corpuri straine pe ei, pete noi, ciudate si inexplicabile...
    - ai incercat sa ii studiezi pe cei morti? (la fel ca la pasul anterior, poate si branhii inflamate, rosii ...)
    este foarte greu de identificat o problema pot fi lucruri minore pe care le ignoram dar care explica totul ...

    P.S. imi pare rau de ceea ce ti sa intamplat, si stii cum se spune, ceea ce nu te omoara te face mai puternic ... la fel si pe pestii tai ... potentialele boli se afla in toate acvariile, cei care supravietiesc vor fi mai rezistenti ... accidente se mai intampla iar pe caldurile astea riscul lor creste odata cu temperatura...


    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  4. #24
    High member danco79's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Codlea/ Roma.
    Posts
    820
    Post (Dis)Likes
    Salut, Florin, intre timp s-au dus si ultimii- In pace l'anima loro

    - mancare- aceeasi de cand s-au nascut- Troco Prim de 2 ori si spirulina de 2. Orariile nu sunt chiar fixe, in functie de timp...
    - nimic nou introdus in acvariu, in afara de incalzitorul de ieri...

    Cand depui atata suflet in cresterea acestor fiinte, iar in urma unei greseli, sau altceva, se duce de rapa tot, iti vine sa renunti...

  5. #25
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    te inteleg dar de tine depinde puterea de a continua... oricum asteptam parerile celor experimentati ... eu nu imi explic ce sa intamplat ... toti am pierdut la randul nostru mai mult sau mai putine exemplare, mai mari sau mai mici ...etc ... poate ca o sa ne zica cineva din cei cu experienta unde sa gresit pentru ca pe viitor sa nu mai repete nimeni greseala...

    Sunt alaturi de tine in aceasta pierdere...
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  6. #26
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Nu e cazul sa renunti.

    Cateva opinii citind ce au postat si "antevorbitorii" mei:

    - intr-adevar molly prefera apa salmastra. Ca fapt divers, va spun ca se poate merge cu adaptare in trepte pana la nivelul unui bazin marin. Unii fac asta pentru ca molly sunt buni mancatori de alge.
    - totusi, eu am avut generatii dupa generatii de pui, fara sa ii tin intr-un sistem salmastru controlat tip maternitate. Toti au crescut la gramada cu parintii si nu numai in bazinul display, foarte bine stabilizat si foarte bine plantat.
    Hrana ce apucau la gramada, plus ciugulit de pe plante. Apa fara nici un conditioner, fara sare, direct de la robinet. Doar fertilizantii pentru plante... La un moment dat erau atatia pui de generatii diferite ca nu mai aveam cui sa ii donez.

    Am avut si generatii crescute intr-o maternitate de 20 litri, complet sterila (adica fara substrat, ornamente sau plante) filtrata astfel: un hang on numai pentru filtrare mecanica, umplut numai cu floss pe care il schimbam la 2 zile si un burete bolborositor pe care nu il spalam NICIODATA. La doua - trei zile sifonare si schimb mic de apa.
    - melcii, precum gresit se crede ca "curata" resturile, murdaresc foarte tare apa si se inmultesc necontrolat. Daca vreti sa va convingeti, bagati cativa melci intr-un borcan si dupa cateva ore uitati-va cat rahat este pe fundul borcanului.
    - schimburile de apa le faceam numai cu apa de robinet. Cat? Turnam un pet de cola plin cu apa, deci 2 litri. Aveam grija prin testare organoleptica (adica bagat degetul in apa si mirosit sa nu fie incarcata cu clor) sa nu fie diferente mari de temp intre apa din bazin si cea de robinet (potriveam din robineti ca sa fie calduta). Daca putea prea tare a clor, nu puneam atunci, ci mai tarziu cand nu mai era asa incarcata.
    - lumina potrivita, 1 tub de 15 watti 865. Si asa e prea mult.
    - hrana numai Hikari first bites si cand cresc viermi de cultura (grindal).
    - Fara incalzitor, la temperatura camerei. Chiar si iarna sunt 22-24 grade in bazin.

    Asta e. Daca te ajuta ceva din ceea ce am scris, ma bucur. Daca nu, macar poti citi si varianta mea de crescut pui de vivipari.

    Toate bune.

    PS Parerea mea e ca au fost otraviti cu ceva: nitriti sau nitrati sau o alta componenta a apei pe care nu o pot eu depista de la distanta...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #27
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    Multumim Juwel toate metodele sunt aproximativ bune, sunt prea multi factori la mijloc care influenteaza, astfel incat daca se depaseste un nivel (dar nu exagerat) este compensat de altul ... ce pot sa zic, fiecare isi dezvolta o metoda proprie, adaptata la ce si cat poate sa ofere ... toti furam de la unul si de la altul (macar idei) ca asta ne este neamul dar de la tine am mai invatat ceva astazi, super tare:

    Quote Originally Posted by Juwel
    - schimburile de apa le faceam numai cu apa de robinet. Cat? Turnam un pet de cola plin cu apa, deci 2 litri. Aveam grija prin testare organoleptica (adica bagat degetul in apa si mirosit sa nu fie incarcata cu clor)
    mi-a placut, eu aplic metoda bidonului, am unul de 60L care imi este de ajuns momentan ... sta la imbatranire si decantare cam o saptamana si apoi il folosesc la acvariul de 200L pentru cele mai mici am doua galeti ... fac schimbul zilnic de cate un litru per acvariu dimineata si inca unul seara...

    P.S. cum era la reclama aia? "Mai mam gandit!!!!!" o fi oare de la degenerare genetica ce sa intamplat cu puisorii? (o generatie slabita de prea mult inbreeding si care nu a rezistat la unul sau mai multi factori de stres?) poate se merita sa mai bagi si sange nou din alta sursa.... ce parere aveti?
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

  8. #28
    High member danco79's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Codlea/ Roma.
    Posts
    820
    Post (Dis)Likes
    Buna, sunt de acceasi parere cu @Juwel, s-au otravit cu ceva... de degenerare nu cred, pt. ca atunci puiul de Xipho care era cu Molly trebuia sa traiasca, dar si otravirea: NO2=0, NO3= 25/50, cum arata testele JBL, identice cu valorile din acvariul de 200l, dar acolo au stat bine mersi... La un moment dat ma gandeam ca "troaca" a lasat ceva in apa..., sau nenorocitul de incalzitor i-a socat... nu stiu ce sa mai cred, cert ca 26 de pui au fost gata in 3 ore, pui care la 12-13 zile aveau peste 10mm lungime, mancau ca spartii si erau superenergici...

  9. #29
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Cu scuzele de rigoare pentru metodele mele neortodoxe (e bine sa tineti apa la declorinat, e mai safe), deoarece eu fac schimburi mici (10% echivalent 2 litri) nu conteaza asa mult cata cloramina (am zis bine?) are, se dilueaza. Deci cu scuzele de rigoare, mai am o observatie:
    Cand fenomenul se intampla in masa, e clar ca ceva a fost rau acolo. Nu stiu cauza, nu pot sa imi dau seama de la distanta, dar nu vad legatura cu incalzitorul la niste pui de 1 cm sanatosi pana deunazi. Trebuie cautat in alta parte. Un test de amoniac?

    Parerea mea este ca la urmatoarea incercare, pune apa de robinet in amestec cu apa din bazin, lasa buretele sa mearga in continuu si lumina cu program normal ca sa se formeze biomasa necesara in bazin. Trebuie sa treaca vreo 3 saptamani si cred ca apa va fi ok. Faci teste si vezi. Buretele nu il speli decat prin toamna, cand iti aduci aminte. La mine in bazinul cu creveti buretele merge de aproximativ 1 an neatins de mine. E plin de alge (numai acolo am alge si ma bucur ca e asa) si e paradisul crevetilor....

    Daca vrei si plante, pui plutitoare, de preferat riccia, lemna minor etc care formeaza si ea biomasa pe care o vor manca puii.
    Lasa fundul bazinului liber pentru a fi curatat usor.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #30
    Very high member gupper's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Slatina
    Posts
    1,218
    Post (Dis)Likes
    @Juwel iarasi ai mare dreptate dar trebuie tinut cont ca metodele "neortodoxe" cum le numesti tu sunt destul de bune daca sunt aplicate de cineva cu experienta, care stie ce face ... noi nu am capatat experienta necesara ... personal ma zbat sa asimilez teoria si sa o aplic pe ici pe colo, un astfel de exemplu de teorie care ar putea sa ne dea o idee a ceea ce sa intamplat in acest nefericit eveniment incearca sa fie abordat la adresa http://wiki.igees.org/index.php/Shim...r_Clamped_Fins (imi pare rau si imi cer scuze totodata ca este vorba de guppy si ca este in engleza dar despre molly nu am gasit inca asa ceva si in romana cu atat mai putin... ) danco79,poate ai cunostinte de engleza (desi nu este obligatoriu), sper sa reusesti sa intelegi sau sa traduci (chiar si cu un dictionar online) este un articol interesant acolo care atinge subiectul si, asa cum o sa vezi,in mare parte a fost atins si de noi in discutiile noastre anterioare.

    Cu stima,
    Florin
    “Wir müssen leben bis wir sterben!”

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •