Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 52

Thread: Compatibilitati intre speciile de pesti!!

  1. #21
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Danny, multumesc pentru lamuriri. Astfel de explicatii nu prea capeti intr-un pet-shop; deh, vor si baietii sa-si faca vanzare... Cu riscul de a parea tuta si insistenta, spune-mi, te rog, carasii nu pot sta nici macar cu sanitari? De asemenea, am inteles ca ei cam mananca plantele (desi exista un topic din asta, dar parerile sunt impartite si multeeeee...); ce fel de plante sa iau, astfel incat acvariul sa nu arate "defrisat"...?

  2. #22
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    cu sanitari mai maricei cred ca merg desi nu prea isi mai au rostul de vreme ce carasii intorc fiecare piatra si papa orice e cazut pe fund... in materie de plante nu am experimentat personal nimic dar cred ca plantele cu frunze mai tari gen anubias si echinodorus ar putea scapa.. succes!

  3. #23
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    430
    Post (Dis)Likes
    Anubias si echinodorus merg cu carasii ... daca n-ai pretentia sa dea frunze noi. Mugurii si frunzele noi le plac carasilor chiar daca sunt de anubias sau echinodorus. Daca ai inca un acvariu in care sa tii echinodorusi si anubiasi pe care sa le pui pe rand in acvariul cu carasii este OK. Ar mai fi varianta protejarii intr-un fel sau altul a mugurilor si frunzelor noi pana se dezvolta incat sa nu mai atraga carasii.

  4. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Va multumesc amandurora pentru sfaturi. Cu siguranta voi tine cont de ele cand voi amenaja acvariul.

  5. #25
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    ptr ginger: sa nu te opresti din debitat ca te pricepi
    sfat pe baza exp personale:
    1 nu va luati dupa cei care vand pesti, de cele mai multe ori ei vor doar sa-si vanda marfa
    2 ca sa cresteti sansa de a avea un acvariu pasnic, pe langa ce a scris ginger e bine sa aveti grija si de varsta pestilor, cu cat sunt mai mici, cu atat se adapteaza mai bine si apar surprize placute chiar si la specii care in teorie nu se impaca.

  6. #26
    High member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti Colentina( Colentina - Berceni )
    Posts
    993
    Post (Dis)Likes
    Ce spuneti de compatibilitatea aceasta :
    - 9 calistus
    - 14 scalari
    - 4 cory
    - 5 sanitari
    - 6 gurami ( 2 albastri 4 galbeni )
    - 2 silver shark
    - 3 rechini de 12 cm ( le-am uitat numele real )
    - 4 jandarmi

    Toti in aceeasi oala .

  7. #27
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes

    Wow, ce oala!

    Frate Micky, da' ce oala ai... Auzi, da' scalarii aia sunt cumva autisti de sunt asa cuminti? Sau ai descoperit vreo metoda de comunicare cu pestii si le-ai pus in vedere sa se aiba ca fratii...

  8. #28
    High member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti Colentina( Colentina - Berceni )
    Posts
    993
    Post (Dis)Likes
    Vreau sa spun ca toti traiesc foarte bine , fara urma de violenta si de mai bine de 6 luni .Aproape toti sunt maturi mai putin 2 gurami si 4 scalari .
    In functie de specie fiecare card are seful ei .
    Din pacate , probabil pentru ca sunt foarte multi , scalarii maturi nu au reusit sa se aleaga ca pereche ori nu pot eu sa imi dau seama .Cert este ca nu am vazut vreo pereche sa alunge pe toti ceilalti dint-o zona anume .Asta poate si din cauza jandarmilor si a rechinilor care se plimba cu o viteza extrem de mare prin tot acvariu fara a se lovi de geamuri cum am vazut in multe petshoopuri .
    Acvariul meu este mai mult lung decat in lat .Are 120/35/40 ( Lungime / latime / inaltime ) .
    Toti au stat asa de mici fiind si cred ca de aceea sau acomodat impreuna .

  9. #29
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Daca "ai reusit" asta nu inseamna ca "e bine". Si eu am reusit sa merg cu masina fara lichid de racire pana la service (avand radiatorul spart). Si nu s-a intamplat nimic, surprinzator. Dar daca toti am face in fiecare zi asa ce-ar fi? Defapt ar fi bine, strazile Bucurestiului ar fi mai libere
    La tine cel mai mult ma ingrijoreaza nu atat compatibilitatea dintre specii, cat numarul pestilor relativ cu dimensiunea acvariului. Apoi legat de compatibilitate, cum ai spus si tu, scalarii nu se simt chiar in largul lor cand se simt inconjurati de niste "supersonice".
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  10. #30
    Senior Member BMFCaesar's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati, Tiglina I, 1979
    Posts
    1,964
    Post (Dis)Likes
    cam exagerata comparatia, dar in fine.... eu zic ca in acvaristica gasesti mai multe "miracole" decat in multe alte domenii.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •