Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 52

Thread: Compatibilitati intre speciile de pesti!!

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Braila
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes
    as putea pune in acvariu, scalari+neoni?

  2. #12
    User banat
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    dezactivat-Timisoara-Sagului
    Posts
    360
    Post (Dis)Likes
    Atata timp cat provin din acelasi biotop sigur ca poti sa ii ti impreuna...

  3. #13
    Maestru Aquascape sergiu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    AB/CJ
    Posts
    520
    Post (Dis)Likes

    ?

    Oare discus cu betta ar merge?ce alte specii ar merge cu discusii in afara de neoni?

  4. #14
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Discusii merg cu cichlidele pitice (ex: ramirezi), corydoras si unele specii de pleco. Am vazut si betta in astfel de acvarii, desi probabil unii vor sustine ca nu merg. Parerea mea personala e ca discusii si betta sunt partial compatibili (uneori merg). Legat de neonii normali (Neon tetra) uneori au probleme in a se adapta cu temperatura mare necesara discusilor. Neonii negri ar fi mai indicati. De asemenea am vazut si calistrus in acvarii de discusi, interesant e ca au reusit sa se adapteze cu termperatura.
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    buc
    Posts
    78
    Post (Dis)Likes
    La prima vedere unele asocieri intre pesti afisate in acest articol ar putea sa para absurde (din prima domnul tetrazona campion compatibil deseori da dovada ca nu prea se intelege cu majoritatea specilor).
    Insa din punct de vedere empiric-obiectiv nu cred ca ar tine serverul sa prezinti perfectiunea, si toate modurile in care actioneaza pestii pusi in situatia sa socializeze. In primul rand ca nu vorbim de robotei (ixulescu plus igreculescu egal compatibil).
    Sunt situatii si situatii. De subliniat "ar putea convietuii unii cu altii"- asta inseamna in anumite situatii.
    Bineinteles ca in primul si in primul rand trebuie sa ne gandim la acvariul nostru ca la un biotop, pestii din acel acvariu ar trebui toti sa aiba cerinte asemanatoare in ceea ce priveste mediul. Bun o astfel de selectie este usor de facut, daca intr-adevar exista un strop de interes. Lucruri simple de care trebuie sa tinem cont, care sunt general valabile pentru orice pesti (ciclarea acvariului, evitarea suprapoularii etc etc etc).
    Dupa ce studiezi bine problema achizitionezi tot ce-ti trebe, "ca la carte" si totusi...apar probleme la tot pasul. De ce ?!?! Nimic mai simplu comportamentul unei fiinte vii nu este controlabil si cu atat mai putin predictibil.
    Sunt atatea cazuri: "am bagat un peste nou si acum toata lumea se cearta", "cutare si cutare nu se mai inteleg de cand am schimbat nu stiu ce", "pestele meu a ramas fara coada desi nimeni nu ar fi putut sa..""tetrazonele se inteleg, cu ,ba nu se inteleg cu, nu stiu cu cine se inteleg", "cand sunt mici sunt cuminti cand sunt mari se alearga" si asa mai departe.
    Eu nu inteleg oameni buni, pestii sunt indivizi cat se poate de "individuali", de geaba pestele lu' cutare nu-l mananca pe altul daca al tau asa face.
    Eu cred ca cea mai viabila obtiune este atentia, pasarea si inca odata atentia la pestisorii nostrii pentru ca este singurul mod in care se poate comunica cu ei. Le urmaresti comportamentul, astepti, constati si actionezi, intervii. Elimini cauza unui dezechilibru, intelegand ca ceea ce se intampla in acvariul tau sau al atuia nu este o situatie standard.
    Nu spun ca nu este bine sa ti cont de experienta altora, ba dincontra in mare masura trebuie tinut cont, dar nici nu putem sa stam cu bratele incrucisate si linistiti, convinsi ca avem pesti compatibili, ca asa am citit si ca toata lumea stie.
    Sincer la intrebarea "Cine cu cine se impaca?" am fi absurzi sa ne asteptam la un raspuns care sa-ti arate tot ce vrei sa sti, cel mult modul de viata, prezentat superficial al specilor. (si oamenii mananca aia aia si aia au nevoie de aia aia si aia, cei de aceiasi varsta in general se inteleg, dar cand ii pui impreuna
    Deci pe baza chestiunilor universal valabile, si a experientei oamenilor si a bunavointei lor ne cladim un acvariu, dar aceasta este doar baza.
    Wow cat pot sa debitez

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania, Europa, Pamant
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes

    Compatibilitati intre speciile de pesti!!!

    ginger, macar ai debitat cu noima, si pentru cine are ochi sa citeasca... Sa aprofundeze! Oi fi scris tu mult, dar cine poate face un rezumat sa extraga ideile principale, postul tau e de nota zece plus.
    Uniq4Love
    _____________________________

    by EuGeniuS, your photo's Expert

  7. #17
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    NU ai debitat nici o absurditate. Insa dupa cum a spus si colegul nostru mai inainte ca sa intelegi ce spui tu tre sa ai si ochi pentru acvaristica. Compatibilitatile intre specii sunt supuse influentelor atator de multi factori incat este foarte greu de dat raspunsuri universal valabile. Sincer tetrazona este compatibil cu majoritatea speciilor din arealul lui fara sa fie nevoie de conditii speciale din mai multe motive. Cel mai important dintre ele este dat de faptul ca toti pestii din acelasi areal au acelasi comportament nuptial. Cine s-a uitat mai atent la zebre, conconius si tetrazone stie ce spun.

  8. #18
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    A incercat cineva combinatia neon / colisa lalia sau neon / trichogaster?
    Nu am gasit prea multe despre compatibilitatea neonilor cu alti pesti

  9. #19
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Din cate am citit aici, carasii nu prea se impaca virgula cu xipho... Bine ca nu am apucat sa luam... Baietii de la pet-shop, atunci cand i-am intrebat (deh, si noi, ca oile, ne-am orientat dupa culorile preferate ) au spus ca pot sta impreuna fara probleme... Dupa ce am citit aici, nu prea imi vine sa-i pun laolalta. Gresesc?

  10. #20
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    nu gresesti deloc.. carasii de obicei se tin singuri din mai multe morive: 1 fac foarte multa mizerie si din acest motiv nu ii poti tine cu specii de pesti mai pretentioase la calitatea apei (decat daca faci curat la 2 zile :P) 2 carasii cresc foarte foarte mari si papa orice este mai mic decat ei (cateodata nu din rautate) 3 chiar si cand sunt mici exista riscul sa ciupeasca pesti (persoana patita) 4 temperatura la care se simt confortabili este una destul de joasa deci o asociere este ceva mai dificila.. sunt niste pesti foarte frumosi dar daca nu ai acvariu corespunzator este trist sa te desparti de ei o data la 6 luni un an.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •