Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52

Thread: Compatibilitati intre speciile de pesti!!

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes

    Compatibilitati intre speciile de pesti!!

    Compatibilitati intre speciile de pesti
    Tinand cont de frecventele intrebarice apar pe forum despre combatibilitatea intre diferitele specii de pesti si pentru a incerca sa decongestionam forumul de aceste intrebari, voi folosii date din cartea “Cresterea pestilor de acvariu” scrisa de Ing. Marcel Stanciu. Cu rezerva vechimii carti si a datelor, va pun la dispozitie acest material.

    Se pare ca un campion al compatibilitatilor cu alte specii este domnul Puntius Tetrazona.
    Acesta poate convietuii cu urmatoarele specii: puntius nigrofasciatus, hemigrammus caudovittatus, mollienisia sphenops, melanotaenia macculochi, betta splendens, haplochromis multicolor, puntius conchonius, colisa lalia, trichogaster trichopterus sumatranus, xiphorhorus helleri, brachidanio rerio, badis badis, puntius oligolepis, rasbora heteromorpfa, hemmigramus pulcher, tricogaster leeri, platypoecilus maculatus, brachidanio albolineatus etc.

    Pe un merituos loc 2 se situeaza Brachidanio rerio: puntius conconius, danio malabricus, hemigrammus pulcher, hemigramus cauduvittatus, lebistes reticulates, alte specii de brachidanio, puntius nigrofasciatus, puntius tetrazona, varietatile de corydoras, colisa lalia, platy, molly, puntius oligolepsis, hasemania marginata, sumatrani, badis badis.

    Pe locul trei si intregind podiumul domnul Platypoecilus maculates: hemigrammus ocellifer, hipho, specii de brachidanio, conconius, specii de hemigrammus, molly, betta splendens, hasemania marginata, specii de puntius, sumatrani, colisa lalia, badis badis.
    De aici nu voi mai pune speciile in ordinea din carte ci in functie de incidenta intalnirii lor in bazinele noastre.

    Xiphophorus helleri : conconius, danio, molly, colisa lalia, branchidanio, puntius, platy, betta splendens, corrydoras, tricogaster leeri.

    Conconius: carassius auratus, danio, molly, puntius, branchidanio, colisa lalia, betta splendens, corrydoras.

    Trichogaster lerri: puntius tetrazona, betta splendens, rasbora, sumatrani, colisa lalia, molly, xipho, scalari, discus.

    Carassius auratus : macropodus opercularis, conconius, corrydoras, molly.

    Lebister reticularis( guppy) : brachidanio rerio, danio malabaricus, .

    Sumatrani: tetrazone, brachidanio rerio, platy, danio, leeri.

    Scalari: discus, betta splendens, leeri.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Militari - Politehnica
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    Foarte util articolul tau. Am avut o gramada de probleme cu conflictele dintre pesti.
    Combinatia conconius - caras mi-a creat si ea. Ele nu au fost de agresivitate, ci de hranire. Si unii si altii sunt lacomi si se napustesc asupra hranei, dar odata ce carasul a crescut este prea lent si conchoniusii curata tot pana sa se sature el. Am incercat si cu hrana de dimensiuni mai mari si tot degeaba, ii furau pana si mazarea. Daca dadeam mai multa mancare se indopau conconiusi ca porcii si mizeria devenea foarte mare. Asta a fost unul din motivele pentru care am renuntat la caras.

    PS. Daca e aiurea ca am postat raspuns la articol, scuze!

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    din contra, astept postarile voastre ca dupa cum am scris pot sa se faca imbunatatiri la combinatiile alea oricum voi face o atentionare la cresterea impreuna a discusilor si a scalarilor.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    113
    Post (Dis)Likes
    Cel mai simplu:
    http://www.ratemyfishtank.com/freshw...ility_tool.php
    - si faci cate combinatii vrei.
    Ceea ce "vedem" este o infinit de mica parte din ceea ce nu "vedem".

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    bucuresti
    Posts
    97
    Post (Dis)Likes
    de ce e puntius tetrazona campionul? ca asa a zis nenea ala?
    nu prea sunt de acord cu unele asocieri de acolo!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Tulcea
    Posts
    113
    Post (Dis)Likes
    a zis bine lupul: e cam veche cartea.
    sincer si eu m-am cam impotmolit la unele asocieri dupa cartea aia.
    ...acum banuiesc ca experienta conteaza mai mult.
    Ceea ce "vedem" este o infinit de mica parte din ceea ce nu "vedem".

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    De asta am lasat postul deschis sa precizati ce nu va convine si sa propuneti alceva . Daca voi doar daramati fara sa spuneti dece si sa propuneti si alceva mai bine il inchid.

  8. #8
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by lupul-sur
    din contra, astept postarile voastre ca dupa cum am scris pot sa se faca imbunatatiri la combinatiile alea oricum voi face o atentionare la cresterea impreuna a discusilor si a scalarilor.
    La fel scalari cu leerii maturi...destul de problematic in momentele hranirii. Eu am observat ca scalarii merg mult mai bine cu colissa ( am observat ca nu este prea popular acest peste si nu stiu de ce. mie mi se pare mult mai frumos ca leeri sau gurami )

  9. #9
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    430
    Post (Dis)Likes
    Selectia facuta din cartea lui M. Stanciu, carte pe care de altfel o consult deseori si care are parti mult mai bune, arata partile ei slabe. Carasii, de exemplu, n-au ce cauta in combinatiile date; tetrazonele ciupesc 'antenele' guramilor si coliselor si nici cu beta nu fac o casa buna; etc.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania, Europa, Pamant
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes

    Tetrazone + Gurami

    De ce spun asta?
    Chestia cu discutabila asocierea e cam in felul urmator...
    Eu am avut alevini de tetrazone (4 buc.) si gurami albastru (2 buc.).
    Au crescut impreuna, si... Nici o treaba! Cunosc o persoana ce a luat ca baza acvariul meu de testare (greseala enorma!) si a facut aceeasi asociere, dar cu pesti maturi, 8 tetrazone cu 4 gurami. Rezultatul? Sa nu care cumva sa faceti asa ceva acasa!!!
    Uniq4Love
    _____________________________

    by EuGeniuS, your photo's Expert

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •