Results 1 to 3 of 3

Thread: T4 - intrebare

  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti, Rahova
    Posts
    140
    Post (Dis)Likes

    T4 - intrebare

    Am gasit in diverse magazine de harware tuburi si toate cele pe standardul T4, aceastea, mult mai reduse ca dimensiuni pot fi -cred eu- utilizate la nano acvarii, insa pe nicaieri nu gasesc informatii legate la motivul pentru care in acavristica se utilizeaza doar T5 si T8.

    Imi poate spune cineva de ce nu ar trebui (daca asa e cazul) folosite T4?

  2. #2
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    am cumparat acum vreo luna un T4 de 85cm. Are 24W. Un T5 la aceasi lungime are 39W. Un T8 de 90cm are 30W.
    In acvaristica cel mai important nu e numarul de watts, ci de lumeni (aici treaba e si mai proasta), cu cat acvariul are coloana de apa mai mare cu atat ajunge mai putina lumina jos (si nu direct proportional, intensitatea luminii scade mult mai tare), mai ales daca ai un neon cu putini lumeni. T5-ul e cel mai rentabil ca pret raportat la intensitatea luminii. Mai sus de atat poti incerca metal halide, dar consumul si caldura degajata sunt pe masura. Apoi nu am vazut T4 care sa aiba spectru potrivit acvaristicii de apa dulce (si nici pentru acvarii marine).

  3. #3
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    nu am incercat cu plante pretentioase, pe acvariul unde lucreaza un T4 (pe timp de vara) am anubias si microsorum, echinodorus vesuvius, marsilea - absolut toate plantele se dezvolta insa foarte foarte lent, rata de la 2 becuri economie osram de 24W unde anubiasii dadeau 1 frunza la 3-4 zile, acum dau o frunza la 6-7zile.
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •