Results 1 to 4 of 4

Thread: PESTE RANIT

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    46
    Post (Dis)Likes

    PESTE RANIT

    Tocmai am descoperit in acvariu un xipho ranit. Este ranit in ambele parti laterale ale corpului. Eu banuiesc k nu are acete rani din urma unei lupte pt k par mai degraba julituri. Nu am idee cum a reusit sa se raneaska acest peste, dar tot ce stiu e ca un peste ranit e predispus la boli. Ce as putea face pt k ranile acestui peste sa nu se infecteze?Imi este teama k poate muri... :(

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    arad
    Posts
    212
    Post (Dis)Likes
    adauga in apa o cantitate mica de sare deoarece are rolul de a dezinfecta.Sau cumpara ceva medicamente de la pet {tetra medica} pt distrugerea microbilor daunatori.
    pestele tau se poate sa fi fost muscat de alt peste sau din cauza unui soc a avut o reactie puternica lovindu-se de obiectele din bazinul tau
    awp / gub

  3. #3
    Admin Laurentiu Craciunas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    UK
    Posts
    3,617
    Post (Dis)Likes
    Eu mai degraba l-as izola intr-un acvariu/vas mai mic cu apa si cateva picaturi de albastru de metil... cel putin asa fac cu femelele de Betta dupa ce le cafteste masculul la depunere... si merge treaba.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    46
    Post (Dis)Likes
    Ok, multumesk mult pt sfaturi. Cred k o sa adaug niste sare in apa. Oricum azi am observat k ranile incep sa se inchida si pestiuku se simte mai bine

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •