Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 39 of 39

Thread: Am achizitionat un acvariu de la Hornbach 100x40x40

  1. #31
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Lord.Yu
    Daca gasesti sa ti-l faca cineva la 250 (si cu cant slefuit !!)sa ma anunti si pe mine ,desi dupa parerea mea o sa astept mult si bine...Gasisem pe cineva ce ii facuse bazinul pentru marin lui bamse si imi cerea la 200 de litri 340 ron
    Colega,bazinul meu a costat 300 lei(sticla de 10mm, 60x45x45) din care 200 sticla,cantuit,gaurit si 100 manopera care includea caratul sticlei,lipitul,curatatul.
    Mie personal nu mi se pare mult 100 lei avand in vedere ca sunt multumit,mi-a mai facut cineva un bazin ieftin si dupa 6 luni a ajuns la donatii,in plin setup, asa ca prefer sa dau un ban dar stau in fata.

    Sa ma zgarcesc la 50 de lei ca sa arunc apoi 50 mil la gunoi?
    Dragii mei, sunt unele lucruri la care nu poti sa te zgarcesti,pentru ca apoi regreti pe bani mai multi.
    Lord, cu tot respectul cauta mai ieftin dar mai tarziu sa nu regreti.

  2. #32
    User banat
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ilfov - PRC
    Posts
    629
    Post (Dis)Likes
    In nici un caz nu am spus sa caute mai ieftin. M-am gandit ca intre cel de 200 hm ce la gasit colegu' si cel din hornbach intodeauna il aleg pe cel din hornbach.In nici un caz nu o sa ii iasa ca al tau sau ca cel din hornbach cel ce la gasit la 200 de ron

    Quote Originally Posted by clonitza
    Nu stiu cum se vede la voi dar eu vad o mica burta acolo
    Unde vezi tu burta?In partea de jos a pozei? Nu te-ai gandit ca se vede asa din cauza aparatului foto?

    L.E acu am vazut si eu ...railor..sau vad o urma de invidie 90/60/90

  3. #33
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Azi am scos apa din acvariu pt ca sa incept setup-ul. Ii mai bag niste sticla ca intaritui? Sau sa-l las asa?
    Gandid ca daca fac modificari imi pierd garantia

    offtopic:In fine...il tin pe asta si nu-mi mai bat capul cu returnatul facut altul..etc, ca oricum peste vreo 3-4 luni tb sa iau altul mai mare ca o sa-mi creasca africanii.

  4. #34
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    In constructia acvariilor se foloseste un indice numit factor de siguranta. Sub 1.9 acvariul este nesigur. Valoarea recomandata e 3.8. Un acvariu de 100x40x40 din sticla de 6 are un factor de siguranta pentru peretii longitudinali de 3.1, deci ar fi bine sa aiba intarituri. Fundul acvariului nu cred ca e din sticla de 6, ar trebui sa fie inconstienti sa vanda asa ceva. In mod normal la dimensiunile astea ar fi fost normal sa puna fundul de 9mm si peretii de 7mm.

    Despre grosimea sticlei la acvarii:
    http://www.fnzas.org.nz/index.php?PG=glass1

  5. #35
    Member victor76's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    226
    Post (Dis)Likes
    Cum gasiti un novice cum sariti pe el !!

    "E mic al dracu . Da' daca tu ai un prieten ... ce sa-i faci daca noi suntem niste fraieri care nu stim nimic . Daca prietenul tau ar fi bagat si niste discusi in acvariul ala(pee linga africani) , la fel ai fi facut si tu ? "

  6. #36
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Te simti cumva cu musca pe caciula ? Aaaaa ! Tu ai 60 africani in 100 l . Uitasem acest mic amanunt "neimportant" in opinia ta .
    Daca vii cu astfel de afirmatii , sustine-le cu argumente , nu doar arunci o vorba dupa care incepi sa victimizezi ca are cineva ceva cu tine .

  7. #37
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Eu nu inteleg altceva: te framanti atata daca bazinul e ok sau nu si apoi zici ca oricum peste cateva luni iei altul "ca o sa creasca africanii".
    Pai daca iti dona cineva pui de 2 saptamani luai acum unul de 25 l, apoi 50 si tot asa?
    Ia-ti din prima ceea ce ai nevoie si mai ales ceea ce iti permiti.

    Cate setupuri vrei sa faci, nu e pacat de bani si munca?

    Pentru cei "victimizati":

    Lasati tonul mai moale, aveti ce invata de la Snakefish adica Mihai in ceea ce priveste acvariul cu ciclide africane. Nu va mai smiorcaiti atata pentru o observatie de mare bun simt de altfel. Ce naiba parca sunteti la gradinita.... fiti barbati si veniti cu argumente nu cu "lacrimi pe obraz" la orice atentionare.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Buzau
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes
    cat a costat cel cumparat de tine 100x40x40? Vreau sa mi-l fac eu ... si sa stiu care este diferenta intre unul cumparat si unul facut

  9. #39
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Mai bine il cumperi Iesi mai ieftin si mai elegant
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •