Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Remediere Tetratec EX 600;700;1200.

  1. #1
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes

    Remediere Tetratec EX 600;700;1200.

    Scriu acest articol pentru ca am constatat pe mai multe forumuri ca utilizatorii se plang de aceste neajunsuri iar remedierea este simpla si la indemana noastra.
    1;Scurgerile pe la oringul principal aflat pe capacul motorului, am constatat, cu exceptia imbatranirii fizice, ca apar dintr-un singur motiv si anume din cauza ciupirii sale de catre muchia superioara interioara a canistrei, pe langa care culiseaza cu ocazia montarii-demontarii. Aceasta muchie se poate simti usor la mana cand nu este finisata corespunzator.
    Recomand ,,indulcirea'' muchiei (un sanfren mic de 0,5 mm) cu hartie abraziva de cea mai mica granulatie folosita la vopsitoria auto dupa care superlustruirea cu hartie simpla de scris de exemplu. Operatia trebuie facuta cu delicatete. Inainte de fiecare montare efectuata cu ocazia operatiilor de intretinere muchia cu pricina va trebui umezita daca nu cu degetul inmuiat intr-o picatura de silicon de bord auto, lasat un minut doua si sters bine cu o carpa moale, cel putin cu degetul si putina saliva.
    2;Am vazut de asemenea pe forumuri utilizarori care se plang de faptul ca acest tip de canistra scoate toate zgomotele din lume chiar noi fiind.
    Vreau sa spun ca uneori adorm in camera cu acvariu cu capul la mai putin de un metru si credeti-ma ca am un somn foarte usor.
    Cu exceptia faptului ca ar fi un defect de fabricatie (eu nu am intalnit acest motiv), o uzura avansata, sau pur si simplu neintretinerea prin curatare a rotorului si locasului acestuia, zgomotul se datoreaza unui singur motiv,si anume prinderea de aer in locasul rotorului.
    Aerul ramas acolo dupa amorsare sau ramas in mediile filtrante care mai devreme sau mai tarziu va ajunge tot acolo va dezechilibra rotorul
    caci se va crea o spuma in acel locas sau in alt caz in functie de volumul de aer ramas o pala va prinde o bula de aer iar urmaroarea va lucra intr-un mediu cu densitate diferita si de asemenea va duce la dezechilibrare, zgomot, iar in cele din urma la uzura prematura a acestuia.
    Remedierea, este la indemana oricui si bineinteles ca producatorul o recunoaste dar nu da o solutie, se face prin scuturarea scurta si energica stanga-dreapta si fata-spate a canistrei inclidand-o circa 30 grade in acelasi timp. Veti observa ca vor iesi bule de aer prin difuzor in acvariu. Dupa cateva minute vom repeta operatia si tot asa pana nu vor mai iesi bule. Sper sa fi fost de folos.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes

    Re: Remediere Tetratec EX 600;700;120.

    Quote Originally Posted by GeoB
    .Sper sa fi fost de folos.
    Deloc . Tocmai d-ia l-am facut stiky .

  3. #3
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Continuarea, aici.

  4. #4
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes

    Zgomot Tetratec EX700

    Am avut si eu probleme de zgomot, intr-o mare masura ce s-a povestit mai sus este adevarat. eu am solutionat altfel zgomotul (pentru ca scoaterea aerului din zona rotorului nu a avut efect):
    La mine, cauza densitatii diferite (aer + apa) a creat o descentrare a axului - deformare plastica. si am reusit sa remediez problema inlocuind axul acela subtire dintre magnet si elice cu o mina de pix (nu mai tin minte ce firma era pix-ul ) cautati voi ceva care va pare mai dur. Si a avut efect ...cine nu se pricepe sa de-a bun buzz si-l ajut telefonic. Somn usor

  5. #5
    Member gty's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    in legatura cu zgomotul la EX700 pe care il am : face zgomot la rotor
    a zis cineva ca pot sa ung cu glicerina boraxata ( fara propolis )

    intrebarea este : cum lubrifiez si unde ?
    Ploiesti

  6. #6
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Nu prea are efect acolo , singura solutie e sa inlocuiesti rotorul , sau macar sa incerci sa il bucsezi provizoriu cu 2 saibe micute facute din plasticul de la un pet pozitionate de o parte si de alta a rototului , pe ax
    Acum depinde si de alti factori , e oarecum normal sa fac ceva zgomot in primele 24-48 de ore de la montare (ramine aer in medile filtrante care ajunge la rotor) daca in 48 de ore zgomotul nu se diminueaza semnificativ insemna ca e un defect ceva pacolo posibil uzura accentuata,
    ex 700 e foarte silentios eu am unul in dotare pe care abia il aud mergind chiar si cu usa deschisa la stand ,

  7. #7
    Member gty's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    mihai = filtrul este luat second
    pers. respectiva inainte sa il iau de la el la spalat
    era silentios prima data cand am probat , dar dupa spalare nush ce naiba are ca baraie
    i-am pus glicerina si nici dupa 20 min tot face zgomot
    deci ce sa-i mai fac ???
    Ploiesti

  8. #8
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Cum am spus , o reparatie de moment e adaugarea a 2 saibe din marerial plastic pe ax de o parte si alta a rotorului nu e garantata treaba dar nu ai nimic de pierdut,
    Oricum asigurate ce filtrul este cit mai bine amorsat si nu are aer rezidual ramas in medii , mai ales daca ai adaugat siporax nou.. poate dura citeva zile bune pina elimina tot aerul
    ca si ultima solutie inlocuirea rotorului si a axului
    PS si eu am 2 tetratecuri luate sh de pe forum si desi ambele au oarece virsta in spate eu sint incintat de ele ex 700 e din 2007,ex 1200 din 2008

  9. #9
    Member gty's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    salutare
    ce sa fac la un Tetratec EX600 ca nu mai are debitul puternic ?
    inainte facea valuri mai mari , iar de cateva zile nu mai vrea cu toate ca am curatat filtrul
    Ploiesti

  10. #10
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Curata bine furtunele si piesele de in si out

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •