Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 91

Thread: Alge - studiu de caz

  1. #21
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    cred ca ar trebui sa rugam autorul acelui articol, sa-l posteze si aici pe forum, pentru a evita eventuale neplaceri cu administratia acelui site, mai ales ca "acolo" este banat.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  2. #22
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Pasul 1. Am pus Bactozym in filtru, doua capsule.
    Mai mult pentru linistea mea sufleteasca. Sincer nu stiu daca aveam problema in filtru pentru ca algele traiesc bine de pe urma nitratilor iar daca am nitrati in apa inseamna ca filtrul isi face bine treaba transformand nitritii in nitrati.
    Pasul 2 trebuia sa fie schimbarea celor doua tuburi AquaGlo cu Osram Fluora. Am vazut ca desi spectrele sunt aproape la fel, la AquaGlo este putin mai mult ultraviolet/albastru. Asta poate fi o problema din cate am inteles. Din pacate numai peste minim 4 saptamani voi gasi aceste tuburi in zona. Asta daca nu mai caut si in alta parte (fara mari sperante) Un plus al tuburilor Osram este si faptul ca au 1000 de lumen/30W in comparatie cu AquaGlo care are numai 650 lumen.

  3. #23
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Din cate am observat am o deosebit de buna rezistenta la variatiile de PH din cauza ca am KH=11 (am avut si 8 ). De cate ori am masurat valoarea (nu de multe ori din cauza lipsei de kit de masurare PH) niciodata nu am gasit valoarea sub 7.0. Am tester de CO2 permanent dar nu este foarte concludent. Am de doua saptamani si un tester de PH care indica mai precis cu pasi de 0.2.

    LE aici am raspuns unui post de la Danny, post care a disparut dupa aceea.

  4. #24
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    iarta-ma ca am sters postul dar nu citisem eu corect, credeam ca deja ai schimbat neoanele.. in concluzie.. daca tuburile pe care le ai sunt suficiente si le folosesti de ceva vreme buna nu le schimba inca.. s-ar putea sa izbucneasca mai rau algele.. sa se calmeze mai intai pe urma incetul cu incetul..
    edit: si ca sa nu se supere nimeni spusesem ca o schimbare in bine a iluminatului daca nu este facut treptat poate sa dauneze in felul urmator: metabolismul plantelor se accelereaza, consuma mai multi nutrienti si co2 si se creeaza un dezechilibru, produc mai mult oxigen si inevitabil ph-ul va avea variatii mai precis va creste cauzand ce stiti si voi ca se tot discuta .. etc etc aparitia algelor :P
    si eu am aquaglo dar nu imi favorizeaza algele.. daca ai ph sub 7 n-ai treaba cu ele.. cel putin eu nu prea am

  5. #25
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Nu am gasit tuburi Osram deci nu le-am schimbat...

  6. #26
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Danny
    iarta-ma ca am sters postul dar nu citisem eu corect, credeam ca deja ai schimbat neoanele.. in concluzie.. daca tuburile pe care le ai sunt suficiente si le folosesti de ceva vreme buna nu le schimba inca.. s-ar putea sa izbucneasca mai rau algele.. sa se calmeze mai intai pe urma incetul cu incetul..
    edit: si ca sa nu se supere nimeni spusesem ca o schimbare in bine a iluminatului daca nu este facut treptat poate sa dauneze in felul urmator: metabolismul plantelor se accelereaza, consuma mai multi nutrienti si co2 si se creeaza un dezechilibru, produc mai mult oxigen si inevitabil ph-ul va avea variatii mai precis va creste cauzand ce stiti si voi ca se tot discuta .. etc etc aparitia algelor :P
    si eu am aquaglo dar nu imi favorizeaza algele.. daca ai ph sub 7 n-ai treaba cu ele.. cel putin eu nu prea am
    Sfaturile care i s-au dat in privinta iluminatului nu insemnau o schimbare totala a tuburilor. Iar in cazul lui ro_land iluminatul e prea puternic deci trebuie sa inlocuiasca cel putin temporar un tub aquaglo cu un osram daca nu poate sa-si ia un floraglo. Si imi mentin sfatul...opreste 840 definitiv sau macar inlocuieste-l cu un 830 ( de preferat 827 dar se gaseste greu si asta ).

    Spuneam alaltaieri ca mi-au aparut niste firicele de fuzz algae si cu toate ca reducerea iluminatului nu este o solutie pentru acest tip de alga ( care am vazut-o si in pozele lui ro_land ) fiind in stare incipienta reducerea luminii la jumatate a avut efect asta fara sa schimb apa caci am mana in ghips si nu pot. Acum nici urma de alge in acvariul meu si nici plantele nu au avut de suferit. Oricum in cazul acvariului meu or sa apara din nou.

  7. #27
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Mai degraba gasesc un FloraGlo decat un Osram Fluora dar nu stiu daca este o rezolvare dpdv al cantitatii luminii pentru ca dupa cum ziceam, un Osram Fluora da mai multa lumina decat un Aqua Glo iar Flora Glo si mai multa lumina decar Osram Fluora. Nu mai stiu ce sa cred in legatura cu iluminarea.

  8. #28
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Ro_land
    Mai degraba gasesc un FloraGlo decat un Osram Fluora dar nu stiu daca este o rezolvare dpdv al cantitatii luminii pentru ca dupa cum ziceam, un Osram Fluora da mai multa lumina decat un Aqua Glo iar Flora Glo si mai multa lumina decar Osram Fluora. Nu mai stiu ce sa cred in legatura cu iluminarea.
    La ce te referi cand zici ca da mai multa lumina un flora decat un aqua? Dpv al intensitatii "vizuale" flora este mult sub aqua. Eu folosesc flora mereu si nu am avut treaba cu algele in acvariul pe care l-am spart.

    Am o intrebare : in perioada ciclarii ai folosit toate aceste tuburi?

  9. #29
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Vezi ca am povestit cate ceva in legatura cu tuburile pe prima pagina a topiculu. Nu am avut toate la ciclare.

  10. #30
    Very high member Ro_land's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    1,053
    Post (Dis)Likes
    Asa arata acvariul in momentul de fata:



    Urmarind pozele care le-am facut aproape saptamanal ca sa urmaresc evolutia acvariului, am identificat momentul in care au inceput sa apara algele verzi pe background si frunze. Acestea au aparut dupa ce am pus tubul Philips 840.
    Intrebari:
    Ar putea fi tubul acesta (natura luminii) o cauza plauzibila?
    Daca da cu ce as putea schimba acest tub?
    Mai sus mi-ati recomandat un tub 830. Poate fi chiar asa de mare diferenta intre ele (840 si 830) in influentarea cresterii algelor?

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •