Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 150

Thread: Mica mea crescatorie de Guppy.

  1. #21
    High member husky17's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    iasi
    Posts
    723
    Post (Dis)Likes
    Eu unu' nu prea vad cum poti folosi un filtru extern pentru mai multe bazine.
    De ce iti spun asta: faci cumva sa traga apa din toate bazinele da' cine iti garanteaza ca aceesi cantitate de apa se intoarce in fiecare bazin ?
    Poate nu pun eu problema bine, insa eu chiar nu vad cum s-ar putea.

  2. #22
    Aquarium expert
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti Blv. Brancoveanu
    Posts
    2,321
    Post (Dis)Likes
    Probleme de care o sa te lovesti:
    # daca da boala da in toate bazinele care sunt deservite de filtru;
    # trebuie sa faci un sistem pe principiul vaselor comunicante intre acvarii pentru ca altfel nu o sa poti sa lucrezi cu ele;

    Eu unul nu ti-as recomanda!!!
    1) Esti pe net
    2) Esti pe forumul Acvarist.ro
    3) Imi citesti semnatura
    5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
    6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
    7) Zambesti, sau chiar razi


    http://kingi.sunphoto.ro
    http://kingbucharest.wordpress.com/

  3. #23
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    m-am gandit la chestia cu bolile daca ma loveste intr-un acvariu le contamineaza si pe restu, problema la care nu am gasit solutie este pompa care sa impinga apa in acvarii, de curs din ele se ocupa gravitatie. Pentru mine ii doar un concept is la stadiu de "sa incerc, sa nu incerc" oricum mai astept idei de filtrare la mai multe acvarii in afara de cea care o folosesc acum burete cu aer.

  4. #24
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Dragă Latty mini Fishroomul functionează cu mulţi bureţi, asta e!
    Deaja am văzut în pozele tale că sunt supradimensionaţi, e OK mai ales cînd sunt 2 buc. ÃŽn mod normal speli cîte unul la 30 de zile în ideea că cel de al doilea a fost nou şi s-a maturat după 30 de zile după primul...
    La guppy sistemul în buclă închisă (circuitul apei) poate fi catastrofal cum bine a subliniat colegul Zfcristian, referitor la transmiterea bolior...
    Există sisteme de schimb al apei la picatură cu acvarii "găurite" pentru prea plin şi scurgere direct la canal sau poţi iriga roşiile din grădină dacă stai la casă...
    Deci una peste alta trebuie un volum mare de apă stătută condiţionată etc...etc...etc...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  5. #25
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    M-am gandit si la sistemul cu apa la picatura. Am 2 butoaie mari de 50 l de plastic in care pot lasa apa afara la ciclat asta nu e o problema. Stau la casa dar e o curte comuna si din pacate nu am gradina. Am zis si repe am fieru in pivnita, l-am curatat, mai trebuie sa il tai sa fac masuratori si sa il sudez ma gandeam sa fac un grilaj in forma de L o sa fac imediat o schema si o sa postez, pe acel grilaj as putea pune un recipient pana in 30 L, planseu ar suporta o greutate mare ca ii facut acum 3 ani si m-am gandit la ce o sa fac si cum o sa fac si am pus mult fier in el, deci planseu o sa tina nu sunt probleme. La schimbu de apa la picatura ma gandeam sa folosesc furtunase si robinete (ca si cele de aer) deoarece acvariile mele nu is mari si nu am nevoie de un debit mare, nu ma pricep la gauritul sticlei si nu vreau sa ma complic cu asta. Revin imediat cu schitza suportului.

  6. #26
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Am facut schema suportului, am sa pun o poza unde o sa fie pozitionat, am in perete o gauara unde am acvariu de 100 l si nu veau sa acopar acel loc de aceea fac suportul in forma de L dupa cum am calculat as putea sa tin pe el cam 20 acvarii de 50 l mi-ai fi extraordinar.

    Locul din camera



    Suportul ( nu sunt expert in Paint dar ca sa va faceti o idee merge)

  7. #27
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Buna Dimineata, am renuntat la ideea ca o sa fac vreun filtru extern mare, si am 5 acvarii in lucru care trebuie sa le lipesc dar apare o problema la care nu stiu cum sa fac, o sa raman la ideea cu buretii cu aer pentru filtrarea su oxigenarea apei dar as avea neovoie de un mini compresor, am un resun acum cu 5 iesiri si mi-ar trebui ceva mult mai mare si care sa reziste in timp si silentios cat de cat ca o sa fie in camera in care dorm. O sa merg pe la magazinele din arad sa vad ce compresoare au ei sa vad modele si pareri dar poate ma ajutati si voi.
    Multumesc.

  8. #28
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes

    Compresor...

    ACO -003 ramine o alegere de compromis...
    Putere...................35w
    Presiune...............0.03Mpa
    Output...................60l/min
    Pret corect..........90Ron
    Dacă-l nimeresti şi pe cel mai putin zgomotos...atunci e absolut OK !
    Am unul care e în serviciu de cel puţin 4 ani NON-STOP !
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  9. #29
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Deva
    Posts
    92
    Post (Dis)Likes
    Poate sunt un pic offtopic dar.....daca ai o crescatorie din care vrei sa faci bani...nu mai bine te axezi pe xipho si molly velifera?....Sunt mai usor de vandut(cel putin in zona noastra) cresc mai repede, fac mai multi pui etc.

  10. #30
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rolemodel
    Poate sunt un pic offtopic dar.....daca ai o crescatorie din care vrei sa faci bani...nu mai bine te axezi pe xipho si molly velifera?....Sunt mai usor de vandut(cel putin in zona noastra) cresc mai repede, fac mai multi pui etc.
    Io am planuri mari pentru viitor si vreau sa fac mult mai multe dar momentan vreau sa am cat mai multe linii de guppy am inceput deja cu o matca de xifo am peste 200 pui inca nu au crescut dar cand ma stabilizez cu acvariile de guppy fac vreo 5 acvarii de xifo apoi molly apoi restu tot ce inseamna vivipar.

    Se pare ca am gasit mini compresorul mi se pare in regula daca zici ca merge de 4 ani e bine al meu are cam 2 ani de mers continuu dar nu are suficienta putere ... de unde se poate achizitiona?

    http://www.resun-china.com/En/Produc...3&ProClass=133

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •