Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 150

Thread: Mica mea crescatorie de Guppy.

  1. #1
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes

    Mica mea crescatorie de Guppy.

    In acest topic o sa va arat mica mea crescatorie de Guppy care contine mai multe varietati, doresc sa imi atrageti atentia daca nu procedez corect in cresterea lor, accept si pareri noi, idei , intrebari, poze cu si despre guppy sau crescatoria voastra de Guppy.

    Detalii tehnice:

    Pompa de aer Resun AC 9904 ( merge de 2 ani continuu)
    Bureti cu pietre de aer la fiecare acvariu
    neoane : (ieftine , nimic special)
    peste 20 acvarii facute de mine (sticla comandata eu le-am lipit) doar 10 in functiune, (acvariile nu depasesc 100 l iar cele mai mici sunt de 7 l )

    Tehnica mea , ma uit pe net reviste, aleg o linie care imi place, caut pe la prieteni, obor, magazine, daca nu gasesc ceea ce vreau caut ceva apropiat acelei linii. dupa ce am achizitionat masculii de care am nevoie ii pun intr-un acvariu de maxim 15-20 l .(mascul matur 5-7 luni) Apoi iau din femelele mele care nu au vazut mascul in fata lor de cand s-au nascut (virgine) de 5-6 luni (maxim 3 femele la un mascul minim 2) dureaza ceva timp pana face femela burtica, cand e gata de nastere pun o maternitate plutitoare in acvariu si pun femela care e gata de nastere ( femela o pun seara) temperatura apei constant 24-25 grade la toate acvariile mele. (puii intre 25-26 daca e cazul pana la 2 dupa ce femela a facut puii o scot. pun puii intr-un acvariu comun pentru puiet (sa fie cam aceiasi varsta(maxim 1 sapt diferenta intre ei) si ii cresc pana la 6 luni. aleg apoi ce imi place mai mult restu ii duc la piata pentru vanzare
    Poze : http://img245.imageshack.us/gal.php?g=ssl20294.jpg

    Acvarii in care tin pestii pentru reproducere


    Acvariu pentru pestii de vanzare (pesti amestecati care ii duc la piata pentru vanzare)

    Maternitate Plutitoare , capacitate 2 Femele , Pui ... n/a

    Acvariu puiet (schimb de apa la picatura o sa pun poze despre asta mai tarziu)


    Intrebari? Sugestii? Critici?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Cartierul Militari
    Posts
    136
    Post (Dis)Likes

    inrtebare

    Ne poti dezvalui cum/cat/cand/ si cu ce ii hranesti ?

  3. #3
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    la puii pana in 3 luni le dau Cyclop congelat 1 data pe zi, cyclop viu + pureci vii (cand merg dupa pureci) , fulgi de la Tropycal Vitality & Color
    de 2 ori pe zi dimineata Fulgi marunti ca si praful, la amiaza purec mic cu cyclop viu (daca am fost sa strang) daca nu cyclop congelat, seara Fulgi

    la adulti dimineata artemia congelata, seara fulgiTropycal Vitality & Color

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    74
    Post (Dis)Likes
    Intrebare:scoti bani frumosi din asa ceva?daca ai avea raritati,ar trebui
    Sugestie&Critica:ca si multi alti acvaristi de pe forum si din lumea intreaga nu ne plac acvariile suprapopulate,in loc de 20 de acvarii...ar fi mai placut daca ai avea 5 si bune(frumoase,luminate corespunzator,substrat,plante,Co2,asta doar in cazul in care nu traiesti de pe urma acestei activitati si nu urmaresti un profit extraordinar,daca ceea ce faci e pt profit sau traiul de zi cu zi Succes la vanzare.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    nu cresc guppy pentru bani pentru ca nu traiesc din cresterea de guppy, is la liceu inca nu ma intretin singur si cand o sa fiu pe banii mei nu cred ca o sa stau din cresterea de Guppy is zile cand merge vanzarea 300-400 ron pe zi si is zile cand nu scoti nici cei 6 lei cu care platesti masa de la piata, depinde de cumparatori si de noroc, avand in vedere ca doar duminica este piata la noi in Arad 3-4 ori pe luna nu scot nici banii pe curentu consumat despre acvariile suprapopulate, pot sa spun un lucru, fac schimbul de apa la 2 zile nu o data pe sapt, de fiecare daca aspir substratul, in ultimul an nu am avut decese din cauza bolilor, doar a batranetei.

  6. #6
    High member frank's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    584
    Post (Dis)Likes
    sincer imi place, am doar o singura critica si anume:
    de ce nu inlocuiesti dulapioarele cu niste rasteluri frumoase, ai putea sa aliniezi acvariile frumos, matele (cablurile) care atarna pe acolo asa de inestetic ar disparea dintr-o data si ai avea loc de lucru...ar fii de nota 10, pentru ce spun eu ar trebui doar sa inlocuiesti dulapul mare din colt, lucru destul de usor de realizat si ba chiar ai economisii din spatiu, nu le-ai mai avea rasfirate ci toate la un loc ( in locul dulapului)

  7. #7
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes
    m-am gandit la chestia asta cu 2 ani in urma m-am interesat m-am uitat in portofel si cam toata afacerea m-ar fi costat cam 400 ron cu niste rafturi metalice frumoase cu pal gros de 2,5 cm , in care aveam 3 rafturi si imi incapeau peste 20 acvarii dar nu am avut bani atunci acum am gasit fieru ii in pivnitza l-am curatzat urmeaza sudatul, vopsitul mai trebuie sa fac rost de pal si rafturile sunt facute, dupa cum am zis profitul nu este mare daca nu ai de unde sa faci o investitie serioasa te chinui putin, cam in 2 sapt o sa vezi cum arata cu rafturile metalice

  8. #8
    High member frank's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    584
    Post (Dis)Likes
    felicitari, abia astept sa vad evolutia, bafta in continuare

  9. #9
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Felicitari Latty metoda ta e bună...hrană vie, schimb de apă căt trebuie şi cînd trebuie...asta e cheia problemei !
    Avănd în vedere că eşti tinerel şi văd că te pricepi în mod sigur te-ai putea întălni cu "marea performantă", totul e să perseverezi !
    Mi-ai adus aminte de o chestie...şi eu am testat mîncarea de la TROPICAL şi mi-a facut o impresie foarte bună...Vipanul mai e cum mai e, dar Tetraminul sigur nu mai e ca altă dată...
    Un GUPPYST serios nu are voie să încheie bilanţul lunar fără 300-400 de "ieuro" chiar şi la vremuri de criză...totul e să ai material "săditor" de calitate !
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  10. #10
    High member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Arad , Timisoara
    Posts
    526
    Post (Dis)Likes

    Daca vrei poti...

    inca nu le stiu pe toate am avut exemplare extraordinare si unice dar le-am pierdut din cauza nestiintei , am iesit pe piata din arad de anul trecut, vanzare nu prea este sau nu is suficient de cunoscut inca ca sa zica lumea "stiu eu pe cineva care are ceva fain" ca sa stie unde sa vina primesc pe oricine sa imi viziteze mica capodopera, scopul meu ii sa am cat mai multe varietati de Guppy de 2 luni am achizitionat si cativa xipho am scos deja peste 80 puiuti o sa ma extind in viitor am o pivnitza mare dar nu am bani de investit inca, rafturi, compresoare, neoane, curent, sticla, etc. cand o sa am salariul meu o sa fac ceva maret, asta imi place.

    Ed.(silvester)...am adaugat un titlu sugestiv...

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •