View Poll Results: Sunteti interesat de acvariile marine ?

Voters
387. You may not vote on this poll
  • Nu , eu ma rezum la acvaristica de apa dulce.

    39 10.08%
  • Da,vreau sa-mi fac unul cat mai repede.

    89 23.00%
  • Da,poate candva o sa-mi fac unul.

    217 56.07%
  • Da , doar din curiozitate.

    33 8.53%
  • Mie-mi plac coralii in acvariile de apa dulce

    9 2.33%
Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 71

Thread: Cati dintre voi ar fi dispusi sa se apuce de un marin?

  1. #21
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    cu marea linga tine, nu vad de ce nu ai incerca sa tii 2-3 deditei, un crab, 2-3 pui de guvizi si eventual un garid. pina "iti dai mana" pentru un marin "adevarat"...
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  2. #22
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    arad
    Posts
    299
    Post (Dis)Likes

  3. #23
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    BUCURESTI - Pajura (si mai rar prin Braila)
    Posts
    967
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fishdisease
    Exceptional, dar stau si ma intreb...oare ce intra intr-un marin intre 10.000 - 25.000 euro???Cum se vehiculeaza pe forum? Mai ales ca pe site-ul zooplus este oferta Red Sea, acvariu complet la 3.500 ron...care am inteles ca este un marin. Deci, 1.000 euro.
    Si mie mi se par exagerate preturile despre care am auzit.
    Acvariu Muller & Pfleger (grupul Eheim) AquaPro 100 - 180 l cu filtru TetraTec Ex700, incalzitor Jager 150 W, Neon Hagen Aqua-Glo 30W + Osram Fluora 30W.
    Fishy fish: 4 x Ancistrus, 2 x Cory, 7 x Neon, 2 X Neon rosu, 3 X Leer, 4 X Guram galben
    Melci: Nenumarati x Pomaceea
    http://mcerincorporated.blogspot.com/

  4. #24
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    BUCURESTI - Pajura (si mai rar prin Braila)
    Posts
    967
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fishdisease
    Ups...retrag intrebarea cu cei 10.000 euro, ca am gasit raspunsul
    Adica: Tridacna 200 MDF melaminat in culori negru sau albastru
    42.822,86lei - Acvariul panoramic de apa sarata
    cati litri?
    Acvariu Muller & Pfleger (grupul Eheim) AquaPro 100 - 180 l cu filtru TetraTec Ex700, incalzitor Jager 150 W, Neon Hagen Aqua-Glo 30W + Osram Fluora 30W.
    Fishy fish: 4 x Ancistrus, 2 x Cory, 7 x Neon, 2 X Neon rosu, 3 X Leer, 4 X Guram galben
    Melci: Nenumarati x Pomaceea
    http://mcerincorporated.blogspot.com/

  5. #25
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    si 1000 eur e mult la care mai adaugi cate ceva + pesti si ajungi la 2000. in orice caz sumele astea NU le au pentru investit 99.99% dintre acvaristi.

  6. #26
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    BUCURESTI - Pajura (si mai rar prin Braila)
    Posts
    967
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fishdisease
    Tridacna 200 MDF melaminat in culori negru sau albastru
    42.822,86lei

    Tridacna 200 MDF melaminat in culori negru sau albastru

    Acvariul panoramic de apa sarata Tridacna 200 este echipat cu stand acvariu, sistem de filtrare si iluminare.
    Acvariul: geam float 15 mm (c. 0.6"), dotat cu camera de prea-plin si sistem de reglare al nivelului coloanei de apa si spatiu pentru filtrare pe baza de bactobolti. Cu rame din lemn masiv. Nivelul apei este de 70 cm (c. 28").

    Dimensiuni (incluv rama):
    * 200 x 73.5 x 87 cm;
    * (c. 80" x 29.4" x 34.8").

    Stand acvariu complet asamblat de culoarea lemnului natur dar pate fi disponibil si in culorile de baza.
    Sistem de filtrare: Reef 2000 complet cu 2 pompe de recirculare Ocean Runner 3500.
    Sistem de iluminare: lampi metal halide Aquaspacelight disponibil in variantele de culori: negru, alb sau argintiu de 3 x 250 w Aqualine 10000 13000 K si lampi compacte 4 x 24 w L67 Blue Dulux Power.

    Dimensiuni (l x w x h):
    * 203.5 x 73.5 x 169 cm;
    * (c. 81.4" x 29.4" x 67.6").

    Acvariu complet de apa sarata.


    Deci, vreo

    1278 litri !
    Pai, la asa OZN, e normal sa coste atat Probabil ca si face banii.
    Acvariu Muller & Pfleger (grupul Eheim) AquaPro 100 - 180 l cu filtru TetraTec Ex700, incalzitor Jager 150 W, Neon Hagen Aqua-Glo 30W + Osram Fluora 30W.
    Fishy fish: 4 x Ancistrus, 2 x Cory, 7 x Neon, 2 X Neon rosu, 3 X Leer, 4 X Guram galben
    Melci: Nenumarati x Pomaceea
    http://mcerincorporated.blogspot.com/

  7. #27
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Exceptional, dar stau si ma intreb...oare ce intra intr-un marin intre 10.000 - 25.000 euro???
    in functie cat de departe vrei sa mergi - ce vrei sa tii in acvariu si ce vrei sa automatizezi - mai poti pune un reactor de calciu, CO2, sisteme de racire, sistem de compensare a nivelului apei (in urma evaporarii), generator de valuri, sistem de aditionare substante, sterilizator UV, filtru de tip "fluid bed", etc. Asta vorbind numai de ceea ce se afla in exteriorul acvariului
    Dar un incepator care vrea sa creasca o specie de clovni si o anemona ceva nu are de ce sa se sperie. Apoi tot acest conglomerat de aparaturi si sisteme poate fi inlocuit cu succes de metoda "ecosystem".
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  8. #28
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  9. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes

    S-a omis un magazin cred

    Credeti-ma ca aveti ce vedea acolo ,,eu am fost si nu ma pot lauda co u experienta vasta dar am mai contemplat la ideea cu marinul si am mai vazut acvarii ,dar acolo......intradevar costuri dar este ceva deosebit
    Magazin (Show-Room): Bd. Ficusului, nr. 5-7, sector 1, Bucuresti (Baneasa)

  10. #30
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    hai salutare,
    fratilor eu sunt din Constanta si am avut si eu ocazia sa vad cum arata un marin intr-un petshop ... petronul zicea ca il vinde cu totu` (5000 de euro) cu absolut toate echipamentele necesare, populat cu 3 clovni , 2 blue lady (nu mai stiu exact cum se numesc .. e posibil sa ma insel) , corali , anemone , si cateva nevertebrate ... nu stiu exact ce volum are bazinul dar dupa aprecierile mele e vorba de vreo 80 de litri. In Buc cu cat se vinde un clovn ? ca la petshup-ul cu pricina e vobra de 120 ron / buc ... Per total mi se pare un pic cam aberant ... cu banii astia iti faci un acvariu de apa dulce de marimea unei bucatarii si iti raman bani sa il populezi si cu discusi (vorba vine) ... oricum daca ar fi sa obtin cumva un acvariu marin ... poate m-as risca sa il intretin ... cu toate ca nici asta nu e prea ieftin ... dar sa il fac de la 0 ... in nici un caz ... cu toata frumusetea lui ... dar chiar nu se merita atatia bani

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •