View Poll Results: Sunteti interesat de acvariile marine ?

Voters
387. You may not vote on this poll
  • Nu , eu ma rezum la acvaristica de apa dulce.

    39 10.08%
  • Da,vreau sa-mi fac unul cat mai repede.

    89 23.00%
  • Da,poate candva o sa-mi fac unul.

    217 56.07%
  • Da , doar din curiozitate.

    33 8.53%
  • Mie-mi plac coralii in acvariile de apa dulce

    9 2.33%
Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 71

Thread: Cati dintre voi ar fi dispusi sa se apuce de un marin?

  1. #11
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    mda...si aceasta este o solutie. dar pentru cat timp??? oare sistemul asta simplu cata stabilitate are??? cat timp va dura pana se va strica echilibrul si se va simti lipsa acelor componente hardware care fac atat de scumpe acest tip de acvarii??
    la fel de simplu se poate face si un acvariu cu apa dulce intr-un pahar.....dar cat tine gluma???

  2. #12
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    "gluma" tine de asta vara, si tocmai ca a vrut sa "glumeasca" sa vada cam ce bataie de cap va avea cind se va lasa de "gluma", si se va apuca de unul adevarat.
    faza naspa e ca a prins drag de carcalacii aia, si vrea sa-l deezvolte, asa "gluma cum e" (vre-o 50-60-l )

    este o varianta ceva mai economica, de obisnuire cu tabieturile unui marin adevarat .. parerea mea
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  3. #13
    High member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    BUCURESTI - Militari Apusului.
    Posts
    701
    Post (Dis)Likes
    scump tata nu e de mine....au mai adus cateva acvarii marine vreo 4 si la magazinul din piata moghioros.....
    ضصثيفغهنتانمعهخجدطايلاةنناةووثلرسئلاسشقعهىةوز طج لذبلغهحكا
    .........si uite asa mi-am luat acvariu : http://www.youtube.com/watch?v=ConVJ2dnI-U

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes
    Ce inseamna scump in acvaristica marina ? Eu deja pt un acvariu de 300L am cheltuit 2.5 milioane pe sticla, silicon si alte accesorii pentru lipire, 4 milioane pe 2 filtre Tetra Ex 700, 1 milion pt o pompa de oxigen si inca nu am ajuns la partea cu capacul, neoanele si incalzitorul.
    As vrea va rog daca stiti sa imi spuneti (sau macar sa apreciati) preturile pentru echipamentele indispensabile unui marin si ce volum minim tb sa aibe un acvariu sa zicem pt 2 clovni (fara alte vietuitoare).
    Ah si inca ceva cat costa sarea necesara unui schimb de apa ? (sa zicem roni/luna ).

  5. #15
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    GALATI - Mazepa 2
    Posts
    748
    Post (Dis)Likes

    Cautam cu totul altceva dar ...

    Iata ce am gasit: http://www.reefs.org/phpBB2/viewtopi...er=asc&start=0

    Si ca sa vedeti despre ce este vorba:
    Acvariu 150L net cu Scalari diamant
    Acvariu 30L cu creveti Red Cherry

  6. #16
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    aham. Individul asta tine 2 clovni in 112l de apa. Micutzii cresc maxim 9cm => fiecare are nevoie de 40l => 2 clovni - 80l => acvariul sa fie macar 100 - 110l brut. Deci asta ar fi acvariul minimal.

    @Deceneu: Sa facem o lista sumara de hardware pt un acvariu 300l.
    Refugiul - un fel de wet&dry, dar realizat putin altfel. Acesta gazduieste un mic acvariu luminat 24/24h in care pui niste "ingrediente" minune. Inainte si dupa acesta exista cate un compartiment plin cu bioballs. Ingredientele ar fi un noroi special si o alga numita Caulerpa taxifolia. Mai multe detalii despre metoda ecosystem: aici.
    Spumatorul - nu mai e necesar in acest caz.
    Pompa de apa pt refugiu: 2000l/h - 50 lei. Powerhead pt recircularea apei in acvariu 1000l/h - 40 lei.
    Sarea 25kg - 360lei, iti ajunge pt a schimba 721l de apa (folosesti 320g la 10l de apa). Asta inseamna cam 50 bani per litru de apa.
    Schimb de apa - 10% cel putin o data pe luna. La un acvariu de 300l te costa 15 lei sarea pt fiecare schimb.
    Apoi testele de apa: NH4, NO2, NO3, PO4, Ca, pH - 30 lei fiecare.
    Altele: hidrometru, termomentru, incalzitor, neoane MarineGlo+PowerGlo.
    In acvariu: piatra vie 30Kg + nisip viu 30Kg.
    Pana aici toate bune si frumoase. Dar...
    O problema ar fi instalatia de osmoza inversa. Si fara ea nu stiu daca se poate. 450 lei.
    Apoi temperatura vara... Daca s-ar putea tine la 26 de grade cu un cooler de calculator ar fi grozav. Un chiller - 1100 lei. Aer conditionat de 9000 BTU/h - 900 lei.
    ...cautind pe-o linie moarta
    trenuri ce nu sunt pe harta

  7. #17
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    TX
    Posts
    134
    Post (Dis)Likes
    Nu sunt expert insa consider ca sunt dotat suficient cat sa pot incepe un acvariu marin. Daca-mi esueaza, invat si a doua oara sunt convins ca nu mai am probleme. In dotare am hidrometru, refractometru, sare marina, kit complet de testare a parametrii apei: amoniac, nitrite, nitrate, pH, dH.
    Plus o adevarata farmacie de antibiotice, antifungale samd
    <- Paranoia 'r' Us
    Local crab/invertebrate enthusiast
    fishb0ne.net
    Filmuletele mele acvaristice pe YouTube

  8. #18
    User banat
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    BucurestiNewAge
    Posts
    795
    Post (Dis)Likes
    Salutare Marinilor!Care ai chef de o plimbare,da o fuga la petshopul din Piata Unirii au ~ 4-5 tancuri recifale.Cele mai faine sunt in Baneasa langa Aeroport:unul in Restaurant Capriciosso(patroni italieni).Al doilea,daca ai 25.000 Euroi rataciti prin buzunare,poti sa-l cumperi din MolulFantezia-200x100x100 cm. !!!!!!!!!!!!

  9. #19
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    BUCURESTI - Pajura (si mai rar prin Braila)
    Posts
    967
    Post (Dis)Likes
    inteleg ca pentru un acvariu + accesorii este nevoie de circa 10.000 euro. E adevarat? Are cineva idee cat ar costa apoi intretinerea?

  10. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    92
    Post (Dis)Likes
    mmmmmmmmmmmm....credeti ca din 60L se poate face unu marin?Daca da as putea sa ma apuc chiar acum de cumparaturi
    ACVARISTICA UN NOU MOD DE VIATA

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •