View Poll Results: Sunteti interesat de acvariile marine ?

Voters
387. You may not vote on this poll
  • Nu , eu ma rezum la acvaristica de apa dulce.

    39 10.08%
  • Da,vreau sa-mi fac unul cat mai repede.

    89 23.00%
  • Da,poate candva o sa-mi fac unul.

    217 56.07%
  • Da , doar din curiozitate.

    33 8.53%
  • Mie-mi plac coralii in acvariile de apa dulce

    9 2.33%
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 71

Thread: Cati dintre voi ar fi dispusi sa se apuce de un marin?

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes

    Cati dintre voi ar fi dispusi sa se apuce de un marin?

    Nu sunt un expert in ale marinelor tinand cont ca tot ce stiu despre ele sunt cunostiinte acumulate indirect de pe diferite situri si forumuri dar impreuna cu cei interesati de aceasta ramura as vrea sa expunem niste informatii utile pentru o informare si educare reciproca.
    Astfel pentru inceput vreau doar sa aflu cam cati ar fi interesati sa afle despre cum se face un acvariu marin si cati ar fi interesati sa-si faca un astfel de acvariu.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti - Dristor
    Posts
    285
    Post (Dis)Likes
    am fi interesati toti, cred, insa oferta din romania e limitata. multi acvaristi nu au vazut niciodata un acvariu marin, iar speciile de pesti marini importate pot fi numarate pe degete. iar in afara de pesti, in acvariile marine am mai vz tot felul de animalutze: corali, bureti, anemone, iar pe unele siteuri straine am vazut la vanzare ceva numnit "piatra vie". oricum, ca magazine pt pesti marini, in bucuresti, am gasit doar in piata amzei si la unirii, pe Sf. Vineri. Stie cineva cam la ce temperaturi traiesc? cu ce se hranesc? ce comportament au?

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    acvariul marin e un vis aproape irealizabil in zilele astea in Romania. zic aproape fiindca nu e imposibil, dar partea cu echipamentele si chiar cu achizitionarea populatiei acvariului marin, te duce la ruina financiara. din pacate acest fel de acvariu e inca apanajul firmelor si institutiilor.
    eu sunt foarte interesant sa cunosc cat mai multe lucruri despre acest subiect, am citit cam tot ce s-a scris prin carti si pe Internet, e greu, e scump si sunt neacesare cunostinte extinse;; poate dupa ce acest topic va creste, unii dintre noi pot incerca..

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Piatra vie este "scanteia" cu care se "aprinde" un acvariu marin.
    Astfel aceasta piatra vie este de fapt piatra recoltata direct din ocean , cu toate vietuitoarele care o locuiau in acel moment.
    Cand o introduci in acvariu bacteriile se inmultesc si raspandesc avand loc ciclarea.Sper desosebire de un acvariu de apa dulce ciclarea la un marin poate dura si doua luni , perioada care variaza si in functie de cata piatra vie folosim.
    O problema destul de greu de rezolvat este mentinerea temperaturii apei intre 24-27 grade.Peste 27 de grade nici pestii nici nevertebratele nu rezista.Si cum la noi este atat de cald vara ,ne trebuie ori o camera foarte racoroasa, ori un mod de a raci camera(aer conditionat).Totusi cea mai usoara metoda de a raci apa este si cea mai scumpa - chillerul.Acesta este un dispozitiv extern , prin care trece apa pentru a fi racita.Preturile pentru asa ceva sunt de la 1000 ron in sus.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Galati
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes

    piatra vie

    Si pe mine ma intereseaza raspunsul la intrebarea acestui topic. Unde exista cerere, exista si oferta - o relatie reciproc avantajoasa.

    Atit acvaristica de apa dulce cit si cea marina le poti face in cunostinta sau in necunostinta de cauza, probabil. Nu sustin ca fara cele pe care le voi expune mai jos (si multe altele), nu putem avea un acvariu marin. Acesta e punctul meu de vedere. fac aceasta precizare pt a preveni contraargumentarea de tipul "filtrului bolborositor".

    Dotarile, mijloacele, procedeele pe care le avem in vedere in amenajarea/intretinerea unui acvariu au ca scop asigurarea proceselor fizico-chimice si biologice din natura: sedimentarea (filtrul mecanic), mineralizarea, nitrificarea (filtrul biologic), denitrificarea s.a.. Deoarece intr-un sistem inchis (acvariu, cu o rata moderata de primenire) se pot acumula patogenii intr-un ritm necontrolabil, sterilizarea apei se recomanda.
    In apa marina, viteza reactiilor chimice este mai mare decit in apa dulce. De aceea, dispozitivele care asigura intretinerea calitatii apei se aleg cu mult mai mare grija (debitul pompei de recirculare, de exemplu, este un parametru functional important). In plus, startarea acvariului se face cu mult mai mare atentie, pt a facilita stabilizarea unei microfaune care sa contribuie la procesele biologice din acvariu. Oricit de bogata ar fi aceasta microfauna - ea are un rol important, care mareste "durata de viata" a acvariului - aceasta nu va putea substitui dispozitivele care deservesc acvariul: filtrul mecanic, biologic, skimmer-ul etc.

    Piatra vie ar putea fi procurata si din Marea Neagra - nu chiar din zona de spargere a valurilor. Tinuta in "carantina" (intr-un recipient lipsit de pesti) o perioada de 30 -40 zile, ar putea intrerupe ciclul de viata al eventualilor paraziti. Am unele temeri fata de aceasta optiune, dar este, deocamdata, printre putinele disponibile. Marea Neagra este o mare poluata, cu o fauna... diversa . In timp, salinitatea (17%0 - cel mai fericit caz) poate fi treptat ridicata la salinitatea corespunzatoare pestilor de recif (35%0).
    Piatra vie, colectata astfel, mentinuta in permanent mediu umed, este adaugata treptat in acvariu. la fiecare "injectare", tot mai multe microorganisme utile isi vor ocupa locul in bazin. in acvariile de mii de litri, aceasta "populare' poate dura pina la un an.
    Piatra vie nu reprezinta numai suport pt microcenozele necesare in intretinerea unui acvariu marin, dar si mediul de viata in care pestii de recif - animale adaptate la relatiile competitive din recifele coraliere - isi "vor forma" teritorii. Piatra vie este de asemenea, o continua sursa de calciu in apa.
    nu cred ca denitrificarea - asigurata de bacteriile denitrificatoare localizate in porii pietrelor - se produce cu o rata semnificativa. primenirea apei - in proportii mici, dese si regulate - ramine o masura principala pt a controla nitratii, fosfatii etc.
    Suportul pt microcenozele necesare il rperezinta si spartura de scoica - adaugata in substratul bazinului - sau scheletele de corali.

    Oricum ar fi, problemele in acvaristica marina se pun in doua moduri: acvarii cu pesti si acvarii cu pesti si nevertebrate (acvariile de recif, foarte complexe, adevaratele provocari; nevertebratele marine sunt mult mai sensibile la parametrii hidro-chimici si la variatiile acestora).

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    satu mare
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes
    Si pe mine ma intereseaza acvariile marine.Sigur problema banilor ma impiedica sa imi implinesc visul,dar un vis propus poate deveni realitate daca vrei cu adevarat.In primul rand as dori sa aflu cat mai multe detalii despre cum se amenajeaza un acvariu marin,cum se incepe,ce dotari iti trebuie,ce volum de acvariu ar fi cel mai potrivit.Sigur prima data as tine doar pestii clovni,pentru ca am inteles ca nu sunt chiar asa de sensibili.Am citit eu cateva lucruri despre acvarii marine pe internet,dar din pacate prea putine in limba romana.As mai avea multe intrebari de pus,dar toate la timpul lor.
    Pentru un foc urias ai nevoie doar de o scanteie

  8. #8
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by discus77
    ....Sigur problema banilor ....
    un foarte bun prieten de-al meu tocmai isi amenajeaza un acvariu marin la firma lui. Pana acum a cheltuit vreo 250 de milioane si inca nu a terminat
    Eu zic..interesant, dar prefer sa raman la acvaristica dulce.

  9. #9
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    incep chiar sa nu imi mai placa cele marine...
    pai fratilor cu 25 de milioane faci acvariu de sta mitza-n coada si pe acvariu si langa acvariu si in acvariu.
    ca sa te apuci de marin trebuie sa fii om instarit, cu firma mare sau cu castig la loto. e buna ideea cu firma pentru ca acolo poti avea cheltuieli care se cam pierd in neantul acvaristicii si a lumii pestanilor.

  10. #10
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    "un amic" si-a facut un marin...
    a luat citeva peturi cu apa de la mare
    a luat citiva bolovani .. de la mare..si niscai-va nisip de scoici
    beneficiaza de aportul unui osmozor
    si-a cumparat sare marina "de firma"
    si-a cumparat un skimmer, avea un filtru extern
    a colectat un crab si un pestiuc asemanator guvidelui
    a cumparat de pe la hypermarketuri, diferite specii de scoici

    .... si are marin ...
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •