Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: Identificare multipla

  1. #11
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Acuma nu stiu care dintre voi ma ia la misto cu asterinele, dar am sa va zic care e treaba:
    Ele haleste algele si se inmulteste foarte tare. Dar totodata unia barfeste ca asterinele haleste si zoasi. Din acest motiv eu fiind un fan al stelelor oricare ar fi ele si orice forma si dimensiune ar avea, am hotarat sa las in viata singura asterina albastra pe care o am, ea fiind in refugiu unde nu am zoasi pe persoana fizica care este.
    Nestiind daca asterinele se inmulteste fara alte asterine, nu stiu daca se fac mai multe sau o sa raman cu una care o sa moara de batranete si cu gandul la zoasii pe care nu i-a mancat ca nu i-a avut.
    Care este.
    Am auzit si io ca ariciu haleste alge mai tare ca alte oratanii marine. Da daca mai imi iau si arici ii provoc lui Iogen un atac pe persoana fizica si nu vreau sa-l ranesc in suflet si simtiri.
    Doamna Laura si P, daca matale ii creezi conditii lu dom doctor, eu ii fac transferu. Il aduc cu masina mea care este si il plasez la matale in tank.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #12
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    CLUJ
    Posts
    489
    Post (Dis)Likes
    Asterinele se inmultesc (si) asexuat prin lepadarea unui picior din care se formeaza o noua asterina

  3. #13
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pufiman
    Asterinele se inmultesc (si) asexuat prin lepadarea unui picior din care se formeaza o noua asterina
    Da. Asa am citit si eu.

    @Eugen: Asterinele sunt privite ca mancatori de zoasi. Ca se spune, ca intr-adevar mananca, ce te faci daca a doua varianta e corecta si nu le ai in refugiu, ci in bazinul mare? Ca se si inmultesc ca iepurii... (Si asta nu mai e cu "poate")
    Doar ca sa le ai in refugiu? Ai un Harlequin Shrimp ca sa ai nevoie de ele ca hrana?
    Cine le-a gasit in acvariu, e putin probabil sa le gaseasca pe toate (vezi metodele de inmultire) si sa le mute in sump/refugiu, ca sa nu zicem ca e posibil sa treaca inapoi in bazin. (Parerea mea.)

    Nu iau la misto nici stelutele, nici pe nimeni, care este, dar mi se pare "periculos" la un iubitor al zoasilor sa dea peste o asterina. Eu nu vreau sa testez mitul daca una/unele mananca frumusete de floricele.

    @ Juwel: io iti doresc sa te bucuri de asterina(ele) tale. Ce gasesti pe - si in - pietrele alea vii ne arata cat de divers si interesant este oceanul (si baftosi suntem noi ), dar ai grija, nu totul e bun...
    Sa mai studiem ce mai zic si altii, facem si noi experimente... Vedem ce se intampla. Iti donez niste zoantusi sa ii lasi cu asterina. (Prost e ca si mie imi place gagalicea... )
    Aaa, domnu Juwel, da mata chirurgul si atunci sunt sigura ca domnul Eugen nu va mai comenta aparitia unei Mespilia globulus
    Dar nu sunt sigura ca eu ii pot asigura conditii d-lui doctor... Discutam.

  4. #14
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    CLUJ
    Posts
    489
    Post (Dis)Likes
    Rapoartele sunt impartite pe net referitor la asterine, unii zic ca sunt daunatoare, altii zic ca nu toate speciile de asterine mananca zoasii, altii zic ca manca doar zoasii bolnavi -pe moarte.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •