Results 1 to 9 of 9

Thread: Compatibilitate ciclide africane

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    Compatibilitate ciclide africane

    Am in acvariu 20 ciclide africane (mici, pui, o sa mai scap de ele cand se fac mari) si vreau sa pun niste sanitari pentru a manca din alge.Acvariu este de 180 l, sau ce alte specii de pesti mai merg cu ei, nu prea am vazut mult compatibilitati
    MAYLANDIA GRESHAKEI si mai am Labidochromis caerulus

    Astept sfatul vostru

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Satu Mare
    Posts
    114
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu,dar cred ca ai putea pune linistit niste ancistrus sa curete algele si cativa sanitari care sa curete nisipul.Cred

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    In bazinul meu , alaturi de cyrtocare , convietuiesc ancistrusi (de toate felurile) , synodontis(eupterus si nigrivents) si leiocassis siamensis(bumble bee cat fish) . Printre ei si-a facut loc si un "vapor" (pleco 35 cm) . Ancistrusii se impuiaza in draci , iar restul nu dau semne ca s-ar plictisi in bazinul meu

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    Merci de sfat

    O sa achizitionez atunci cativa, am intrebat asta ca in acvariul cu ciclide americane nu a supravietuit nici un sanitar, sau orice alt peste, si ma gandeam sa nu fie la fel si cu ciclidele africane, mersi de sfat si o sa va anunt ce o cumpar.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti - Dristor / Mihai-Bravu
    Posts
    161
    Post (Dis)Likes
    mike, el are bazin de 180litri, asa incat pleco iese din discutie iar synodontis nu i-as recomanda dupa ce am patit eu cu ei la un bazin asa mic. Plus ca synodontis nu mananca alge.

    @musaipraz
    Ancistrusii desi nu sunt chiar potriviti, nu par sa aiba probleme cu africanii. Daca ii iei pentru alge, incearca sa iei exemplare mai mici... 3-5cm. O sa creasca oricum repede si sunt mai productivi la curatat.

    Insa nu inteleg de ce ai nevoie de mancatori de alge. Ciclidele isi fac treaba bine. Si o sa-ti doresti sa ai ceva verdeata mai tarziu.
    Poti la fel de bine sa strecori niste melci Neritina care au avantajul ca iti curata anubiasul de alge. Lucru pe care ancistrusii mari nu-l fac.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    alge

    Aceste alge sunt de un verde crud si imi apar cam la o saptamana si un pic, ideea este ca am pietris de 4-5mm in loc de nisip si imi apare si acolo aceasta alga, ce imi apare pe pietre nu este deranjant, dar momentan puiutii de ciclide nu fac fata cei mai mari au 4-6 cm, iar cei mai pitici 1 cm

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti - Dristor / Mihai-Bravu
    Posts
    161
    Post (Dis)Likes
    Nu ma pricep suficient la alge, asa incat nu stiu despre care din ele e vorba.

    Tot ce pot sa-ti spun este ca mancatorii de alge nu mananca ORICE alga.
    Mai bine citesti ce s-a scris pe la forumul de alge si/sau ceri ajutor acolo, ca sa gasesti cea mai buna solutie pentru problema ta.

    Si intr-adevar, ciclidele tale sunt mici ca sa fie productive in sensul asta.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    70
    Post (Dis)Likes

    africani

    @valahul - eu stiam ca neritinele au nevoie in apa de un surplus de sare... nu cred ca sunt compatibile ci africani... parerea mea.

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Mare parte a melcilor din aceasta familie sunt de apa sarata, dar se pot tine si in acvariile de apa dulce, insa cu o apa ceva mai dura si supravietuiesc bine...chiar ani de zile in bazine de africani.
    Cat priveste catfishul pe care ti-l recomand, acesta este Synodontis petricola. Este cel mai mic membru, dar este specific pentru Tanganyika, insa o duce foarte bine si in bazine cu Malawi. Are avantajul ca nu depasesc 10 cm lungime si poti tine 2-3 bucati chiar in 180 litri. Nu sunt mancatori de alge, nici foarte grozavi de buni sanitari, dar se incadreaza perfect in biotop...daca gasesti insa, anunta-ma si pe mine.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •