Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 35

Thread: un salut tuturor acvaristilor!!!

  1. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    treaba a ajuns nasoala rau.azi am gasit doi pesti decedati si altii 4 i-am separat deoarece dau semne ca cedeaza.boala de care cred ca sufera este un fel de ciuperca care seamana ca panza de paianjen.,le iese pe coada,pe la branhii,pe cap....nu mai stiu ce sa le fel.le-am facut bai cu verde de malachit,cu sare.....dar degeaba .

  2. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by daman
    treaba a ajuns nasoala rau.azi am gasit doi pesti decedati si altii 4 i-am separat deoarece dau semne ca cedeaza.boala de care cred ca sufera este un fel de ciuperca care seamana ca panza de paianjen.,le iese pe coada,pe la branhii,pe cap....nu mai stiu ce sa le fel.le-am facut bai cu verde de malachit,cu sare.....dar degeaba .
    si am observat ca s-au deschis la culoare(decolorat).care ar putea fi cauza? imi cer scuze moderatorilor si promit sa nu fiu mai atent data viitoare. o alta problema este ca acum xipho stau pe fundul acvariului ,parca nu er avea chef de viata.este posibil sa fie de la calitatea apei?ieri le-am schimbat 40% din apa ...

  3. #23
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Se poate sa nu mai postezi succesiv? Foloseste butonul EDIT daca vrei sa mai adaugi ceva la postul precedent.

    http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=6970

  4. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    am restilizat acvariul ,am mai adaugat plante,niste pietris cu granulatie mai mica,am si niste pui de guppy.... .nici nu am mai avut probleme in acvariu,am mai ramas cu un carasel de 9 sau 10 bucati care le-am avut la inceput( asta s-a dovedit cel mai rezistent)si nici nu am mai luat alti pesti,am lasat acvariul sa se stabilizeze.am pus cateva poze cu noul look al acvariului.





  5. #25
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    am refacut si acvariul cu tetrazona si scalari.am pus o poza cu el.



  6. #26
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Intre timp nu ti-a spus nimeni ca tetrazona nu sunt compatibili cu scalarii?
    Unde mai pui ca tetrazona sunt pesti de card,se simt in siguranta doar in minim 6 bucati,plus ca acolo mai ai si o planta de ghiveci.
    Cu tot respectul imaginea cu 3 tetrazona si un scalar in banuiesc 50 litri cel mult, este odioasa.

  7. #27
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Salut. Iti dau un sfat prietenesc: In acvariul mare poti pune scalari impreuna cu gourami. Sigur o sa iti placa in momentul cand o sa vezi acei scalari si gourami mari inotand fericiti cu aripioarele lor. Caraselul acela nu stiu daca o sa reziste pe timp de vara (temperaturi mari in acvariu), poate reusesti sa il schimbi pe plantute sau pe 2 pui micuti de scalari.
    Cineva spunea aici http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=8474&start=15 compatibilitatea scalarilor cu alti pesti, dar nu baga Synodontis, Plecostomus si Tetra.

  8. #28
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Scoate planta aia frumoasa cu frunze mari de langa filtru si pune-o intr-un ghiveci la fel de frumos... aia e planta emersa, nu pentru acvariu.

  9. #29
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    hai ca ati napustit asupra mea .scalarii o sa i las cu tetrazona deoarece nu pot sa scot toti pestii din acavriul mare pentru doi scalari si doi gurami pe care i-am luat la insistentele nevestei si regret alegerea facuta.se inteleg f bine cu cei 3 tetrazona care desi nu sunt minim 6 se simt in siguranta in acel acvariu iar planta aia am luat-o dintr-un magazin care se ocupa cu comercializarea pestilor si plantelor de acvariu ,nu da semne ca nu i-ar conveni in acvariu ,ba chiar a facut si radacini.e posibil sa ma fi pacalit cel care mi-a vandut-o .

  10. #30
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by daman
    hai ca ati napustit asupra mea .scalarii o sa i las cu tetrazona deoarece nu pot sa scot toti pestii din acavriul mare pentru doi scalari si doi gurami pe care i-am luat la insistentele nevestei si regret alegerea facuta.se inteleg f bine cu cei 3 tetrazona care desi nu sunt minim 6 se simt in siguranta in acel acvariu iar planta aia am luat-o dintr-un magazin care se ocupa cu comercializarea pestilor si plantelor de acvariu ,nu da semne ca nu i-ar conveni in acvariu ,ba chiar a facut si radacini.e posibil sa ma fi pacalit cel care mi-a vandut-o .

    daca le stii pe toate de ce ne mai intrebi?
    tine-o tot asa,bravo

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •